Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Genitální bradavice: „Mám je, proboha, co mám dělat?“

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

15. 12. 2017

Co je ze všech sexuálně přenosných onemocnění nejvíce zahanbující? Genitální bradavice. Co patří ze všech sexuálně přenosných nemocí k nejméně rizikovým? Genitální bradavice. Proč bychom měli veškerý ostych hodit stranou? Protože genitální bradavice jsou prostě u lidí velmi časté. Genitální bradavice nejsou nic příjemného a způsobuje je vir HPV, nicméně dají se odstranit a nejsou nebezpečné. Ano, některé typy HPV mohou způsobit rakovinu, ale nepatří k nim zrovna to HPV, které způsobuje bradavice, tedy 6 a 11.

Co to genitální bradavice vlastně jsou?

Genitální bradavice,  genitální kondylomata nebo prostě jenom kondylomata jsou bradavice v oblasti vulvy, pochvy, děložního čípku, konečníku, penisu či šourku. Některé bradavice zmizí samy od sebe, u některých je potřeba zákroku lékaře. Genitální bradavice jsou velmi častým projevem viru HPV a ročně se projeví u více než 360 tisíc lidí. Bohužel, genitální bradavice mají tendenci se vracet a jejich odstranění vám ještě nezaručí, že se již nikdy neobjeví. Kondylomata se také velmi často objevují v těhotenství, přičemž existuje riziko, že matka jimi může nakazit své dítě, nicméně případy nakažení tímto způsobem nebývají až tak časté. Existují různé typy genitálních bradavic a od nich se také odvíjí způsob jejich léčby. Bradavice mohou být různého tvaru či velikosti. Vždy jsou však způsobeny HPV virem.

S HPV virem se za život setká skoro každý. Jak moc nás ve skutečnosti ohrožují?

Jak ke genitálním bradavicím vůbec přijdu?

Tím, že se od někoho nakazíte HPV virem nebo přímým kožním kontaktem s bradavicí během vaginálního, análního anebo orálního sexu. Třebaže se většinou bradavice objeví na pokožce během jednoho až tří měsíců po nákaze, nemusí tomu tak být vždy. Může klidně trvat i několik let, než se bradavice objeví. Zkrátka jste od někoho chytli HPV vir a ten se stále drží ve vašem těle. Najednou přijde nějaký obrovský stres nebo silné oslabení imunity, a to úplně stačí, aby se genitální bradavice objevily. Dokud je váš imunitní systém dostatečně silný, nemusí se bradavice vůbec objevit. Takže jestliže se vám bradavice objevily a jste-li ve vztahu a teď si lámete hlavu nad tím, zda vám nebyl partner náhodou nevěrný, anebo čelíte témuž obvinění ze strany partnera, rozhodně nevěra v tomto případě být vůbec nemusí. Mohli jste HPV dostat od jakéhokoli minulého partnera, stejně tak jako váš partner od bývalé partnerky. Rozhodně viníka nemůžete hledat u toho, u koho se genitální bradavice objeví jako první, takhle to v tomto případě nefunguje.

Jak genitální bradavice vypadají?

Jsou to obvykle jemné výrůstky, které mají barvu okolní kůže a vyskytují se okolo genitálií a anální oblasti. Většinou se vyskytují pohromadě ve větším počtu, nicméně, mohou vyrůst i po jedné či po dvou. Většina kondylomat není bolestivá. Genitální bradavice jsou jiné, než ty, které se vám udělají třeba na noze nebo na prstu, takže dotykem pohlavního údu rukou, na které máte bradavici, partnera nenakazíte.

Rakovina děložního čípku hrozí mladým i ženám v přechodu. Na vině jsou z 99 % HPV viry

Jaké typy HPV genitální bradavice způsobují?

Existuje mnoho typů lidského papilomaviru, přičemž menší počet virů je zodpovědný za projevy v genitální oblasti. Za výskyt bradavic v genitální a anální oblasti jsou zodpovědné typy 6 a 11, přičemž mohou růst až půl roku, obvykle po této době přestanou růst.

Způsobují kondylomata rakovinu?

Nezpůsobují, nicméně jiné HPV viry mohou vést až k rakovině. Je jich více jak 12 a proti některým se dá očkovat, nicméně ne proti všem. Nejčastěji rakovinu způsobují typy 16 a 18.

Jaké druhy HPV rakovinu tedy způsobují?

