Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Zákeřný papillomavirus způsobuje rakovinu. Jak se před ním chránit

Papillomavirus známý také pod zkratkou HPV má desítky podob. Největším nebezpečím jsou genitální papillomaviry způsobující buněčné změny ve výstelce děložního čípku. Pokud se na přítomnost viru včas nepřijde, může propuknout v nebezpečnou rakovinu děložního čípku.

Co je HPV?

Lidský papillomavirus neboli HPV (v překladu z human papilloma virus) spadá pod viry napadající buňky pokožky a sliznic. Některé jeho kmeny nepůsobí žádné příznaky. Určité typy HPV podporují vznik bradavic, jiné papillomaviry zase způsobují určité změny na ženských i mužských genitáliích. Několik typů HPV způsobuje onkologická onemocnění na různých částech těla a podílí se na vzniku karcinomů. Vyskytuje se papil v krku, konečníku, děložním hrdle i penisu. Nebezpečí spočívá zejména v tom, že HPV probíhá často skrytě a bez pravidelných lékařských prohlídek se může snadno přehlédnout.

Dělení papillomavirů

  • Málo rizikové – Nekarcinogenní typy HPV (zejména 6, 11) způsobují většinou změny děložního čípku a genitální bradavice (condyloma).
  • Vysoce rizikové – typy HPV (papillomavirus 16, 18) mají za následek těžké přednádorové stavy a karcinom. Podle Centra pro prevenci a kontrolu nemocí způsobuje papil 16 v 50 % případů rakovinu děložního čípku.

Tiché sexuálně přenosné nemoci. O kterých onemocnění nevíte, že je máte?

Přenos papillomaviru

Jaký má papil přenos? Pokud se obáváte, že vám může předat papillomavirus pes, můžete být v klidu. Jedná se o jiný typ papillomaviru, který se týká pouze sexuálně aktivních lidí. S HPV se za svůj život setká většina osob žijících sexuálním životem. Podle Očkovacího centra je po zahájení sexuálního života do 2 let infikováno až 60 %, do 5 let až 80 % osob.

Vir se bohužel přenáší velmi rychle, je vysoce infekční a většina lidí o nákaze nic netuší. Snadno tak mohou chytnout papil. muži i ženy. K přenosu může dojít nejen při pohlavním styku, ale také dotykem kůže nakaženého s genitální oblastí druhého. Kondom proto nemusí být spolehlivou ochranou proti papillomaviru, i když se preventivně doporučuje.

S virem HPV se podle průzkumů do 5 let od zahájení sexuálního života setká přibližně 80 % všech žen. Nejvíce zasažené jsou ženy od 15 do 25 let věku. Organismus většiny žen se s HPV infekcí dokáže vypořádat sám a během několika málo měsíců se nákazy zcela zbavit. Ženy s nízkou imunitou se však mohou s infekcí prát podstatně déle a navíc zvýšit riziko vzniku rakoviny děložního čípku.

Nepodceňujte vyšetření u gynekologa

Mnoho žen se s HPV infekcí vypořádá samo bez příznaků a dalších následků. V případě, že ale infekce přetrvává v těle déle, může dojít k poškození buněk děložního čípku a vzniku přednádorových změn nebo poškození děložního čípku. O negativních změnách se ženy dozví v rámci preventivního vyšetření u svého gynekologa. Cytologie neboli PAP test potvrdí, nebo naopak vyloučí přítomnost abnormálních buněk ve výstelce děložního čípku. Z tohoto důvodu jsou pravidelné kontroly naprosto nezbytnou součástí prevence. Pokud lékař zjistí, že je papil. test pozitivní, doporučí vám včasnou a vhodnou léčbu.

S HPV virem se za život setká skoro každý. Jak moc nás ve skutečnosti ohrožují?

Papil – léčba se musí zahájit co nejdříve

Konkrétní léčba se liší podle typu viru. Genitální bradavice se odstraňují tekutým dusíkem, nanášením lokálních přípravků nebo chirurgicky.

HPV napadající děložní hrdlo se u žen vyvíjí postupně. Prvním krokem jsou tzv. přednádorové změny, které se rozlišují podle stupně závažnosti a podle toho se také označují (CIN I je nejlehčí forma, CIN III nejtěžší). Právě nejtěžší forma změn může přerůst v rakovinu děložního čípku, která je třetí nejčastější příčinou úmrtí.

Pokud lékař u pacientky potvrdí přednádorové změny na děložním čípku, navrhne ambulantní zákrok, tedy konizaci. Žena musí těchto zákroků zpravidla podstoupit více, aby se problémů zcela zbavila. Nevýhodou je vedlejší účinek ve formě zvýšené pravděpodobnosti rizikového těhotenství a také rizika předčasného porodu.

Závažné formy přednádorových stavů

Období mezi přednádorovými stavy a rakovinou může trvat dlouhé roky. V některých případech se však z prvního stádia během pár měsíců vyklube agresivní forma nádoru, tzv. adenokarcinomu. Ten se vyvíjí v děložním hrdle a hůře se odhaluje. Jestliže ho lékaři objeví příliš pozdě, není možné jej léčit, pouze zpomalit průběh nemoci. Riziko adenokarcinomu se zvyšuje u kuřaček, u žen, které měly v minulosti papil bradavice, nebo které vystřídaly více sexuálních partnerů. Promiskuita zvyšuje nejen rozvoj karcinomu, ale také samotnou pravděpodobnost infekce HPV.

Vagina. 10 věcí, které by o ní měly vědět nejen ženy!

Účinná prevence papillomaviru

Nezbytnou prevencí papillomaviru jsou pravidelné prohlídky, které mohou včas odhalit možné přednádorové změny. Dalším preventivním opatřením je očkování. Na českém trhu jsou k dispozici dvě vakcíny proti některým typům papillomavirů – Cervarix a Silgard. Očkování se liší ve svých účincích. Lékaři navrhují pacientkám vakcínu, která je pro jejich tělo nejvhodnější. Vakcína se doporučuje především dívkám, které ještě nezahájily pohlavní život. Chrání totiž preventivně a nemá efekt na již aktivní HPV infekci v těle. P. očkování se doporučuje podstoupit do 26. roku života.

Rakovina děložního čípku hrozí mladým i ženám v přechodu. Na vině jsou z 99 % HPV viry

Podporujte imunitu

Závažnější infekce může zapříčinit i vrozená porucha imunity nebo snížená obranyschopnost organismu. Proto se vyplatí starat se o své tělo, vylepšit jídelníček a přidat pohybovou aktivitu. Zdravý životní styl by měl být naprostým základem. Pomoci si ale můžete také přírodními doplňky stravy. Skvěle fungují betaglukany z hlívy ústřičné, šípek, zázvor a zelené superpotraviny.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Zákeřný papillomavirus způsobuje rakovinu. Jak se před ním chránit