Menu
WomanOnly
Domácnost

Dánský životní styl Hygge. Jak bydlení dělá z Dánů 2. nejšťastnější lidi na světě?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

9. 3. 2020

S touto skandinávskou filosofií jste se už na internetu setkali. Například z esteticky příjemných fotografií interiérů, které si zejména některé ženy čas od času rády prohlížejí. Vzhled a zařízení domova úzce souvisí s útulnou domácí pohodou, a pocitem štěstí, který lidstvo tak rádo vyhledává.

Slovo HYGGE: výslovnost a definice

Abyste toto slovo vůbec správně vyslovili, pravděpodobně vám nezbývá než poslechnout si zvuk dánštiny a snažit se napodobit, co slyšíte. Hlásky totiž nejsou jednoduše přepsatelné do češtiny. Ypsilon se v tomto případě blíží “u” vyslovenému v přední části úst; ‘e’ zní jako širší “a”.

A význam? Definuje se pohodlným bydlením a hledáním štěstí a krásy. Hodně se dává na atmosféru přírody a klidu. Typický výjev z hygge bydlení je posezení na něčem měkkém u krbu s knihou, čajem, milovanou osobou či zvířetem. Meik Wiking ve své knize Hygge, prostě šťastný způsob života popisuje tyto důležité principy hygge: atmosféra, přítomnost, potěšení, rovnost, vděčnost, soulad, pohodlí, příměří, pospolitost a útočiště.

Dělá hygge bydlení lidi šťastnějšími?

Někteří spojují tento koncept domácí pohody s tím, že je Dánsko a Norsko na 2. a 3. místě v žebříčku nejšťastnějších zemí World Happiness Report podle průzkumu OSN. Zajímavé je, že první příčku obsadili Finové, proslulí uzavřenou povahou a osamělým popíjením ve spodním prádle, tedy fenoménem kalsarikänni.

Jak vypadá hygge styl bydlení?

Velikou část toho, jak se cítíme, tvoří naše okolí. Obzvlášť doma se chceme cítit v bezpečí, hýčkat své oči a tělo. Naprosto nezbytný je pohodlný sedací nábytek – křeslo, sofa, k tomu samozřejmě polštáře a deky na zahřátí. Teplo domova.

Skoro nepostradatelnou součástí hygge je mírný a udržovaný oheň, od pravěku stále vnímaný jako symbol bezpečí před predátory. Večer na chatě u krbu či koupel při svíčkách bereme přirozeně jako velmi romantickou událost. Více než čtvrtina Dánů prý zapaluje svíčky každý den.

K uklidňujícím prvkům do domácnosti patří také knihovnička, a zejména její používání, pokojové rostliny, přírodní materiály – a pokud bydlíte s partnerem či kamarádem, rozhodně také vzájemná harmonie a umění poklidné, láskyplné komunikace.

Boho styl v oblékání i interiéru. Vsaďte na zemité barvy a výrazné vzory

Pozor – hygge se nerovná lenošení

Skrze představy poklidných chvil na gauči možná někdo nabude představy, že hygge je jen o dělání pohodlných a nenáročných činností. Tak banální to však není. Opravdu by vás bavilo nic nedělat?

Hledání pocitu štěstí se nijak nevymyká běžnému životu a všem jeho povinnostem. Důležité je mít oči otevřené a naučit se vnímat krásy světa kolem.

Pocitu hygge velmi přispívá chodit do přírody, a to hlavně na aktivní úrovni. Výšlap do hor s lidmi, které máme rádi, čas strávený společně při sportu, umění nasávat genia loci i za horšího počasí, objevování nových věcí, míst a lidí. O to více si pak člověk svůj čajový dýchánek v obýváku vychutná.

Hygge recepty chutnají tělu i duši

Co nesmí chybět pro maximální blaženost? Přece dobré jídlo – a často také spíše dobré než zdravé. Buchty, koláčky, výživná horká polévka… To, co má bohatou chuť, co působí příznivě na naše smysly a nejlépe co si sami s láskou uvaříme či upečeme. Vychutnáváte-li si filosofii hygge naplno, s dostatkem zdravého aktivního pohybu, neměla by kalorická hodnota být velkým problémem.

Inspiraci opět můžete hledat v přírodě – čerstvá sezónní zelenina, bylinky… Nebo navodit atmosféru kouzelné Skandinávie tím, že vyzkoušíte některý ze severských receptů. Typické jsou sendviče s máslem, uzení sledi, ovesná kaše na různé způsoby, studený jablečný dezert æblekage, švédské masové kuličky a mnoho dalších.

Prvky, které propůjčí estetiku hygge stylu oblečení

Snad není ani třeba říkat, jak důležitou roli hrají měkkoučké pletené svetry a šály, ve kterých se opět snoubí teplo s pohodlím. Navíc si je můžete uplést i sami, třeba při sledování oblíbeného seriálu. Pro tu správnou úroveň komfortu ideálně zvolit svetr o dvě velikosti větší.

Hygge oblékání nemusí znamenat, že zahodíte svůj smysl pro módu nebo že strávíte zbytek života v teplácích. Dělá nám dobře hezky vypadat. Ležérní oblečení má něco do sebe, sladí-li se správně.

Kdo v hygge našel zalíbení, jistě najde řadu způsobů, jak si vnést do života pohodlí. Existují například způsoby, jak si upravit hygge stylem vlasy – harmonické přirozené barevné tóny a nenucené vlnky – nebo možnosti, jak si díky umění designu a dekorace zorganizovat hygge svatbu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Dánský životní styl Hygge. Jak bydlení dělá z Dánů 2. nejšťastnější lidi na světě?