Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

S HPV virem se za život setká skoro každý. Jak moc nás ve skutečnosti ohrožují?

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

5. 12. 2017

HPV je nejčastěji sexuálně přenášenou infekcí mezi lidmi. Zkratka HPV znamená lidský papilomavirus, a třebaže může tak trochu mást a vést k domněnce, že se jedná o něco podobného jako HIV nebo HSV (herpes), není tomu tak. HPV způsobuje jiný virus. Existuje mnoho různých typů lidského papilomaviru, přičemž některé mohou způsobovat určité zdravotní potíže, jako jsou genitální bradavice nebo dokonce rakovinu.

Co je dobré vědět o HPV hned na začátku?

Pokud vám bylo zjištěno HPV, nebo jste jeho přítomnost ve vašem těle poznali podle genitálních bradavic, uklidněte se, protože:

  • Existuje více jak 100 typů HPV, z toho se 40 typů projeví v genitální oblasti.
  • Naprostá většina HPV infekcí z těla vymizí sama.
  • Genitální bradavice se také mohou ztratit samy od sebe a pokud ne, dají se na ně použít krémy nebo je odstraní lékař.
  • Důvodem k nervozitě jsou vysoko rizikové typy lidského papilomaviru, které vedou nejen k rakovině děložního čípku, ale i ostatních částí reprodukčních orgánů, včetně těch mužských.
  • Celosvětově je lidský papilomavirus zodpovědný za 5 % rakovinových případů, z toho 3 % tvoří ženy a 2 % muži.

Rakovina děložního čípku hrozí mladým i ženám v přechodu. Na vině jsou z 99 % HPV viry

Jak se lidský papilomavirus šíří?

Šíří se sexuálním stykem, ať už vaginálním, análním, nebo orálním s někým, kdo v sobě virus má. Nemusíte přitom poznat, že máte pohlavní styk s někým nakaženým, protože u řady lidí se HPV nijak neprojevuje a také nemůžete o sobě tvrdit, že jej nemáte, jestliže jste někdy za život měli pohlavní styk. Před lidským papilomavirem vás prakticky neuchrání ani kondom. Symptomy se navíc nemusí objevit krátce po nakažení, ale klidně až za rok nebo za dobu delší než jeden rok. Pokud jste tedy za svůj život měli více než jednoho sexuálního partnera, jen stěží poznáte, kdo vás infikoval. Je také velmi pravděpodobné, že jste HPV za život již měli, ale už samo z těla odešlo.

Jaké zdravotní potíže HPV způsobuje?

Díkybohu, ve většině případů samo odezní a nezpůsobí žádné zdravotní potíže. Pokud ovšem samo z těla neodejde, může způsobit takové zdravotní problémy, jako jsou genitální bradavice (kondylomata) či rakovina. Genitální bradavice vypadají jako malé útvary nebo skupina útvarů v genitální oblasti, nezpůsobuje je však tentýž vir, který způsobuje rakovinu. Bradavice mohou být úplně maličké, velké, vystouplé nebo ploché, dokonce mohou mít květákovitý tvar.

Zákeřný papillomavirus způsobuje rakovinu. Jak se před ním chránit

A co ta rakovina?

Ano, HPV může způsobit rakovinu, a to nejen rakovinu děložního čípku, o které se v souvislosti s lidským papilomavirem mluví nejčastěji. Za rakovinu jsou nejčastěji zodpovědné viry 16 a 18, zatímco za genitální bradavice 6 a 11. Taktéž může způsobit rakovinu vulvy, vagíny, penisu, konečníku, ale i jazyku, krku či mandlí. Trvá ovšem léta, než se z HPV rakovina vyvine, proto jsou tak důležité pravidelné preventivní prohlídky. Lidé se slabým imunitním systémem, včetně lidí nakažených HIV/AIDS, mají sníženou schopnost se efektivně s lidským papilomavirem vypořádat a existuje u nich vyšší pravděpodobnost zdravotních problémů způsobených HPV.

Dá se HPV vyhnout?

Zcela úplně ne, jelikož lidský papilomavirus nezasahuje pouze genitální oblast, ale lidský papilomavirus je zcela běžný vir, který způsobuje například bradavice kdekoli jinde na těle.

A dá se tedy vyhnout HPV v genitální oblasti?

Také zcela úplně ne. Nicméně, můžete se nechat očkovat. Existují však dva tábory – zastánci očkování a jeho odpůrci. Pozitivním účinkem vakcín je, že dokáží ochránit od HPV, negativním však, že ne od všech jeho typů a navíc nejefektivnější je, je-li aplikována ještě před zahájením sexuálního života. Odpůrci navíc poukazují na možné nezanedbatelné vedlejší účinky.

  • Zahájili-li jste již sexuální život, používejte kondomy, které mohou snížit riziko nákazy.
  • Mějte vzájemně monogamní vztah – buďte jen s jedním partnerem, ovšem totéž musíte požadovat i po vašem protějšku.

Očkujte chlapce proti HPV, radí lékaři

Kdo by se měl nechat očkovat?

  • Všechny dívky a chlapci ve věku 11 nebo 12 let.
  • Očkovat se mohou nechat i muži do věku 21 let a ženy do 26 let, jestliže nebyli očkováni, když byly mladší.
  • Gayové a bisexuálové (nebo jakýkoli muž, který měl sex s jiným mužem) až do věku 26 let.

Jak poznám, že mám HPV?

