Menu
WomanOnly

Příznaky a léčba kvasinkové infekce: Nezapomeňte na partnera!

Redakce

Redakce

8. 10. 2017

Kvasinková infekce pochvy trápí v dnešní době velké množství žen. Původcem je nejčastěji kvasinka bílá neboli candida albicans.

Kvasinky jsou mikroorganismy patřící do kategorie vřeckovýtrusných hub. Jak už název napovídá, podílejí se na kvašení. Využívají se tedy při kvasných procesech v potravinářství, například při výrobě piva, vína a chleba. Nemusí být ale vždy nápomocné, konkrétně candida albicans nám v současné době velmi často znepříjemňuje život.

Kvasinky jsou běžnou součástí organismu. Vyskytují se nejen v oblasti genitálií, ale také v ústech a trávicím ústrojí. Za normálních okolností nepůsobí žádné obtíže. Mohou se ale přemnožit – tomuto stavu říkáme kandidóza (u dětí mohou kvasinky zapříčinit také nemoc moučnivku). K přemnožení dochází následkem oslabení imunitního systému, užívání antibiotik a hormonální antikoncepce a také kvůli nadměrnému množství cukru.

Infekce pochvy

Většinou je mykózou postižena pochva a zevní genitál. Typickým příznakem je svědění a výtok. Ten bývá bílý a připomíná tvaroh či směs mouky s vodou. Může se objevit i pálení a bolest. Oblast genitálií je zarudlá a může být napuchlá.

Na místě je návštěva lékaře. Kvasinková infekce totiž zřídka zmizí samovolně a z neléčeného zánětu se může stát chronický problém. Gynekolog při prohlídce provede výtěr z pochvy, většinou ale nemoc rozpozná ihned podle typických příznaků a předepíše léky. Pokud trpíte infekcí kvasinkami často a příznaky tedy již znáte velmi dobře, je v dnešní době možnost pořídit léky i bez lékařského předpisu. Lékárny nabízejí antimykotické masti a také účinnější vaginální tablety (čípky).

Vhodné doplnění léčby spočívá v užívání probiotik. I ty jsou snadno dostupné v lékárnách, nejčastěji jde o laktobacily. Takzvané hodné bakterie najdete i v některých jogurtech. Jako u všech nemocí je i u této mykózy potřeba posilovat imunitu. Té pomůže například vitamín C a echinacea.

Kvasinková infekce v těle. Jak se jí konečně zbavit!

Co se týká hygieny, musí být přiměřená. Příliš časté a intenzivní umývání problémy zhoršuje, výplachy pochvy nejsou vhodné, dojde totiž k narušení přirozeného pH. Místo klasických mýdel používejte speciální přípravky pro intimní hygienu, které jsou k dostání v lékárnách i drogeriích. Ale i tady pozor, všeho s mírou! Kvasinky jakožto houby mají rády vlhko a teplo, vyvarujte se tedy nošení silonového spodního prádla, příliš těsných, neprodyšných kalhot, mokrých plavek. Neprospějí vám ani delší horké koupele, parfémovaná mýdla nebo parfémované intimní vložky.

Vhodné je zařadit i dietu, a to zejména, pokud se vám infekce vracejí.

Z jídelníčku byste měli vyřadit:

  • Cukr (sladkosti, kečup, limonády)
  • Bílá mouka
  • Sladké ovoce (banán, hrozny)
  • Černá káva, alkohol
  • Konzervovaná zelenina

Trápí vás kvasinková infekce v ústech? Pomůže vám protikvasinková dieta

Vhodné jsou naopak:

  • Libové maso (kuřecí a rybí)
  • Bílé jogurty, kefíry, podmáslí
  • Celozrnné pečivo, rýže, brambory, pohanka
  • Ovoce – vhodné je to kyselejší (citrusy, zelená jablka)

A co pánové?

Onemocnění se může přenést sexuální stykem. Infekce se u mužů projevuje zánětem předkožky a žaludu. Výtok nebývá. Mnohdy mykóza u mužů probíhá zcela bez příznaků, což ovšem není zárukou, že partner není nakažen. Pokud má totiž kandidózu také muž, ačkoli léčena je jen žena, dochází k opětovné nákaze a vzniká tak bludný kruh. Je tedy nutné buď vynechat pohlavní styk, nebo používat kondom, případně léčit i partnera (antimykotickou mastí).

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Příznaky a léčba kvasinkové infekce: Nezapomeňte na partnera!