Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Trápí vás kvasinková infekce v ústech? Pomůže vám protikvasinková dieta

Veronika Tichá

Veronika Tichá

28. 2. 2015

Trápí vás nepříjemný zápach z úst, přestože si čistíte zuby několikrát denně a stále žvýkáte žvýkačky? Je možné, že máte kvasinkovou infekci v ústech. O co se jedná a jak se tohoto problému zbavíte?

Kvasinky dokážou znepříjemnit život

Kvasinkové onemocnění ústní dutiny je relativně běžnou formou infekčního plísňového onemocnění. Sama o sobě je celkem banálním problémem, ale může poukazovat na přítomnost jiných, někdy i vážných onemocnění.

Původcem onemocnění je kvasinka Candida albicans, která napadá sliznice lidského těla nejen v ústech, ale i na kůži, v močových cestách nebo na pohlavních orgánech. Vzácné a smrtelně nebezpečné bývají vnitřní formy kvasinkových onemocnění, kdy kvasinka napadne vnitřní orgány a rozšiřuje se po těle. Kvasinky se vyskytují na sliznicích i u zdravých lidí, ale imunita dokáže jejich počet značně omezovat.

Můžou být viditelné pouhým okem

Jak se kvasinková infekce v ústech projevuje? Někdy zarudlým vnitřkem úst a jazyka s vyhlazenou sliznicí, jindy zarudlými bolavými koutky. Nejtypičtějším projevem je ale bílý povlak jazyka a krku, které tvoří kvasinky viditelné pouhým okem. Tento povlak může doprovázet nepříjemný pocit v ústech, pálení nebo suchost.

Správnou diagnózu vám může potvrdit jen výtěr dutiny ústní. Jedinou účinnou léčbu představují tzv. protiplísňové léky, které se podávají se ve formě tabletek a doporučuje se je cucat. Vhodná je také obnova přirozené střevní mikroflóry pomocí probiotik a posilování imunitního systému. Vyměňte starý zubní kartáček za nový přes noc namočený v roztoku s protikvasinkovým přípravkem, který pořídíte v lékárně.

Potraviny, které zabíjí kvasinky

Protiplísňová dieta, kterou byste měli dodržovat, se v podstatě rovná zásadám zdravé výživy. Takže zařaďte ovoce a zeleninu, zejména bílé a kysané zelí, cibuli a pórek, ředkev a ředkvičky, česnek, křen a ostrou hořčici, podmáslí a přírodní jogurt, které jsou známé jako“nepřátelé“ kvasinek. Vynechte cukr a šetřete solí. Pijte co nejméně kávu a černý čaj, protože oba nápoje jsou silně kyselinotvorné.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Trápí vás kvasinková infekce v ústech? Pomůže vám protikvasinková dieta