×
WomanOnly

Cytologie jako součást gynekologické prevence. Co to je a co umí odhalit?

Cytologie
Zdroj: Shutterstock

Cytologie je klíčovou součástí preventivních gynekologických prohlídek a zároveň důvodem, proč by ženy návštěvu gynekologa rozhodně neměly odkládat. Cytologie totiž odhalí přednádorové nebo nádorové změny děložního čípku, které jsou ve většině případů způsobené rizikovým kmenem HPV viru. V čem cytologie spočívá? Co přesně lze díky ní zjistit? A může výsledky cytologie ovlivnit sex nebo právě proběhlá menstruace?

Co je to cytologie?

Cytologie je metoda, pomocí níž se vyšetřují stěry z děložního čípku. Díky ní lékař odhalí již časné stadium rakoviny děložního hrdla, proto je důležité chodit na pravidelné gynekologické prohlídky, v rámci nichž se stěr, respektive odebrání vzorku tkáně z děložního čípku provádí. Vzorek se poté zašle do cytologické laboratoře na mikroskopické vyšetření. Výsledky vyšetření se zasílají gynekologovi, který poté svou pacientku informuje.

Odběr vzorku buněk může být lehce bolestivý a žena po něm může chvíli špinit. Určitě se však není čeho bát, jelikož je stěr hotový během pár vteřin.

Cytologie
Příklad normálního nálezu při gynekologické cytologii, Zdroj: Shutterstock

Co cytologie odhalí?

Díky cytologii lze odhalit případné přednádorové či nádorové změny buněk děložního čípku. Ženy by měly absolvovat stěr jednou ročně, v případě pozitivního nebo nejasného nálezu i častěji, zpravidla jednou za čtvrt nebo půl roku.

Cytologie a negativní nález

U většiny žen se nepotvrdí žádné přednádorové změny. V takovém případě hovoříme o negativním či normální nálezu. V praxi to pro pacientku znamená, že je u ní riziko rakoviny děložního čípku aktuálně minimální a na další gynekologickou prohlídku se dostaví za rok.

Cytologie a pozitivní nález

Pokud je nález pozitivní, ještě není třeba panikařit, zvláště chodí-li žena na preventivní prohlídky pravidelně. Pozitivní nález ve většině případů znamená, že probíhají jisté buněčné změny, ne že má pacientka rakovinu. Většinou následuje vyšetření po půl nebo čtvrt roce (dle závažnosti nálezu), při kterém lékař doporučí další postup. Tím může být opět vyšetření za několik měsíců, vyšetření na oddělení gynekologické onkologie nebo tzv. konizace, při které se odstraní postižená část děložního hrdla.

Je důležité vědět, že přednádorové změny neboli prekancerózu a dokonce i rakovinu děložního čípku v počátečním stadiu lze velmi účinně léčit. Je však důležité všechny tyto stav odhalit zavčasu, proto nepodceňujte preventivní prohlídky u gynekologa.

Cytologie po sexu. Mohou být výsledky zkreslené?

Uvádí se, že nechráněný sex během dvou dnů před cytologickým vyšetřením by teoreticky mohl mít drobný vliv na výsledky vyšetření. Zhruba pět dní před návštěvou gynekologa je také vhodné nepoužívat vaginální čípky, které by rovněž mohly výsledky mírně zkreslit. Určitý vliv může mít také právě skončená menstruace nebo výplachy pochvy prováděné pár dní před prohlídkou.

S HPV virem se za život setká skoro každý. Jak moc nás ve skutečnosti ohrožují?

Cytologie v těhotenství

Cytologie patří k běžným vyšetřením, která se provádějí na začátku těhotenství. O dalším postupu v případě pozitivního nálezu rozhodne lékař. Pokud je třeba část děložního hrdla odstranit, čeká se ve většině případů na to, až žena porodí. Konizace v těhotenství se většinou provádí jen u pacientek, jejichž nález se rychle zhoršuje.

Cena cytologického vyšetření

To, kolik pacientka za cytologii zaplatí, závisí na druhu cytologického vyšetření. Gynekolog nabídne buďto klasickou cytologii (tzv. PAP test), který je kompletně hrazen zdravotní pojišťovnou. Druhou možností je modernější LBC cytologie, jež je citlivější a potenciální změny čípku dokáže zachytit lépe. Stojí kolem 600 korun a pacientky si ji hradí samy.

Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*