Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Trápí vás nepravidelná menstruace? Čím to může být?

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

10. 2. 2018

Kouříte? Pijete alkohol? Přibraly jste v poslední době hodně na váze? Užíváte antidepresiva? Trpíte infekcemi? Netrápí vás nepravidelná menstruace? Jestliže ne, je to divné. Jestliže ano, víme proč.

Nepravidelná menstruace není v pořádku

Nepravidelná menstruace je něco, co bychom my ženy neměly podceňovat. Ani bychom neměly mávnout rukou nad jinými nepravidelnostmi, resp. změnami, jako je těžké krvácení, nebo naopak nezvykle slabé, dlouhé, během měsíce se několikrát opakující apod. Toto může totiž značit, že se s naším zdravím něco děje.

Bolestivá menstruace: Víme, jak zmírnit potíže přírodní cestou

Něco se snadno vyřeší „samo“

Zatímco se některé problémy vyřeší „samy“, například ty menstruační problémy, které vznikly v důsledku stresu, jiné samy neodezní a je potřeba je řešit. Máte-li v životě prostě shon a nezvládáte pozorovat pravidelnost své menstruace, můžete si stáhnout mobilní aplikaci, která tuto starost převezme za vás. Je totiž velmi důležité, aby ženy věděly, co je s jejich periodou správně a co už ne.

Stres a nepravidelná menstruace

Stres dokáže zamávat úplně se vším, nejen s vaším cyklem. Třebaže stres není pro naše zdraví dobrý a pořád čteme, že bychom se měli méně stresovat, z dlouhodobého hlediska periodu až tak neovlivňuje. Většinou se totiž nestresujeme neustále, jedná se o nárazové akce, jako jsou prezentace, uzávěrky apod. Pokud se však stresujete pořád, není to dobře a vyřešit byste měly spíše jádro problému.

Tělo samo pozná, kdy jde o přežití, proto umí menstruaci „vypnout“

Stres ze smrti rodinného příslušníka, ztráta zaměstnání, rozvod, nemoc… stresujete-li se z těchto nebo jim podobných důvodů, existuje pro reakci vašeho těla vysvětlení. Snažíte-li se totiž o přežití, ať už utíkáte před šavlozubým tygrem (víme, že už vyhynul) nebo splácíte půjčku, tělo a mozek vypínají hormony zodpovědné za ovulaci, aby nemohlo dojít k početí, vytuší-li tělo, že situace pro početí není příhodná.

5 důvodů krvácení uprostřed menstruačního cyklu. Co ho může způsobit?

Příliš mnoho cvičení a nepravidelná menstruace

Jasně, pohyb je zdravý, doporučuje se cvičit několikrát týdně. Dokonce i v době, kdy máte periodu. Jedna je však hypochondrem, který se moc hlídá, druhá extrémistkou, která všechno přehání, protože je na pohybu závislá, protože chce být prostě štíhlá.

I tělesný tuk je pro zdraví potřebný

Nejenže je cvičení samo o sobě pro tělo velkým stresem, co ale potom nadměrné cvičení? Navíc tělo, zvláště pak tělo ženy, potřebuje určité množství tuku, aby vůbec docházelo k ovulaci, která se pochopitelně, v důsledku nedostatku tuku, může i zastavit.

Alkohol a nepravidelná menstruace

Některé máme dovádění po klubech už pár let za sebou a dáváme přednost spíše poklidným víkendům, některé však nemáme dost dodnes. Na zábavě není nic špatného, ale příliš alkoholu je zkrátka příliš. Nejenže vás bude bolet na druhý den hlava, ale alkohol může zapříčinit i nepravidelnou menstruaci.

Alkohol narušuje správnou hormonální funkci

Alkohol dočasně zvyšuje úroveň estrogenu a testosteronu, což narušuje správnou hormonální funkci nezbytnou k ovulaci. Nejenže ve výsledku budete mít nepravidelnou periodu, ale dokonce se může stát, že vám menstruace sem tam vynechá úplně. Nemusí se přitom ani jednat o extra velké dávky alkoholu, jelikož toto závisí případ od případu, žena od ženy.

Jak zvládat PMS neboli premenstruační syndrom a proč by muži měli vědět, o co jde?

Přibírání nebo hubnutí

Přiberete-li během pár měsíců třeba takových 20 kg, vaše hormony to budou jen těžko rozdýchávat. Společně s nárůstem váhy totiž vaječníky začínají produkovat více testosteronu, což může bránit ovulaci. Stejně tak druhý extrém, když zhubnete tolik, že se vaše snaha začne rovnat nemoci typu anorexie či bulimie, vede taktéž ke zmatkům v hormonech, kdy často dochází k úplnému zastavení periody.

Sex během menstruace? Klidně se milujte, ale nejlépe orálně!

