×
WomanOnly

Dámské tepláky – pozor na výběr kvalitního materiálu

dámské tepláky

Tepláky se v poslední době staly velkým trendem, a to nejen díky koronavirové pandemii a stále běžnější práci z domova. Jsou velmi pohodlné a přitom můžou vypadat stylově a hodí se i na procházky parkem nebo na cestování. Abyste se ale cítili co nejpříjemněji, je potřeba správně vybrat materiál.

Bavlna jako základ?

Nejpoužívanějším a nejtradičnějším materiálem pro výrobu tepláků je bavlna, oblíbená zejména pro svou prodyšnost a příjemnost. Jen na e-shopu Bolf.cz najdete stovky bavlněných modelů. Mezi desítkami střihů a barev si určitě vyberete i vy.

Jako přírodní materiál nezpůsobuje bavlna alergické reakce, a tak vyhovuje i lidem s citlivou pletí, a dokonce také dětem. Na druhou stranu se ale snadno mačká a nedrží tvar tak dobře, jako některá syntetická vlákna. A problémem je i pěstování obrovského množství bavlny, které extrémně zatěžuje životní prostředí.

Ekologičtější alternativu představuje organická bavlna, která má oproti klasické bavlně celou řadu výhod. Jejím v podstatě jediným mínusem je vyšší cena.

Recyklované materiály jsou udržitelné a cool

Stále častěji se můžete setkat s recyklovaným polyesterem. Značky se doslova  předhánějí, kdo ho na cedulce bude mít víc. Je ale skutečně tak skvělý? Jeho velké plus spočívá v tom, že se při zátěži nemačká a překvapí svou pevností a zároveň lehkostí. Není ale dostatečně prodyšný, což může zejména v teple a u citlivějších jedinců způsobovat problémy s pokožkou. Od čistého polyesteru se tedy v posledních letech spíše ustupuje, podobně jako od fleecu, který zase špatně schne, protože zadržuje vlhkost.

Existují vhodné syntetické alternativy?

Bavlna s příměsí elastanu často funguje nejlépe, protože takový materiál dokonale spojuje vlastnosti přírodních a syntetických vláken. Elastan pruží tak, že se dokáže natáhnout až patnáctkrát a je velmi lehký, zatímco bavlna zajistí vysoký komfort i při celodenním nošení a maximální prodyšnost i v teplém počasí. A často je součástí příměsi také zmiňovaný polyester nebo viskóza, tedy uměle tkaná bavlna.

Spandex nebo nylon

Méně často se používá spandex, který se hodí hlavně na náročnější fyzické aktivity. Vyniká totiž elasticitou, a tak zaručuje maximální volnost pohybu. Kompresní účinky přitom zajistí správnou cirkulaci krve, tedy i lepší výkon. Navíc je spandex vysoce prodyšný a pohlcuje vlhkost. Budete se v něm tedy stále cítit příjemně a svěže, a to i při několikahodinovém sportu. Spíše bonusem je to, že na spandexu skvěle vypadají výrazné designy, zářivé barvy a vzory, pokud si tedy potrpíte na módní extravaganci, určitě po něm sáhněte.

Nylon je zase nejoblíbenější mezi milovníky outdoorových aktivit, protože má skvělé předpoklady vydržet i náročné podmínky. Vždyť už v minulosti ho používali parašutisté, kteří opravdu neměli lehkou práci. Zároveň jsou flexibilní, příjemné a nenáročné na údržbu, přesto vám dlouho vydrží. A potěší vás i skvělé termoregulační vlastnosti tohoto materiálu, který vás v zimě zahřeje a v létě vám v něm nebude příliš horko.

Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*