Menu
WomanOnly
Rodina

Co si přejí děti k Vánocům? Bodují mobily a hry, ale píší i o zdraví

Markéta Pešková

Markéta Pešková

25. 11. 2014

Žijeme ve světě, kde se může na první pohled zdát, že děti žijí v blahobytu. Že přání pro Ježíška dá dětem pořádnou práci vymyslet, či že tam napíší poslední novinky hraček, které vidí v televizi. Možná naštěstí tak vypadá většina přání, je ale i mnoho těch, která se tomuto modelu vzdalují. 

Projekt Český Ježíšek, který přijímá dopisy od dětí z celé země a jménem Ježíška jim odpovídá, odhalil i smutnou statistiku. Z desítek tisíc dopisů obdrželi i stovky takových, kde děti prosí za zdraví pro sourozence, novou práci pro tatínka, sešity do školy a další základní potřeby, které jim jsou bohužel odepřeny, protože si je rodiče nemohou dovolit koupit.

Přesto nás může uklidnit, že většina dětí snad takové krizové situace u nás řešit nemusí, a tak se nejčastěji mezi dětskými přáními objevují mobilní telefony, mobilní hry a počítače. Na druhé straně mají děti zájem i o klasické hračky, jako jsou třeba stavebnice Lego či Merkur, nebo také o sportovní vybavení.

JEZISEK_s_perem_web

Organizátoři akce současně potvrzují i velký vliv televizní reklamy, která se hodně promítá do přání dětí. Současně však děti mají hodně pokory a ostýchavosti před Ježíškem. Mnoho dopisů od dětí začíná: „Jestli jsem si to zasloužil…“ nebo „Pokud toho máš moc, hlavně odměň mého brášku či kamaráda…“ Není proto potřeba mít obavy, že by generace současných dětí byla nějak necitlivá, právě naopak.

Asi pětinu dopisů obdrží Český Ježíšek od dospělých. Ti si nejvíc přejí zdraví a hodného partnera, nebo aby Ježíšek promluvil k dětem a pomohl s výchovou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co si přejí děti k Vánocům? Bodují mobily a hry, ale píší i o zdraví