Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Rakovina děložního čípku hrozí mladým i ženám v přechodu. Na vině jsou z 99 % HPV viry

Taťána Kročková

Taťána Kročková

30. 10. 2021

Rakovina děložního čípku je plíživé onemocnění, které z 99 % všech případů způsobují nebezpečné HPV viry. S těmi se ve svém životě setkává až 80 % žen, a to i velmi mladých dívek již při prvních sexuálních kontaktech. Jak poznáme rakovinu děložního čípku, jak se vyvarovat nákaze HPV viry, jak dlouho to trvá, než se rakovina projeví a jak ji současná medicína léčí?

Příznaky rakoviny děložního čípku

Jak poznat rakovinu děložního čípku? Zpočátku není snadné poznat, že má žena nějaký problém, rané stádium rakoviny totiž bývá bezpříznakové. I předrakovinné změny na děložním čípku bývají bez příznaků. Právě proto existuje včasná možnost rozpoznání infekce HPV viry a změn na děložním čípku díky pravidelným kontrolám na gynekologii a prováděným stěrům z děložního čípku, které se posílají k cytologickému rozboru. U pozdějšího stádia rakoviny se projevují nejčastěji tyto příznaky:

Vše o vyšetření děložního čípku. Co mohou lékaři odhalit?

Co je virus HPV a kde se s ním můžeme setkat?

Z 99 % rakovinu děložního čípku způsobují HPV viry. Jedná se o lidský papilomavirus (human papillomavirus), který napadá kmenové buňky. Existuje více druhů tohoto vysoce nakažlivého viru, vyskytuje se hodně u mladých lidí a přenáší se pohlavním stykem. Lidský papilomavirus způsobuje infekci, která má své projevy. Ve většině případů se s viry imunitní systém utká v boji, při kterém imunita vyhraje. Pokud viry zůstanou v těle nebo infekce přejde do chronického stavu, může se časem vyvinout rakovina děložního čípku.

Vzácně může dojít také k rakovině hrdla nebo análního otvoru, a to při orálních a análních sexuálních kontaktech a přenosu HPV do těchto oblastí, a to i u chlapců či mužů.

Jak dlouho se rakovina děložního čípku vyvíjí?

Rakovina děložního čípku se může v těle vyvíjet několik let, třeba i více než deset let od prvotní nákazy. Pokud nákazu HPV imunitní systém nezlikviduje sám, například do dvou let, hrozí vysoké riziko, že se po letech projeví onkologické onemocnění děložního čípku. Právě proto slouží nástroje ke včasné diagnostice rakoviny, která probíhá v těle velmi plíživě a nenápadně a má vysokou úspěšnost léčby, jen pokud je rozpoznána včas. Pozdější stádia rakoviny děložního čípku již bohužel mají vysokou úmrtnost.

Zákeřný papillomavirus způsobuje rakovinu. Jak se před ním chránit

HPV, přenos na muže a kondylomata

Některé méně agresivní HPV viry způsobují také takzvaná kondylomata, což jsou slizniční bradavice. Ty se často vyskytují při přenosu HPV na muže. Vyskytují se v oblastech intimních partií u mužů i žen, anebo v ústech při přenosu orálním sexem. Tyto bradavičky jsou však vysoce nakažlivé, nejen při sexuálních kontaktech, ale například i při používání stejného ručníku. Jediným bonusem je to, že nejsou zhoubné. Objevují se výhradně na sliznicích pohlavních orgánů, v ústech a krku, což je velice nepříjemné. Buď si s nimi imunitní systém poradí sám, anebo se odstraňují pomocí různých způsobů, například tekutým dusíkem či chirurgicky, nejpříjemnější a nejbezpečnější je asi metoda odstraňování bradaviček z pohlavních orgánů laserem.

Ve všech případech ale kondylomata po odstranění způsobují podráždění, pálení, bolest sliznice a náchylnost k dalším infekcím, proto je potřeba dbát na přirozenou obnovu mikroflóry a zahojení celé postižené intimní oblasti.

Jaká je prevence rakoviny děložního čípku?

Existuje několik možností prevence rakoviny děložního čípku a zamezení nákazy HPV viry. Jednou z nich je sexuální abstinence, což není zrovna přijatelná možnost pro většinu lidské populace. Samozřejmostí by mělo být používání kondomu při styku, který sice nepředstavuje 100 % ochranu, ale poměrně vysokou ochranu před nákazou rozhodně ano. Nechráněný styk představuje vysoké riziko nákazy HPV viry při kontaktu sliznic a pokožky genitálií. U stálých a zdravých partnerů a dlouholetého monogamního vztahu, nastává riziko nákazy pouze při nevěře jednoho z partnerů.

