Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Lupus: Nemoc, která postihuje převážně ženy. Jak se projevuje a léčí?

Lupus je latinský výraz pro vlka a zároveň název vážného chronického onemocnění, pro které je charakteristické zarudnutí vyskytující se na tvářích. Toto zarudnutí svým tvarem připomíná motýla nebo také vlčí kousnutí. Jak se lupus projevuje, co obnáší léčba a jak je to s těhotenstvím u žen, které touto nemocí trpí?

Co je to lupus?

Systémový lupus erythematodes (SLE) je autoimunitní onemocnění, při kterém buňky imunitního systému útočí na vlastní zdravé tkáně a orgány. Ženy jsou lupusem postiženy mnohem častěji – uvádí se, že pouze jeden z deseti nemocných je mužského pohlaví.

Onemocnění zpravidla propuká v reprodukčním věku, tedy zhruba mezi 15. a 45. rokem. Vzhledem k tomu, že jej lze snadno zaměnit s jinými nemocemi – například revmatoidní artritidou – je jeho diagnostika poměrně obtížná. Lupus většinou napadá klouby, srdce, plíce a ledviny, v některých případech však může být zasažena pouze kůže.

Jak poznat autoimunitní onemocnění a pomůže úprava jídelníčku?

Je lupus smrtelný?

Může být, ale nemusí. Záleží hlavně na tom, jak se lupus projevuje – někdo má velmi mírné příznaky, jiný může mít příznaky závažné, které ve svém důsledku vedou ke smrti. Nelze nezmínit, že lupus je vážné, omezující onemocnění. Při správné léčbě a dodržování jistých opatření je však možné žít plnohodnotný život.

Jak se lupus projevuje?

Projevy lupusu jsou extrémně rozmanité a lze je rozdělit do skupin dle toho, jaké orgánové systémy jsou nemocí postiženy.

Kůže

Asi nejznámější příznak lupusu je zarudnutí ve tvaru motýla, které se objevuje v obličeji. Kůže nemocného je celkově velmi citlivá na sluneční záření, postižena může být také pokožka hlavy, v důsledku čehož dochází k vypadávání vlasů. Po nasazení léčby však vlasy opět narostou.

Klouby

Prvním projevem lupusu bývá bolest kloubů, přičemž postiženy jsou klouby na pravé i levé straně. Pacienti nejčastěji uvádějí bolesti kolen, zápěstí a prstů. Mohou se objevit také otoky kloubů a jejich zarudnutí.

Plíce

Plíce mohou být u pacientů s lupusem postiženy mnoha způsoby. Nejčastěji se jedná pleuritidu, což je zánět blány pokrývající plíci. Může se objevit také zánět plic či chronická plicní fibróza. Důsledkem onemocnění plic jsou potíže s dýcháním.

Srdce

Vážnou a nepříjemnou komplikací bývá zánět srdečního svalu (myokarditida). Mezi příznaky zasažení srdce patří poruchy srdečního rytmu a bolesti na hrudi, ve vážných případech může dojít až k srdečnímu selhání.

S HPV virem se za život setká skoro každý. Jak moc nás ve skutečnosti ohrožují?

Ledviny

Potíže s ledvinami nejsou při onemocnění lupusem tak časté jako například zmíněný motýlovitý erytém, zato dokážou pořádně potrápit. Může se objevit krev či nadměrné množství bílkovin v moči, v konečném důsledku však může dojít až k selhání ledvin.

Jak již bylo řečeno, projevy lupusu jsou velmi rozmanité. Často se vyjma výše popsaných příznaků objevují také:

  • zvýšená teplota a únava – zvýšená teplota je přechodná a postupně ustoupí, únava však bývá tak silná, že člověka omezuje v běžných aktivitách
  • problémy s nehty – nehty bývají nekvalitní, lámou se, často se na nich nachází modré nebo červené skvrnky
  • Raynaudův syndrom – porucha, při které dochází k bělání a ztrátě citlivosti prstů na rukou v chladu či při stresu

U každého pacienta probíhá lupus trochu odlišně – u některých osob se vyskytuje pouze zčervenání v obličeji, mnoho pacientů se však potýká s mnohem závažnějšími potížemi. Nemáme k dispozici žádný test, na základě kterého by bylo možné jednoznačně stanovit diagnózu. Diagnostika lupusu spočívá ve vyšetření různých protilátek z krve, fyzikálním, očním a neurologickém vyšetření a v některých případech také biopsii ledvin a kůže.

