Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Dáváte si často nohu přes nohu? Pozor! Tento zvyk může škodit zdraví

Sedíte ráda s nohou přes nohu? Možná, že vám tento styl sezení přijde pohodlný, ale podle mnoha výzkumů může škodit zdraví. Co všechno si tím ale můžete přivodit?

Už mnohokrát bylo řečeno, že sedět s nohou přes nohu není zcela správný způsob pro dlouhodobé posedávání. Zdá se, že však řada žen těmto upozorněním nevěnuje stále pozornost a zvesela tak sedí dál.

Nohy křížem mohou způsobit problémy, které by si nikdo ani ve snu nepřál. Jednat se může o zvýšený krevní tlak, křečové žíly nebo bolesti v kříži, a to není zrovna nic příjemného.

Co má noha přes nohu na svědomí?

Jestliže si dáte nohy křížem, horní noha tlačí na spodní a tím pádem může docházet k zúžení cév. To má poté na svědomí zejména zvýšení krevního tlaku, protože ve spodní končetině se sníží množství krve. Následkem toho se krev napumpuje do hrudi, a proto se tlak postupně zvyšuje, aniž bychom si to uvědomovali.

Pozor i na různé cviky

I při cvičení nemusíte svému zdraví vždy pomáhat. V jistých situacích tomu může být naopak. Takže pokud se věnujete tai či nebo podobným cvikům, kde se svaly pouze napínají místo toho, aby se natahovali i stahovali, není to pro tělo zrovna ideální.

Sedět nohama křížem je mnohdy automatické. Při sezení si ani nemusíme tento fakt uvědomit. Časem na to ale můžeme doplatit. V sedu můžete pociťovat třeba nepříjemnou bolest krční páteře. Takže na studiích pojednávajících o těchto problémech jako nebezpečných něco bude.

Také to, že se mluví léta o křečových žilách jako dědičném problému, nemění to nic na to, že si je nemůže přivodit sezením s nohou přes nohu, a to zejména kvůli tomu, že v této pozici jsou horní nohou stlačovány cévy. Není také divu. Po takto dlouhém sezení se stává, že v noze cítíme zvláštní mravenčení.

Noha přes nohu ano nebo ne?

Nejrůznější studie věnující se tomuto tématu nejdříve tyto problémy vydávali na povrch jako nebezpečné. Posléze se však spekulovalo o tom, že to všechno zas až tak vážné není.

Bude to znít neuvěřitelně, ale podle lékařské fakulty v Rotterdamu můžete tímto sezením dosáhnout pevných hýždí a břišních svalů. Takže pokud stále nevěříte, že budete jednou trpět křečovými žilami, alespoň se vám snad vytvaruje zadek.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Dáváte si často nohu přes nohu? Pozor! Tento zvyk může škodit zdraví