Prevenci zajišťují také pravidelné kontroly na gynekologii a cytologické rozbory stěru z děložního čípku, které vyhodnocují případné předrakovinné změny na čípku. Rozlišuje se několik stupňů výsledků biopsie, v případě potřeby se provede také test na přítomnost HPV virů, který může zjistit i přesný typ viru a jeho míru agresivity. Přesnější PCR testy zjišťují DNA viru. Žena je poté sledována a je jí doporučena kratší frekvence kontrol. Pokud jsou však výsledky cytologie alarmující, přikročí se k různým způsobům léčby.

Nově by měly být ženám od 35 do 45 let hrazeny DNA testy na HPV viry zdravotní pojišťovnou! Je také zásadní nepodceňovat kontroly na gynekologii ani u starších žen nad 50 až 55 let v klimakteriu, které se rovněž mohou nakazit HPV viry!

Genitální bradavice: „Mám je, proboha, co mám dělat?“

Očkování proti rakovině děložního čípku, cena a podmínky

Další možností prevence je očkování proti rakovině děložního čípku, a to již u velmi mladých dívek, ideálně ještě před zahájením sexuálního života. Bohužel totiž k nákaze HPV mnohdy dochází u mladých dívek, klidně již při vůbec prvním milování. Vakcína Cervarix nebo Gardasil je dostupná zdarma pro dívky do 13 let, později je již pojišťovna nehradí. U každého očkování je třeba zvážit stav imunitního systému a případné nežádoucí účinky, které by neměly převážit riziko nákazy. Očkování může mít několik dávek a cena se pohybuje od 7 tisíc korun nahoru.

S HPV virem se za život setká skoro každý. Jak moc nás ve skutečnosti ohrožují?

Léčba rakoviny děložního čípku

Lidský papilomavirus se nedá léčit. Jedinou a spolehlivou možností je prevence a také silná imunita. Náš imunitní systém si mnohdy dokáže s HPV dobře poradit. Protože jde ale o vysoce přenosný virus, je třeba udělat všechno pro zamezení nákazy. Přenos HPV může proběhnout již u dívek od 15 let při prvních sexuálních kontaktech. Inkubační doba se nedá přesně stanovit, rakovina děložního čípku se může vyvinout v organismu i po deseti a více letech. Pokud není zachycena včas, je riziko úmrtnosti vysoké. Ročně se u nás s rakovinou děložního čípku setká asi tisícovka žen, z toho přibližně 400 žen rakovině podlehne.

Jak vlastně probíhá léčba tohoto zákeřného onemocnění? Pokud je rakovina rozpoznána včas a jsou-li sledovány předrakovinné změny na děložním čípku, dá se pomocí rozšířených diagnostických metod zjistit míra agresivity HPV virů i stádium rakoviny, v níž se děložní čípek nachází. Obvykle se provádí konizace čípku, chirurgické odstranění rakovinou postižené části, někdy se navrhne chemoterapie, radioterapie nebo biologická léčba.

Při probíhající infekci HPV a počátečních prekancerózních stavech, které nejsou prozatím nijak vážné se mohou užívat také virostatika či používat virostatické vaginální gely, případně vaginální gely pro ozdravení děložního čípku při nejasném nálezu.

HPV a těhotenství

Infekce HPV nemá žádný vliv na plodnost. Bohužel se někdy i v průběhu těhotenství zjistí prekancerózní stav děložního čípku nebo také přítomnost HPV virů v těle nastávající maminky.

Při cytologickém vyšetření se zjišťuje stupeň dysplazie děložního čípku, tyto stupně jsou tři a jsou označovány jako nejmírnější CIN I, CIN II a CIN III, který je nejzávažnější. U nálezu CIN I se žena pouze sleduje, případně dostane některá doporučení, závažnější stavy se řeší konizací děložního čípku.

Konizace čípku se však nesmí provádět v těhotenství, protože představuje vysoké riziko, proto se k řešení celé situace přistupuje až po narození dítěte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Rakovina děložního čípku hrozí mladým i ženám v přechodu. Na vině jsou z 99 % HPV viry