Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Kapavka u žen: Jaké jsou její příznaky?

Redakce

Redakce

4. 4. 2018

Pohlavní choroby mohou být různé a většina z nich se dá léčit. Od relativně raného věku se učíme teorii bezpečného sexu, která pomáhá těmto nemocem předcházet. Zaměřme se na jednu z nejrozšířenějších pohlavních nemocí. Jak se projevuje kapavka u žen?

Co je to kapavka

Kapavka, anglicky i latinsky gonorrhoea (často nesprávně psána jako gonorrhea), je čtvrté nejběžnější pohlavně přenosné onemocnění na světě. Projevuje se jako hnisavý zánět  zejména pohlavních a vylučovacích orgánů s výtoky, ale může postihnout i jiné části těla.

Latinský název gonorrhoea vznikl spojením slov gonos – semeno a rhoe – téci. V dávných dobách se totiž výtok při kapavce považoval za výron semene.

Vě většině případů jde o lokální onemocnění, ale někdy se může rozšířit po celém organismu a způsobovat vážná onemocnění. Proto jí není radno podceňovat.

Ročně se kapavkou nakazí přes 100 milionů lidí!

Při léčbě kapavky je důležité chvíli sexuálně abstinovat a myslet na to, že pokud se nezačneme včas léčit, může dojít k neplodnosti.

70 % lidí má zkušenost se sexem na jednu noc. Třetina žen ho ale poté lituje

Co způsobuje kapavku

Kapavka je onemocnění způsobené gramnegativní diplokokovou bakterií Neisseria gonorrhoeae, někdy zvanou gonokok. Neisserie se do organismu dostávají přes sliznice, které napadají a vyvolávají hnisavý zánět.

Nejčastějším místem jejich výskytu je močové a pohlavní ústrojí, dále napadá i konečník, nosohltan a oční spojivky.

Přenos kapavky

Kapavka se může přenášet několika způsoby:

  • klasický sex
  • orální sex
  • anální sex
  • z matky na novorozence během porodu

Inkubační doba kapavky

Inkubační doba kapavky bývá 2 – 14 dnů a symptomy se většinou projevují druhý až sedmý den po nakažení. Délka inkubační doby se liší i podle pohlaví – kapavka u žen se objevuje později (4. až 7. den od nakažení), u mužů dřív (2. až 4. den od nakažení).

Pozor! Ženy bývají k nákaze náchylnější.

Pokud máte jakékoli podezření, měli byste navštívit lékaře dřív, než bude pozdě. U některých jedinců se totiž symptomy projevují až za několik týdnů, v ojedinělých případech i několik měsíců. Neléčená kapavka může způsobit neplodnost!

Projevy kapavky

Jak už bylo zmíněno, kapavka se projevuje hnisavými záněty především pohlavních orgánů a vylučovacích cest. Příznaky kapavky pak bývají např. pálení při močení (jak u mužů, tak u žen), hustý hnisavý výtok, zarudnutí pohlavních orgánů, krvácení po pohlavním styku nebo mezi menstruacemi, nechutenství, horečky nebo křeče v podbřišku.

V mnoha případech se kapavka může projevovat bez větších příznaků.

Kapavka u žen: Průběh

Průběh kapavky se u žen i mužů liší, na což je dobré pamatovat.

Symptomy se u ženy rozvíjejí až 10 dní a můžete očekávat celou plejádu příznaků. Nejčastěji se objevuje vaginální hnisavý výtok žlutobílé barvy, pochva svědí a je zarudlá. Dalšími příznaky kapavky může být bolest při sex, bolest v podbřišku, pálení při močení a krvácení mimo menstruační cyklus.

Pokud se včas nepřistoupí k léčbě, infekce se rozšiřuje i na dělohu a vejcovody a vzniká chronický zánět malé pánve. Objevují se horečky, bolesti v podbřišku, nevolnost či bolest při pohlavním styku. Zánět dráždí okolní tkáně a způsobuje jejich zjizvení, což může vyústit v neplodnost nebo mimoděložní těhotenství.

Přes 20 procent nakažených žen nemá žádné projevy infekce.

Kapavka u žen: Nejčastější příznaky

  • hnisavý vaginální výtok
  • pálení a bolest při močení
  • bolesti podbřišku
  • bolest při sexuálním styku

Kapavka v očích

Infekce se může z pohlavních orgánů přenést dotykem do oka. V takovém případě bakterie vyvolává zánět oční spojivky na jedné straně. Oko je zarudlé a objevuje se hnisavý výtok.

