Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Zásadní příznaky poruchy štítné žlázy. Jak poznat, kdy jít k lékaři?

Jana Langová

Jana Langová

29. 5. 2018

Poruchy štítné žlázy se často objevují u žen a jejich výskyt roste s věkem. Snížená nebo naopak zvýšená funkce štítné žlázy může nadělat spoustu potíží nejen v souvislosti s váhou. Jaké jsou jejich příznaky?

Proč je štítná žláza důležitá?

Štítná žláza je laločnatá žláza umístěna v blízkosti průdušnice a hrtanu. Jedná o tzv. endokrinní žlázu, tedy žlázu s vnitřní sekrecí. To znamená, že hormony, které vyrábí, jsou vylučovány přímo do krve.

Štítná žláza produkuje tři hormony. Jde o trijodthyronin, thyroxin a kalcitonin. Pro syntézu prvních dvou jmenovaných hormonů je pak naprosto nezbytný jód a jeho dostatek v potravě.

Prostřednictvím krve se pak tyto hormony dostávají do celého těla a ovlivňují organismus. Hormony štítné žlázy jsou pro nás nepostradatelné po celý život. Jaká je funkce štítné žlázy?

  • Během těhotenství a po narození jsou důležité pro vývoj mozku,
  • ovlivňují metabolismus všech tří živin – tuků, cukrů i bílkovin,
  • zvyšují spotřebu kyslíku,
  • podporují růst a další vývoj, zasahují do metabolismu kostí,
  • stimulují srdce ke zvýšené činnosti a působí na všechny orgány kromě mozku, sleziny a varlat.

Jak sami vidíte, působení hormonů štítné žlázy je komplexní, proto mají poruchy štítné žlázy celou řadu příznaků, které pacienty často výrazně omezují v běžném životě.

Poruchy štítné žlázy

Mezi poruchy štítné žlázy řadíme záněty, hypothyreózu neboli snížení funkce žlázy, hyperthyreózu neboli zvýšení funkce žlázy a nádorová onemocnění. Spousta lidí příznaky poruchy štítné žlázy přehlíží, ale rozvinuté onemocnění štítné žlázy nám může nepříjemně zasáhnout do života.

Častou příčinou poruch štítné žlázy jsou autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém napadá vlastní tkáně, v tomto případě buňky štítné žlázy. Projevy onemocnění štítné žlázy jsou pestré a často protichůdné – záleží na tom, jestli máte hyperfunkci štítné žlázy nebo její hypofunkci.

Struma – zvětšená štítná žláza

Při poruše štítné žlázy často dochází k nabývání objemu v oblasti krku a hrudní kosti, případně se v těchto místech objevují bulky a uzlíky. Za tím stojí zvětšená štítná žláza, které se rovněž říká struma či lidově „vole“. Pro nemocného může pak být nepříjemné nosit například řetízek či kravatu, mohou se také objevit problémy při polykání a dýchání.

Struma nejčastěji vzniká z důvodu nedostatku jódu, který zapříčiní, že štítná žláza nepracuje správně a nevyrábí optimální množství hormonů. Zvětšení štítné žlázy bývá spojeno jak se sníženou funkcí štítné žlázy (hypotyreózou), tak se zvýšenou funkcí štítné žlázy (hypertyreózou). Může se ale objevit, i když štítná žláza funguje správně.

Struma je pouze jedním z příznaků, nejde o samostatné onemocnění.

1) Hypotyreóza – snížená funkce štítné žlázy

Nejčastější příčinou hypotyreózy je v dnešní době autoimunitní zánět (tzv. Hashimotova nemoc). Dříve byla nejběžněji způsobena nedostatkem jódu v potravě. To je však v dnešní době vyřešeno jodizací soli.

Mezi další příčiny patří vrozená hypotyreóza, chirurgické odstranění štítné žlázy nebo podstoupení radioterapie anebo poruchy hypofýzy a hypotalamu, což jsou řídící centra pro produkci hormonů štítné žlázy.

Jaké jsou projevy hypofunkce štítné žlázy?

Únava, slabost a bolavé klouby

Pokud jste často unavení a ospalí, je vám stále zima, celkově se cítíte slabí, případně se přidávají i bolesti svalů a kloubů, na vině může být snížená funkce štítné žlázy. Nedostatek hormonů vyvolává zpomalení takřka všech procesů v organismu včetně nižší spotřeby kyslíku.

Tloustnutí a zácpa

K problémům se sníženým metabolismem patří také zpomalené zpracovávání lipidů, který vyvolává zvýšení hladiny cholesterolu. Pacienti s hypofunkcí štítné žlázy si pak často stěžují na přibírání na váze, to však mívá souvislost i s přejídáním v důsledku únavy. Průvodním jevem hypotyreózy je rovněž zácpa a nadměrné zadržování tekutin.

stitna_zlaza_jicen Příznaky poruchy štítné žlázy

Horší paměť, lámavé nehty a vlasy

Při snížené funkci štítné žlázy nemocní často zapomínají a trpí zhoršenou schopností učení se, soustředění a sníženou výkoností. U mužů se může objevit impotence, u žen pak problémy s menstruací a problémy s otěhotněním. Nenápadnými příznaky hypofunkce štítné žlázy je suchá a šupinatá kůže spolu se špatnou kvalitou nehtů a vlasů.

