Menu
WomanOnly
Láska

Co způsobuje silnou fyzickou přitažlivost mezi lidmi

Znáte ten pocit, že někoho jen letmo zahlédnete na ulici a máte chuť se za tím člověkem rozběhnout? Nespustíte z něj oči a jste k němu přitahováni jako kdybyste byli celí z kovu a on ta správná strana magnetu? Existují různé druhy přitažlivosti mezi lidmi a nejedná se vždy o chemii, která v nás vyvolává pocit okamžitě z toho druhého strhat šaty a vrhnout se na něj v návalu silné vášně. Čím to může být způsobeno, že tolik podléháme tomu, jak na nás druzí působí a co způsobuje silnou fyzickou přitažlivost mezi lidmi?

Genetická spřízněnost a podobný biologický základ vedou

Říká se, že biologicky jsme nastavení tak, abychom si vybrali takového partnera, který je s námi kompatibilní především fyzicky a může zajistit zachování našeho rodu a dát nám potomky. Podvědomě nás přitahují i podobné geny, podobný vzhled, například postava, ale i stejný typ osobnosti. Vždy hraje roli vícero faktorů. Vědci též prokázali, že k sobě přitahují takové osoby, se kterými jsme geneticky spřízněni, byť třeba velmi vzdáleně.

Můžeme i prokázat, že jde o různé pochody v mozku a biochemické reakce, zvýšení hladin hormonů. Je to chemický koktejl v naší hlavě, kterému obvykle jen těžko dokážeme čelit. Svou výraznou roli hrají také naše smysly, které jsou vybičovány na maximum. Ten druhý člověk nám musí například vonět. Čich je vůbec velice důležitý pro poznávání druhého člověka a hraje obrovskou a nezastupitelnou roli.

Romantická chemie a duševní spřízněnost

Kromě ryze fyzických a biologických faktorů jsou rozhodující i faktory psychické. Člověk se nám může líbit z nějakého důvodu, můžeme pociťovat sympatie a vůbec koktejl nejrůznějších pocitů. Tak vzniká i romantická zamilovanost, která je však hodně deformována našimi představami, které boří skutečnou realitu, jež může být pak zcela jiná.

Silnou přitažlivost mezi partnery může tedy způsobovat cokoliv, například:

  • stejné geny
  • feromony, které nám voní a přitahují nás
  • iluze a představy, které si o protějšku vytváříme
  • podobnost s minulými zkušenostmi, které máme
  • psychické souznění v mnoha oblastech
  • podobný biologický základ a vzhled
  • stejná energie a temperament, které z nás vyzařují

Fyzická a psychická přitažlivost si mohou odporovat

Psychická a fyzická přitažlivost však nemusí být v rovnováze. Jde totiž i o to, jak to máme nastaveno uvnitř nás samotných. Typickým příkladem je to, že ženy přitahují charismatičtí, dobře vypadající a svalnatí muži, kteří třeba ale vůbec nemají dobrý charakter a už vůbec ne čestné úmysly.

Psychologové uvádějí, že přitažlivost a chemie mezi partnery zpočátku nemusí být vnímaná, pod různými psychickými vlivy a bloky, a může přijít až časem, když se oba lépe poznají a jeden druhému se otevřou. Takže se skutečně dá i postupně vybudovat…

Vždy je totiž lepší budovat vztah postupně a stavět ho na pevných základech, než nechat za nás rozhodovat pouze chemii a silnou fyzickou přitažlivost. I ta prý jednou vyprchá…

Ohodnoťte tento článek:
3,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co způsobuje silnou fyzickou přitažlivost mezi lidmi