Infekce a nepravidelná menstruace

Infekce jako taková sice neovlivní váš cyklus po hormonální stránce, ale může způsobit krvácení, tudíž si budete myslet, že máte menstruaci častěji, než je běžné. Bakteriální infekce, zánětlivé onemocnění pánve a sexuálně přenosné infekce mohu způsobit, že dojde uvnitř dělohy k zanícení a k následnému krvácení.

Menstruace vás může zmást

Může se klidně stát, že menstruaci budete dostávat pravidelně tak, jak máte, ale také se může stát, že budete mít menstruaci mimo svůj pravidelný termín právě kvůli infekci. Infekce může dokonce způsobit bolesti typické pro menstruaci.

Jak poznáte, že máte infekci a ne nepravidelnou menstruaci?

Můžete to poznat například podle bolestivého močení, bolesti břicha, nevolnosti od žaludku, podle pálení či bolesti ve vagíně, neobvyklého výtoku, zvracení či horečky. V těchto případech není lepším řešením, jak jinak, než navštívit gynekologa.

Antidepresiva a jiné léky na předpis

Zdá se, že buď budete psychicky rozhozené vy, nebo menstruace, alespoň co se v případě antidepresiv týče. Právě v důsledku užívání antidepresiv a ostatních léků na předpis, může dojít k narušení menstruačního cyklu, čímž buď budete menstruaci dostávat častěji, nebo úplně přeskakovat.

Proč tomu tak je?

Léky tohoto typu zvedají hormon hypofýzy, který se nazývá prolaktin a může způsobit hormonální změny v těle regulující menstruační cyklus.

Práce na směny a nepravidelná menstruace

V souvislosti s prací na směny byla provedena taková zajímavá studie, které se účastnilo na 119 tisíc žen. V této studii bylo zjištěno, že ženy, které pracovaly na směny, měly až o 33 % vyšší riziko menstruačních problémů, jako je právě nepravidelná menstruace či její kolísání.

Čím častější směny, tím horší snášenlivost

Jiná studie zase uvedla, že ženy, které pracovaly na směny, měly ve 23 % kratší období bez menstruace (méně než 21 dnů) anebo příliš dlouhé (40 dnů a více). Čím častěji se směny střídaly, tím více ženy po této stránce trpěly.

Proč k tomu dochází?

Práce na směny narušuje tělesný cirkadiánní rytmus, který ovládá různé biologické funkce, ano, včetně menstruačního cyklu.

Jak vyvolat menstruaci bez hormonů? Babských rad je spousta

Porucha štítné žlázy

Nepravidelná menstruace může být taktéž způsobena špatnou funkcí štítné žlázy, zejména pak amenoreou, v důsledku které se zastaví perioda až na několik měsíců. Jak nadměrná, tak nedostatečná funkce štítné žlázy velmi úzce s menstruačními problémy souvisí, jelikož je to právě štítná žláza, která reguluje tvorbu hormonů v těle.

Kouření a nepravidelná menstruace

Ženy, které kouří, mívají často horší premenstruační syndrom než ty ženy, které nekouří. Překvapující možná ani není, že v tomto ohledu hodně záleží na tom, v jakém věku jste začaly kouřit a jak často kouříte.

Kouření zvyšuje hormonální hladinu

Kouření může zvyšovat úroveň estrogenu, progesteronu, testosteronu a ostatních hormonů, které mají vliv na premenstruační syndrom. Ženy, které kouří, mívají často kratší, ale zato více nepravidelné menstruační cykly než nekuřačky.

Jak přestat kouřit pomocí menstruačního cyklu

To je dobrá zpráva, i takto se dá snáze přestat kouřit. Vědci totiž zjistili, že během poklesu estrogenu ve 14. – 28. dnu menstruačního cyklu (po ovulaci a před periodou), lze snáze přestat kouřit, protože právě v tomto období budete mít menší abstinenční příznaky.

Jak přestat kouřit. Abstinenční příznaky by vás neměly odradit!

Syndrom polycystických vaječníků

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) také můžete vinit za nepravidelnost menstruace. Tímto syndromem trpí až 10 % žen v produktivním věku. PCOS je vlastně hormonální nerovnováhou, kdy vaječníky produkují příliš mnoho testosteronu, který ovulaci blokuje.

PCOS může v řadě případů za neplodnost žen

Nedochází-li u ženy k ovulaci, nedochází ani k uvolňování progesteronu, díky němuž menstruaci dostanete. Právě PCOS bývá nejčastějším důvodem neplodnosti žen. Nejhorší na tom je, že i když má žena pravidelnou menstruaci, i přesto se u ní může PCOS spontánně vyvinout.

Jak se PCOS projevuje?

Kromě nepravidelné menstruace se může také přidat akné, nadměrný růst vlasů či nárůst váhy. PCOS také často souvisí například se závažnými onemocněními, jako je obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak či onemocnění srdce.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Trápí vás nepravidelná menstruace? Čím to může být?