Pokud se HPV nijak neprojeví, můžete se nechat testovat. Dokonce se testy u žen starších 30 – 35 lety doporučují, nicméně bohužel, prozatím není v České republice testování na lidský papilomavirus součástí preventivní gynekologické prohlídky a dělají se pouze na doporučení gynekologa zpravidla u žen se zhoršenou onkologickou cytologií anebo na vyžádání pacientky, která si však musí testy uhradit sama. Testy na HPV se dělají většinou na vysoko rizikové HPV viry.

Nehormonální antikoncepce. Jaké jsou možnosti, když je hormonální ochrana nežádoucí?

Testovat se mohou nechat i muži, u nichž se test provádí speciálním kartáčkem ze stěru z močové trubice nebo z penisu, který si urolog nebo kožní lékař, vyžádá spolu se zkumavkou a transportním médiem z laboratoře. Z výsledků pak bude zřejmé, zda máte v sobě HPV viry s nízkým rizikem (například zodpovědné za bradavice) anebo s vysokým (zodpovědné za rakovinu).

Těhotenství a HPV

Jak může lidský papilomavirus ovlivnit těhotenství? Během těhotenství se u ženy mohou objevit genitální bradavice nebo abnormální změny buněk na děložním krčku. Jakékoli změny děložního čípku odhalí pravidelná preventivní prohlídka u gynekologa, na kterou by ženy měly chodit jednou ročně.

Silgard, Silgard 9 a Cervarix

Gardadasil a Cervarix, tak se jmenují vakcíny proti lidskému papilomaviru. Cervarix vám známý jistě je z reklam, Gardasil možná ne, jelikož v České republice je znám pod názvem Silgard. Koncem roku 2014 byla ve Spojených státech představena nová vylepšená vakcína Gardasilu (Silgardu), ke které byla připojena číslovka 9, to znamená, že bojuje proti devíti druhům HPV (6, 11, 16, 19, 31, 33, 45, 52 a 58), původní Gardasil tak bojuje pouze proti čtyřem infekcím, a to 6, 11, 16 a 18. Cervarix pouze proti HPV virům typu 16 a 18. Jestliže jste však určitým virem nakaženi, nebude vakcína proti němu už účinná.

Jsou vakcíny podvod?

Nyní se dostáváme na velmi tenký led. Jsou lékaři, kteří vám vakcinaci doporučí, i když už máte HPV vir v sobě (projeví se třeba bradavicemi, aniž by nechal udělat test na jeho ostatní typy), jsou také lékaři, kteří doporučují očkování dětem, těch je hodně a je to z určitého pohledu pochopitelné. Ovšem existuje i druhá strana mince, na níž jsou lékaři, kteří očkování proti HPV zatracují, považují za zcela neefektivní a dokonce jej označují za životu nebezpečné.

Před více jak rokem vystoupila před odborné publikum profesorka Diane Harper vedoucí katedry Family and Geriatric Medicine z University of Louisville, na 4. mezinárodní konferenci o vakcínách. Mělo se za to, že její řeč bude vedena, co se týče očkování proti HPV, pozitivním směrem. Jenomže její řeč nakonec byla nemilým překvapením pro všechny zúčastněné příznivce a milým pro všechny odpůrce.

Dle jejích slov totiž…

  • Vakcíny označila za smrtící, a že by jimi rozhodně neměly být malé děti očkovány.
  • Se 70 % všech HPV infekcí vyřeší samo bez jakékoli léčby a 90 % HPV infekcí vymizí do dvou let.
  • Je známo 44 případů úmrtí dívek po aplikaci vakcíny, dalšími vedlejšími účinky jsou sraženiny krve, zánět mozkových blan, lupus či Guillain-Barré syndrom [Gilén-Baré].
  • Průměrně 8 z 10 žen, které jsou sexuálně aktivní, chytnou HPV (přičemž často samo odezní).
  • Že Cervarix a Gardasil chrání skutečně proti rakovině děložního čípku je tvrzení čistě hypotetické.

Guillain Barre syndrom je jedním ze vzácných nežádoucích účinků vakcíny proti covidu. Jak ho poznat?

Krom toho odpůrci očkování, ovšem také odborníci, tvrdí, že očkování vakcínou, ať už Gardasil nebo Cervarix, musí být aplikováno hluboko do svalu, přičemž nestačí pouze do paže, jak se normálně vakcína aplikuje. Pořád se však jedná o viry a bakterie, které se do těla společně se rtutí (rtuť thiomersal bývá součástí vakcín jako konzervační látka, která má zabránit bakteriím ve vakcínách v růstu), dostanou.

Co je dobré o HPV ještě vědět?

  • Přibližně 9 z 10 HPV infekcí odezní samo během jednoho nebo dvou roků. Ty které však z těla neodejdou, mohou způsobit takové změny v buňkách, které vedou až k rakovině, tento proces může ovšem trvat 10 i 30 let, proto je tak důležité chodit na pravidelné preventivní prohlídky.
  • Téměř všechny případy rakoviny děložního čípku a rakoviny konečníku jsou způsobeny virem lidským papilomavirem. Přibližně 70 % rakoviny jícnu bývá také způsobeno virem HPV.
  • Přispět k rakovině způsobené lidským papilomavirem může dlouhodobé užívání kontracepčních přípravků, kouření, nedostatečná péče o zuby, špatný imunitní systém.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

S HPV virem se za život setká skoro každý. Jak moc nás ve skutečnosti ohrožují?