Myxedémové kóma

Dlouhodobě neléčená nebo špatné léčená hypofunkce štítné žlázy může vést k tzv. myxedémovému komatu, což je život ohrožující stav. U nemocného se snižuje tělesná teplota, je extrémně ospalý a dýchá pomalu. Zpomaluje se také činnost jeho srdce.

V případě, že nedojde k zásahu lékařů, rozvíjí se tento stav až v koma a následnou srdeční zástavu a smrt.

Jak je vidno, snížená funkce štítné žlázy není jen o tloustnutí a únavě. Proto pokud máte podezření na hypotyreózu, nečekejte a objednejte se ke svému lékaři, který vám udělá potřebná vyšetření.

Hypertyreóza – zvýšená funkce štítné žlázy

Nejčastější příčinou hypertyreózy je další autoimunitní onemocnění, Gravesova-Basedowova choroba. Při té se také tvoří protlátky proti vlastním tkáním, ale místo ničení buněk štítné žlázy dochází k její stimulaci a stoupá tvorba hormonů. Nemoc doprovází známé vypoulení očí, které je způsobeno dalším druhem protilátek, které zase působí v prostoru za očima.

Dalšími příčinami můžou být nezhoubné nádory štítné žlázy a hypofýzy, které si zachovaly schopnost produkovat hormony a tvoří je ve zvýšeném množství.

Jaké projevy můžete čekat při hyperfunkci štítné žlázy?

Nervozita, pocení a zrychlený tep

Projevy zvýšené funkce štítné žlázy jsou v podstatě opačné. Objevuje se zrychlený tep, bušení srdce, pacienti nevydrží dlouho sedět, působí nervózně, podrážděně a třesou se jim ruce. K příznakům této poruchy štítné žlázy rovněž patří nadměrné pocení, nespavost a špatné snášení horka.

Co způsobuje lámání nehtů? Na vině může být i štítná žláza

Hubnutí, velký hlad a průjmy

V důsledku hyperfunkce štítné žlázy dochází k rychlejší látkové výměně ve střevech a zrychlený metabolismus pak způsobuje jednak rychlé ztrácení na váze, ale vyvolává také pocity velkého hladu, žízně a časté průjmy. Na druhou stranu, zvýšená funkce štítné žlázy způsobuje také nízký cholesterol a méně aterosklerózy.

Vysoký krevní tlak a nepravidelná menstruace

Zvýšená funkce štítné žlázy může vyvolat další vážné potíže. Jedná se zejména o abnormálně vysoký krevní tlak, u starších pacientů se mohou objevit problémy se srdcem. Stejně jako u hypofunkce štítné žlázy se vyskytují nepravidelnosti v menstruačním cyklu.

Bolest štítné žlázy

Pokud vás pobolívá na krku v místě štítné žlázy a cítíte její zvětšení, je to pravděpodobně z důvodu probíhajícího zánětu. Zánět obvykle doprovázejí i horečky, slabost a únava, případně bolesti hlavy. Je ovšem pravdou, že zánět štítné žlázy je poměrně vzácné onemocnění a bolest můžete cítit i z důvodu rostoucí strumy.

Každopádně, ať už je to cokoliv, rozhodně na nic nečekejte a běžte k lékaři.

Vyšetření štítné žlázy

V případě, že máte podezření na jednu z poruch štítné žlázy, objednejte se ke svému praktickému lékaři. Ten si s vámi promluví o vašich problémech a zeptá se na výskyt autoimunitních a tyroideálních onemocnění ve vaší rodině, vyšetření štítnou žlázu pohmatem a odešle krev na testy na hladinu hormonů. V krvi zjišťujeme především hladinu TSH, což je jeden z hormonů hypofýzy, který stimuluje štítnou žlázu k tvorbě hormonů. Doplňkově se může zjišťovat i hladina volného thyroxinu či trijodthyroninu.

Mezi autoimunitní onemocnění patří například cukrovka 1. typu, celiakie nebo vitiligo.

Pokud se objeví nízká nebo naopak vysoká hladina TSH, pátrá se dál po příčině. V krvi se zjišťuje přítomnost protilátek, napoví také ultrazvuk žlázy. V určitých případech se pro konečné stanovení diagnózy využívá scintigrafie.

Screening vrozené hypotyreózy

Již přes 30 let se u nás provádí také tzv. screening vrozené hypotyreózy. Jedná se o plošné vyšetření novorozenců, u kterých se zjišťují možné dědičné poruchy štítné žlázy a případné další faktory, které by mohly vést k hypofunkci žlázy a nevratnému poškození vývoje mozku.

Léčba štítné žlázy

V případě hypotyreózy vás čeká celoživotní léčba léky, které vám budou dodávat potřebné hormony. Důležité je, abyste je brala pravidelně a stejně pravidelně chodila na kontroly k vašemu endokrinologovi, který bude nadále kontrolovat hladinu hormonů a jejich dávkování.

Co se týče léčby hypertyreózy, tam záleží na příčině onemocnění. V případě Gravesovy-Basedowovy nemoci máme dvě fáze.

První fází léčby bývá podávání tzv. tyreostatických léků, které snižují tvorbu hormonů štítné žlázy. Současně s tím se podávají léky na zklidnění srdce, které bývá při hypertyreóze namáháno. V druhé fázi u některých pacientů dochází k plnému vyléčení, u jiných se přistupuje k chirurgickému odstranění žlázy nebo k léčbě radiojodem.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Zásadní příznaky poruchy štítné žlázy. Jak poznat, kdy jít k lékaři?