Menu
WomanOnly
Snář

Co znamená sen o výtahu: Sex, úzkost nebo porodní trauma?

Sny o výtahu patří mezi nejčastější sny, které se lidem zdají. Většinou ale nejde o nic příjemného, spíše o úzkostné sny, kdy třeba nemůžeme vystoupit z rozjetého výtahu, který jezdí rychle nahoru či dolů. Na co takové sny poukazují a jak chápat jejich význam?

Jízda výtahem nebo cesta po schodišti ve snu

Podle psychoanalytika Sigmunda Freuda jízda výtahem nahoru a dolů stejně jako chůze po schodech odkazuje na sexuální styk a jedná se o symboliku soulože. Víme však, že Freud viděl sex za vším, proto si přiblížíme i jiné druhy výkladu snů o jízdě ve výtahu. Rozhodující v tomto případě bude také rychlost jízdy a její směr, to znamená nahoru, anebo dolů. Směr nahoru znamená nadvědomí, duchovní rozměr a cestu blíže k Bohu, do nebe. Cesta dolů je do nevědomí, do pekla nebo k pudovým složkám. V podstatě se jednoduše dá říct, že cesta nahoru odpovídá ctižádosti, ambicím, úspěchu či něčemu pozitivnímu, cesta dolů pravý opak. Neplatí to však vždy…

Pokud se výtah prudce rozjede nahoru a míříme někam hodně vysoko a nemáme nad tím kontrolu, může to být pro nás varování, abychom to nepřeháněli se svými ambicemi či sebevědomím a že se nám zkrátka může něco vymknout, nad čím nezvládneme kontrolu. Pálu dolů do šachty výtahu nebo když se výtah prudce rozjede dolů zase může být varováním před neuváženými činy a prohrou či špatným rozhodnutím.

Sen o bývalém partnerovi. Co to znamená?

Sen o uvíznutí ve výtahu

Mezi velmi časté sny patří sny o tom, že jsme uvízli ve výtahu a nemůžeme se z něj dostat ven. Jedná se o typický úzkostný sen odpovídající našemu strachu z uzavřených prostor. Symbolicky pak může odkazovat na uvěznění v nějaké situaci, ze které nevidíme východisko a nevíme si rady, jak se z ní dostat ven. Výtah může přitom jezdit nahoru i dolů a nedokážeme ho zastavit. Často se objevuje sen, že nemůžeme zmáčknout správné patro, do kterého potřebujeme jet, ztrácíme nad výtahem kontrolu, a on se rozjede zcela mimo náš směr.

Pokud jsme uzavřeni v těsném výtahu a pohybujeme se v něm určitým směrem a nemůžeme se z něj stále dostat ven, může jít i o symboliku porodního traumatu a uvíznutí v porodních cestách. To se ve snech objevuje v podobných obrazech, kdy například procházíme velmi úzkým tunelem, anebo někde uvízneme, přičemž máme intenzivní pocity úzkosti a strachu, že se nedostaneme ven. Tyto sny se velmi často opakují.

Sen o jízdě výtahem – příklady z praxe:

„Ve snu jsem jela ve výtahu, ale přistoupila ke mně nějaká paní, která mi úplně lezla na nervy. Chtěla jsem tam být sama…,” uvedla žena, která přiznala, že v realitě se cítí být přetížená a prahne po klidu a soukromí.

„Uvízla jsem ve výtahu, který se rozjel úplně jiným směrem, než jsem chtěla. Napůl se otevíraly dveře, které vytvořily takovou škvíru. Snažila jsem se to nějak vymyslet, abych se z této šlamastyky dostala sama a byla na sebe pyšná, že jsem to zvládla…,” vysvětluje žena, která měla problém dostat se při svém porodu na svět, protože uvízla v porodních cestách své matky. Jde o hrdou ženu, která je zvyklá řešit své problémy sama a snaží se dokázat si, že na to má. Může jít i o nějakou kompenzaci komplexu méněcennosti.

Autorka je odborníkem na výklad snů, www.osnech.cz

Ohodnoťte tento článek:
1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co znamená sen o výtahu: Sex, úzkost nebo porodní trauma?