Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Firma nabízí volno pro ženy během menstruace. Chce tak zvýšit produktivitu

Adéla Lišková

Adéla Lišková

3. 3. 2016

Menstruace někdy pořádně bolí, avšak málokterá žena by si kvůli ní troufla říct o dovolenou. Zaměstnankyně jedné bristolské firmy však mají tento problém vyřešen.

Bristolská společnost Coexist se rozhodla jít proti konvencím a zavedla netradiční politiku, která ženám umožňuje vzít si při bolestivém menstruačním cyklu v práci volno. A dle formálních pokynů i bez toho, aby to bylo označeno za nemoc.

Firma chce zvýšit produktivitu

Tato politika však není jen vstřícným gestem k ženám. Vedení firmy ve skutečnosti doufá, že to pomůže zvýšit produktivitu na pracovišti. Věří, že ženy se v takové práci budou cítit lépe. V období po periodě navíc mohou být až třikrát výkonnější. Fyzické úsilí však musí být nastaveno potřebám jejich těla.

„V průběhu let sem v práci viděl spousty žen ohnutých v bolestech kvůli menstruaci. Navzdory tomu měly pocit, že to není dostatečný důvod k tomu, aby šli domů,“ říká ředitel firmy  Bex Baxter. „Je to nespravedlivé. U nás v Coexist jsme chápaví. Každého, kdo má bolesti – ať už jakékoliv – pustíme domů.“

Coexist zaměstnává 31 lidí, 7 z nich jsou muži. I ti byli této myšlence nakloněni. Menstruační dovolená se zatím dostala do firemní politiky jediné nadnárodní společnosti. Tím je gigant v oblasti sportovního oblečení, firma Nike.

Japonský vynález

„Menstruační volno“ bylo poprvé zavedeno v Japonsku v roce 1947. Podobné zákony fungují i v Jižní Koreji, Indonésii či Tchai-wany. V čínské provincii Anhui mohou ženy kvůli menstruaci dostat klidně měsíc placeného volna.

 

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Firma nabízí volno pro ženy během menstruace. Chce tak zvýšit produktivitu