Menu
WomanOnly
Hubnutí

Co si obléct na pilates? Pozor, není to jóga

Jana Langová

Jana Langová

7. 12. 2016

„Pilates rozvíjí tělo rovnoměrně, napravuje nesprávné držení těla, obnovuje fyzickou vitalitu, povzbuzuje myšlení a pozvedá ducha.“ Řekl zakladatel oblíbené cvičební metody, Joseph Pilates. A nezbývá než souhlasit. Pokud hledáte cvičení pro všechny věkové kategorie, kde nezáleží na vaší fyzické kondici, tak ho určitě vyzkoušejte. Nejedná se o žádné kardio, při kterém vypotíte litry tekutin, ale věřte tomu, že vás po lekci budou bolet svaly, o kterých jste nevěděli, že je máte a časem dojde i k vytvarování vaší postavy.

Co je to pilates?

Pilatesova metoda vznikla na začátku 20. století v Německu pod taktovkou Josepha Pilatese, který věřil tomu, že duše i tělo jsou propojené a pomocí cvičení lze léčit zdravotní neduhy. Z jeho přesvědčení vzešla metodika s celostním přístupem k člověku. Naučíte se nejen kontrolovat své tělo, ale i ho vnímat, rozumět mu a správně využívat. Veškeré cviky vychází ze stabilního středu těla, ke kterému se postupně propracováváte.

Základem je cvičení na podložce, kdy se nejprve naučíte správně dýchat. Poté dojde ke cvičení jednotlivých sestav v nízkých polohách na podložce, při kterých posilujete a protahujete pouze jednu svalovou skupinu. Každý pohyb provádíte uvědoměle a co nejpřesněji. Sled cviků je daný, včetně počtu opakování. Pilates se cvičí také na speciálních pružinových strojích, popřípadě s rozličnými pomůckami jako je medicinbal, fitbal či rotační disk.

Jak pilates pomáhá?

Trpíte-li bolestmi zad, doktor vám pravděpodobně kromě rehabilitací doporučí jógu či pilates. Spousta bolestí zad a krční páteře totiž pochází od nezpevněného středu těla, což se projevuje špatným postojem a držením těla. Klasickým příkladem jsou kulatá záda a propadlý hrudník. Díky pilates posílíte hluboké svaly břišní, zádové a svaly pánevního dna, čímž si utvoříte stabilní svalový korzet.

Pomocí správného dýchání se zrelaxujete, zbavíte stresu a zároveň získáte i více energie, protože své tělo lépe okysličíte. Nezřídka se vám zlepší i plicní kapacita a vy toho najednou zvládnete víc. Pilatesova metoda je vhodná i jako vedlejší cvičení pro sportovce, kteří zatěžují jednu polovinu těla – např. lední hokej, florbal.

Co si obléct na pilates?

Nejdůležitějším faktorem cvičení je vaše pohodlí, kdy vás nic neškrábe ani netlačí a vy se můžete plně věnovat správnému dýchání a provádění cviků. Proto na lekce pilates volte sportovní oblečení. Zvlášť ze začátku se budete sledovat, jestli cviky děláte dobře, a proto se nehodí volné oblečení, jaké se nosí například na jógu. Vhodné jsou legíny a tričko. S ohledem na otlačení zad je lepší nosit sportovní podprsenku místo normální. Pilates se cvičí bez bot, proto jste-li zimomřivější na nohy, určitě si vezměte teplejší ponožky. U některých lektorů se můžete setkat i s cvičením úplně naboso, ale vždy se dá domluvit.

Co si ještě vzít s sebou?

Nezapomeňte na láhev s čistou vodou pro doplňování tekutin a na ručník. Příliš mnoho potu si utírat sice nebudete, ale využijete ho na určitý typ cviků. V některých studiích vám zapůjčí všechny pomůcky včetně podložky, ale klidně si můžete pro váš lepší pocit vzít svojí, postačí obyčejná karimatka.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co si obléct na pilates? Pozor, není to jóga