×
WomanOnly

Jaké jsou hlavní druhy kávy? Nebuďte mimo!

Zdroj: Shutterstock.com

Jak by byl život jednoduchý, kdybyste zašli do kavárny a mohli si objednat kafe. Nic víc, nic míň. Potřebujete, aby bylo horké a nejlépe s kofeinem. V současnosti je ale nabídka našich kaváren tak široká, že je těžké se v nápojovém lístku zorientovat. Proto se vám pokusíme udělat jasno alespoň ve čtyřech základních druzích kávy. Notoricky známou tureckou kávu, která ve skutečnosti vůbec turecká není, můžeme vynechat.

Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com

Espresso

Všichni ho nazýváme zkráceně presso a jeho přesná definice zní: nápoj o objemu 30 ±5 ml s doporučeným časem extrakce 20 až 30 sekund vyrobený pod tlakem přibližně 9 barů. Jeho základem je proces přepaření namleté kávy vodou ohřátou na teplotu 90 °C. Je to klasická silná káva z kávovaru, kterou si můžete objednat v každém podniku. Na rozdíl od překapávané kávy, která vzniká průchodem horké vody přes vrstvu kávy za standardního tlaku, je silnější a nehodí se proto na pití ve větších objemech, jak jsme zvyklí například z práce.

Lungo

Méně známá varianta espressa, které je pouze doplněno horkou vodou. Ocení ho ti, kteří chtějí posedět u kávy déle. Můžete se setkat také s druhem, který se nazývá Americano – v podstatě se jedná o stejný typ, ale rozdíl je jen v poměru vody. Americano je 1:5 a Lungo 1:1 (espresso :  horká voda).

Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com

Cappuccino

Pokud vám obyčejné espresso přijde nudné, pijte cappuccino. Je to espresso vylepšené teplým mlékem, které vytvoří slabou vrstvu pěny.

Latte macchiatto

Oblíbené pití žen a dívek. Připravuje se tak, že se větší množství mléka napění, nalije do vysoké sklenice a zalije espressem. Výsledný nápoj má tři vrstvy – mléko, kávu a pěnu, které se postupně mísí dohromady. Výsledek velmi efektivně vypadá a také výborně chutná. Variantou je Caffé Latte, což je v podstatě větší cappuccino s větší dávkou mléka. Teď už snad nebudete při výběru tápat.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*