Firma nabízí volno pro ženy během menstruace. Chce tak zvýšit produktivitu

menstruace-vlozky-tampóny
Zdroj: Shutterstock.com

Menstruace někdy pořádně bolí, avšak málokterá žena by si kvůli ní troufla říct o dovolenou. Zaměstnankyně jedné bristolské firmy však mají tento problém vyřešen.

menstruace-vlozky-tampóny
Zdroj: Shutterstock.com

Bristolská společnost Coexist se rozhodla jít proti konvencím a zavedla netradiční politiku, která ženám umožňuje vzít si při bolestivém menstruačním cyklu v práci volno. A dle formálních pokynů i bez toho, aby to bylo označeno za nemoc.

Firma chce zvýšit produktivitu

Tato politika však není jen vstřícným gestem k ženám. Vedení firmy ve skutečnosti doufá, že to pomůže zvýšit produktivitu na pracovišti. Věří, že ženy se v takové práci budou cítit lépe. V období po periodě navíc mohou být až třikrát výkonnější. Fyzické úsilí však musí být nastaveno potřebám jejich těla.

„V průběhu let sem v práci viděl spousty žen ohnutých v bolestech kvůli menstruaci. Navzdory tomu měly pocit, že to není dostatečný důvod k tomu, aby šli domů,“ říká ředitel firmy  Bex Baxter. „Je to nespravedlivé. U nás v Coexist jsme chápaví. Každého, kdo má bolesti – ať už jakékoliv – pustíme domů.“

Coexist zaměstnává 31 lidí, 7 z nich jsou muži. I ti byli této myšlence nakloněni. Menstruační dovolená se zatím dostala do firemní politiky jediné nadnárodní společnosti. Tím je gigant v oblasti sportovního oblečení, firma Nike.

Japonský vynález

„Menstruační volno“ bylo poprvé zavedeno v Japonsku v roce 1947. Podobné zákony fungují i v Jižní Koreji, Indonésii či Tchai-wany. V čínské provincii Anhui mohou ženy kvůli menstruaci dostat klidně měsíc placeného volna.

 

 

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Zadejte, prosím, znaky z obrázku do textového pole a pak odešlete komentář.

Prosím opište znaky z obrázku

*