 • Rakovina děložního čípku: všechny případy rakoviny děložního čípku jsou způsobeny HPV virem, přičemž za 70 % všech případů jsou zodpovědné typy 16 a 18.
 • Rakovina konečníku: Přibližně 95 % všech případů rakoviny konečníku je způsobeno virem HPV, především pak typem 16.
 • Orofaryngeální rakovina: Jedná se o nádory krku, mandlí a kořene jazyka a je způsobena přibližně ze 70 % HPV virem. Většina případů orofaryngeální je spojována s typem 16.
 • Vzácnější druhy rakoviny způsobené HPV: HPV způsobuje přibližně 65% rakoviny vagíny, 50 % rakoviny vulvy a 35 % rakoviny penisu. Ve většině případů je za rakovinu opět zodpovědný typ 16.

Kapavka u žen: Jaké jsou její příznaky?

Svědivé či krvácející bradavice

Tyto případy nejsou tak časté, třebaže ke svědění i krvácení může v některých případech dojít. Nejčastěji krvácí, když je rozškrábnete.

Kde se bradavice nejčastěji objevují?

Mohou se objevit okolo vulvy, vagíny, konečníku nebo u děložního krčku. Často se jedná o velmi malé bradavice, kterých si ani nevšimnete zevnějšku, natož jsou-li uvnitř.

 • Ve 2 případech ze 3 se bradavice objeví poblíž vulvy
 • V 1 případu ze 3 se genitální bradavice objeví uvnitř vagíny
 • V 1 případu ze 3 se bradavice objeví mezi vagínou a konečníkem
 • V 1 případu ze 4 se bradavice objeví okolo končníku
 • V 1 případu z 10 se bradavice objeví na děložním čípku
 • V 1 případu z 25 se bradavice objeví u močové trubice

Genitální bradavice u mužů

U mužů nejsou genitální bradavice tak časté, jako tomu bývá u žen. Nejčastěji se u mužů vyskytují na špičce penisu nebo okolo konečníku, došlo-li k análnímu sexuálnímu styku. Většina bradavic se objeví během jednoho až tří měsíců po infikování.

 • V 1 ze 3 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují okolo konečníku.
 • V 1 z 10 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují na špičce penisu.
 • V 1 z 10 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují uvnitř močové trubice.
 • V 1 ze 12 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují na předkožce.
 • V 1 ze 30 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují mezi konečníkem a šourkem.
 • V 1 ze 100 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují na šourku.

Příznaky a léčba kvasinkové infekce: Nezapomeňte na partnera!

Jak se dají genitální bradavice odstranit?

Menší genitální bradavice jsou snadněji odstranitelné než ty větší. Stejně tak bradavicím, které rostou ve vlhké oblasti pokožky, se léčí lépe než ty, které se nachází na suché kůži. Většina bradavic se dá vyléčit krémy jako je Condyline a Aldara, pokud však nepomohou, musíte se obrátit na svého gynekologa nebo dermatologa, který vám buď navrhne chirurgické odstranění, zmražení tekutým dusíkem nebo odstranění laserem.

Tiché sexuálně přenosné nemoci. O kterých onemocnění nevíte, že je máte?

Dají se k odstranění genitálních bradavic použít i přípravky na normální bradavice?

Rozhodně se to nedoporučuje, třebaže diskuze jsou plné příspěvků od lidí, kteří takto genitální bradavice odstraňují. Je to však poměrně nebezpečné, protože tyto přípravky jsou velmi silné a pokožka v genitální oblasti je velmi citlivá, na rozdíl od pokožky například na patě.

Genitální bradavice

Anatomie genitální bradavice

Mohou se genitální bradavice po odstranění vrátit?

Samozřejmě, že mohou, stejně tak jako bradavice kdekoli jinde na těle. Bohužel, genitální bradavice mají tendenci se vracet, přičemž až 70 % lidem se genitální bradavice znovu objeví během půl roku. V tomto případě nezbývá nic jiného než se obrátit znovu na lékaře.

Co mohu udělat pro to, aby se už neobjevily?

Imunitní systém v tomto ohledu hraje velmi důležitou roli, jelikož 90 % všech HPV virů zmizí z těla samo během dvou let. Pokud bude váš imunitní systém však oslabený, nemusíte se však viru zbavit a uhodí vždy, když bude imunitní systém slabý. Takže celému procesu uzdravení přispějete tak, že imunitní systém podpoříte. Jak? Začít můžete zlepšením životního stylu – jíst potraviny podporující imunitní systém, přestat kouřit, omezit alkohol či začít cvičit.

Jak se zbavit bradavic na noze? Zkuste přírodní lékárničku

Co bezodkladně musíte vždy udělat?

Rozhodně musíte o svém nálezu informovat svého partnera a nemít sexuální styk do té doby, dokud bradavice nezmizí. Nejvíce se nákaza šíří, když se bradavice objeví, třebaže může prostě dojít k nákaze HPV virem i bez jejich přítomnosti.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Genitální bradavice: „Mám je, proboha, co mám dělat?“