Kapavka v krku a konečníku

Pokud sexuální partneři provozují také anální a orální sex, může dojít k infikování konečníku a nosohltanu. V takovém případě se objevuje svědění a bolestivost konečníku při vylučování anebo hnisavý zánět nosohltanu, s příznaky podobnými angíně, za kterou se často může zaměnit.

Disseminovaná kapavka

Jak už bylo řečeno na začátku, v zhruba asi 3 procentech případů se kapavka rozšíří po celém těle a napadá i jiné orgány. Nejčastěji se jedná o kůži a klouby, kdy způsobuje dermatidu a artritidu. Zánět nejvíce napadá kolenní kloub, postižení je většinou jednostranné.

Při této formě kapavky můžete očekávat vyšší teploty, bolestivost při pohybu a zarudnutí kůže okolo kloubů.

Jak diagnostikovat kapavku?

V současné době existují tři základní diagnostické testy na kapavku. Stěry se musí do laboratoře transportovat ve speciálních obalech, protože neisserie jsou velmi citlivé bakterie.

1. Barvící test

Barvící test se provádí v laboratoři. Udělá se tzv. výtěr a následně se obarví. Pod mikroskopem se pak zjišťuje, zda jste nebo nejste nakažení.

U mužů je tento test relativně spolehlivý, u žen tomu tak není. Zhruba u poloviny nakažených žen jsou výsledky falešně negativní.

2. Test z moči

Proto se lidé s negativními výsledky podrobují druhé technice diagnostiky, která se provádí podobně. V laboratoři se zkoumá vzorek moči (popř. cervikální výtěr), ale místo obarvení se pod mikroskopem hledají geny bakterií.

Tato technika je používanější a přesnější.

3. Kultivační test

Tento test na kapavku se opět provádí v laboratoři, přičemž trvá dva až tři dny. Výtok se uloží zhruba na dva dny do nádoby  na kultivaci bakterií. Pokud jsou ve vzorku přítomné, tak se bakterie za tu dobu v nádobě pomnoží a je možné je identifikovat.

Tento test je zpravidla nejpřesnější.

Domácí test na kapavku

Dnešní doba nabízí spoustu možností a nejinak je tomu i u diagnostiky kapavky. Test si dokonce můžete udělat doma! Nabízí ho několik lékáren v Česku, stačí zapátrat po internetu.

Test si můžete objednat i ze zahraničních stránek, které často nabízejí kompletní balíčky na testování.

Léčba kapavky

Léčba kapavky se provádí antibiotiky, v případě simultánní nákazy chlamydiemi se podávají širokospektrální antibiotika. Pacienti pak průběžně chodí na testy a pozorují svůj stav.

Problémem dnešní doby je vzrůstající rezistence bakterií na běžně používaná antibiotika. Z toho důvodu se k léčbě používají kombinace antibiotik. V případě nekomplikované kapavky je léčba jednodenní, u komplikované nebo disseminované kapavce musí být pacient hospitalizován.

Stejně jako u všech pohlavních chorob byste měli obvolat své poslední sexuální partnery a doporučit jim návštěvu lékaře.

Co se stane, když se nebudete léčit

Následky neléčení jsou nepříjemné u obou pohlaví. U ženy se může vyskytnou mimoděložní těhotenství, případně až neplodnost. Často se také opakují záněty malé pánve, snadněji se přidruží infekce chlamydiemi. Na vaječníkách se mohou objevit cysty.

Neléčené těhotné ženy riskují přenos infekce na novorozence při porodu. Dítěti tak hrozí zánět očních spojivek nebo zánět plic. U těhotných žen také vzrůstá riziko předčasného porodu.

Kapavka bez léčby se může také zvrhnout do zmíněné disseminované formy, kdy se bakterie dostane do krve a doputuje do dalších orgánů. Koledujete si tak o poškození kloubů či kůže.

Prevence kapavky

Nejúčinnější prevencí kapavky (a jakékoliv jiné sexuálně přenosné choroby) je samozřejmě celibát. Pokud se sexu nechcete vzdát, nezbývá vám nic jiného než rozumně vybírat partnery, nebýt promiskuitní a odpustit si známosti na jednu noc a používat kondom.

Po infekci kapavkou nezískáváte celoživotní imunitu.

A ještě připomínáme: v případě podezření na onemocnění kapavkou ihned navštivte lékaře a nechejte si udělat diagnostické testy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kapavka u žen: Jaké jsou její příznaky?