Lupénka neboli psoriáza. Nemoc, za jejíž rozvoj může stres a špatná životospráva

Možné komplikace

Pro lupus je typické střídání období zhoršení a období, kdy příznaky nemoci téměř vymizí. Ve fázi zhoršení může dojít k mnoha vážným zdravotním komplikacím, které se odvíjejí od konkrétních potíží dotyčného. Nebezpečný je především zánět srdečního svalu, zánět ledvin, onemocnění plic či různá cévní onemocnění. Nezřídka se u pacientů s lupusem objevují také úzkosti a deprese.

Existuje prevence lupusu?

Přesné příčiny systémového lupusu nejsou známy, nicméně s největší pravděpodobností se na jeho vzniku podílejí genetické, hormonální a vnější faktory (sluneční záření, stres, infekce apod.). Bohužel není účinná ani žádná prevence proti tomuto autoimunitnímu onemocnění, jedinou možností je tedy léčba, kterou lze podpořit zdravým životním stylem.

Léčba lupusu

Lupus je celoživotní, nevyléčitelné onemocnění, jehož léčba je pouze symptomatická. Jejím cílem je potlačení příznaků nemoci neboli navození stavu remise, který pacientovi umožňuje žít normální život.

Konkrétní podoba léčby závisí na rozsahu onemocnění. Ve většině případů spočívá v podávání imunosupresiv neboli léků, které snižují funkci imunitního systému. Častou součástí léčby je i podávání kortikoidů, které potlačují zánět, nesteroidních antirevmatik či antimalarik.

Zároveň je důležité dodržovat následující:

  • nekouřit
  • chránit pokožku před slunečním zářením
  • nestresovat se
  • pravidelně cvičit
  • dostatečně spát
  • pravidelně navštěvovat svého lékaře a spolupracovat s ním

Je třeba počítat s tím, že léky, které se pacientům s lupusem podávají, mají řadu vedlejších účinků, z nichž mnohé jsou velmi nepříjemné. Zároveň je však nutné dodat, že jsou předepisovány proto, aby ochránily před mnohem vážnějšími projevy nemoci. Lidé trpící lupusem by měli pravidelně docházet ke svému lékaři (revmatologovi) a o všech změnách, nežádoucích účincích léčby či zhoršení projevů nemoci jej informovat.

Jak vybrat nejlepší opalovací krém? Nabízíme 11 tipů pro bezpečné opalování

Lupus a těhotenství

Těhotenství bývá u žen, které trpí lupusem, velmi problematické. Při dodržení určitých zásad je však těhotenství a mateřství možné. Je potřeba vědět, že se v podstatě každý krok se musí plánovat a probrat s ošetřujícím lékařem, který zdravotní stav vyhodnotí a případně upraví léčbu. Podmínkou je, aby byl lupus v remisi po dobu minimálně 6 měsíců.

Zdravotní stav matky i dítěte je po celou dobu těhotenství bedlivě sledován. U matky se kontroluje krevní tlak, hladina cukru v krvi, srážlivost krve apod. U nenarozených dětí je sledován zejména stav srdce.

Je nutné upozornit na riziko poškození plodu, ke kterému může dojít tehdy, když autoprotilátky matky projdou placentou. U novorozenců se v takových případech objeví kožní problémy a potíže se srdcem. Právě z tohoto důvodu je nutné těhotenství předem konzultovat s lékařem.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Lupus: Nemoc, která postihuje převážně ženy. Jak se projevuje a léčí?