Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Vše o vyšetření děložního čípku. Co mohou lékaři odhalit?

Součástí běžné preventivní gynekologické návštěvy, kterou ženy podstupují jedenkrát ročně, je i vyšetření děložního čípku. Díky němu lékaři mohou včas zjistit jakékoliv změny na čípku nebo jiné onemocnění.

Na kontrolu každý rok

Vyšetření děložního čípku se provádí pravidelně už od zahájení sexuální života. Hlavním důvodem je hodnocení buněčných změn na děložním hrdle a prevence vzniku nádorů. Většinou je potřeba vyšetření podstoupit 1x za rok, ale frekvence se může upravovat v závislosti na věku a přítomnosti rizikových faktorů. Naprosto nezbytné je i vyšetření děložního čípku v těhotenství.

S HPV virem se za život setká skoro každý. Jak moc nás ve skutečnosti ohrožují?

Důležitá prevence

Zejména pro mladé dívky je vyšetření velkým strašákem. Samotná návštěva gynekologa může vyvolávat stud i stres. Vyšetření děložního čípku je ale velmi důležité, protože jen díky němu mohou lékaři objevit jakékoliv změny už v samotném počátku. Změny na děložním čípku příznaky většinou žádné nemají, proto je důležité prevenci nezanedbávat a na kontroly pravidelně docházet. Pokud se na nádorové bujení přijde včas, je možné zahájit okamžitou léčbu a nemoc většinou i zcela zvrátit.

Jak vyšetření probíhá?

Během vyšetření se provádí gynekologické stěry z děložního hrdla pomocí speciální štětičky nebo kartáčku. Odběry trvají jen pár vteřin či minut a nejsou bolestivé. Lékař nebo laborant v odborné cytologické laboratoři poté ze vzorku provede cytologické vyšetření, ke kterému potřebuje sklíčko, mikroskop a speciální barvivo. Odebrané buňky rozetře na sklíčko, obarví a následně kontroluje pomocí mikroskopu. Příprava i vyhodnocení cytologického vyšetření zabere 7 – 14 dnů. Výsledky se dozvíte od svého lékaře.

Kvasinková infekce v těle. Jak se jí konečně zbavit!

Na návštěvu gynekologa se předem připravte

Důležité je, abyste během vyšetření nemenstruovala a 24 hodin předtím si nevyplachovala pochvu. Nesmí se používat ani tampóny nebo vaginální léky. Všechno by totiž mohlo ohrozit průběh stěrů i samotnou cytologii. Před vstupem do ordinace si odskočte na wc. Plný močový měchýř by vás totiž mohl nepříjemně tlačit.

Co se dá zjistit z cytologie?

  • nádorové bujení
  • HPV virus
  • další neobvyklé změny v děložním hrdle

Cytologie jako součást gynekologické prevence. Co to je a co umí odhalit?

Pozitivní nález cytologie

Pokud lékaři ve stěru najdou změněné buňky, nemusí to hned nutně znamenat, že máte rakovinu děložního čípku. Nejprve je nutné provést další doplňující vyšetřením, na základě jehož výsledku vám lékař doporučí další postup. Může se jednat o tzv. přednádorový stav (prekancerózu) nebo nádorové onemocnění v počátečním stádiu, které je však možné účinně léčit. Pokud si vyslechnete od lékaře špatnou zprávu, mohou se vám hodit zkušenosti a příběhy ostatních žen, které se s pozitivním nálezem také setkali. Pak stačí zadat do vyhledávače „špatné výsledky cytologie diskuse“ a během chvíle se můžete začít radit s ženami, které jsou na tom stejně jako vy.

Rakovina děložního čípku hrozí mladým i ženám v přechodu. Na vině jsou z 99 % HPV viry

Negativní nález

Ve většině případů se ženy naštěstí setkají s negativním (tedy běžným) nálezem, kdy ve stěru nejsou objeveny žádné změny buněk. To znamená, že riziko vzniku rakoviny je minimální. I přesto je ale důležité v pravidelných gynekologických prohlídkách dále pokračovat. Někdy se totiž může stát, že během vyšetření unikne nádor, který je uložený mimo dosah stěru sliznice. Další vyšetření pak může nádor v počátečním stádiu objevit a vy tak máte 95% šanci rakovinu porazit.

ASCUS na děložním čípku

Byla jste na vyšetření děložního čípku a ve zprávě jste našla výraz ASCUS? Toto označení se používá v případě změn na čípku, které prozatím nespadají do žádné kategorie. Doporučuje se kontrola po 6 – 12 měsících a posouzení nového nálezu. ASCUS může být způsoben viry HPV, ale také zánětem. Rozhodně není důvod k panice, je ale důležité se po uplynutí určité doby vrátit zpět do ordinace a nechat se znovu vyšetřit.

HPV virus a rakovina děložního čípku

Rakovinu děložního čípku způsobují určité typy papilomavirů (HPV). Objevit se může v podobě zhoubného i nezhoubného nádoru a zjistí se právě díky vyšetření děložního čípku. Vznik nádoru závisí i na dalších rizikových faktorech. Ne každou ženu, která se s HPV setká, postihne i rakovina. Určité riziko tu však je, a proto je důležité pravidelné prohlídky nezanedbávat. V České republice se v porovnání s ostatními zeměmi vyskytuje rakovina tohoto typu velmi často. Ročně si smutnou zprávu od svého gynekologa vyslechne tisíc žen. Skoro 400 z nich přitom každoročně na rakovinu děložního čípku umírá. Díky včasnému odhalení se ale dá tragickému konci vyhnout.

Pravda o hormonální antikoncepci. Jsou lepší pilulky nebo nitroděložní tělísko?

Rakovina děložního čípku operace

Jestliže vám lékař diagnostikuje rakovinu děložního čípku, máte několik možností léčby. Při včasném stádiu, kdy se nádor nachází pouze na děložním čípku a zatím nepřerůstá do okolních tkání, se přistupuje k chirurgické léčbě. V případě malých nádorů stačí šetrná operace, které se říká konizace. Chirurg během ní odstraní postiženou tkáň. Stejným způsobem se léčí i počáteční změny na děložním hrdle, ze kterých by se v budoucnu mohl nádor vyvinout (tzv. prekanceróza). Pokud je rakovina už v pokročilejším stádiu, je třeba přistoupit k rozsáhlejší operaci. Většinou se musí odstranit celá děloha včetně části pochvy a lymfatických uzlin podél velkých cév v pánvi. U opravdu hodně pokročilých nádorů je většinou nutná kombinace radioterapie a chemoterapie, a to buď zevně, nebo vnitřně, kdy se zářič zavádí až k děložnímu hrdlu.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vše o vyšetření děložního čípku. Co mohou lékaři odhalit?