Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Syn Čecha, který býval ženou, prodělal stejnou operaci pohlaví

Veronika Tichá

Veronika Tichá

14. 1. 2015

Operace pohlaví u transsexuálů už není utopie, ale celkem běžná praxe českých lékařů. V naší zemi jsou změny pohlaví prováděny dokonce už přes šedesát let! Jak probíhá operace, při které se z ženy stává muž a je po ní člověk schopen vést sexuální život? Jaké se cítí muž, který stráví půlku života v ženském těle?

Transexualita je poměrně vzácná vrozená porucha, při které člověk touží po opačném pohlaví. Transexuál cítí, že žije v cizím těle, se kterým se nedokáže ztotožnit. Jedinou šancí na „vyléčení“ je podstoupení hormonální léčby a následná operace pohlaví. Výsledky chirurgické změny jak z žen na muže, tak z mužů na ženy, jsou dnes obdivuhodné. Co se týče vizuální stránky, na novém těle většinou nikdo nepozná, že patřilo kdysi dávno osobě opačného pohlaví. Velkým pokrokem je fakt, že operovaní lidé mohou vést plnohodnotný sexuální život.

Z ženy na muže je to náročnější

Jak tedy probíhá přeměna ženy na muže? Prvním krokem je psychoterapie, jejímž cílem je zjistit, zda se nejedná například o homosexualitu nebo jinou poruchu osobnosti. Následuje formální změna jména a posléze hormonální léčba sekundárních pohlavních znaků. Ženám během léčby začne hrubnout hlas, růst vousy a mužské ochlupení po celém těle a také se jim rozšiřují ramena. Tato léčba trvá přibližně dva roky, hormonální léky ale musí brát celý život.

Poslední fází je operace pohlavních orgánů. Lékaři odstraní prsa, zachovají pouze prsní dvorce a bradavky. Z těla vyjmou dělohu a vaječníky a vymodelují penis a močovou trubici. Možností, jak vytvořit penis, je několik, používá se například kůže z předloktí.

Pohlavní orgán z předloktí

Co se týče sexu, může být mužský orgán plně funkční, ale nebude samozřejmě schopen oplodnění. Nebude se topořit přirozenou cestou, ale nafukovat se mechanicky pomocí pumpování jednoho z umělých varlat. V břišní dutině může být navíc implantován zásobník tekutiny, jenž se postará o konečný efekt vyvrcholení, takže změna bude naprosto dokonalá. Je to ale pouze jedna z variant, někteří muži se pro tento „nadstandard“ nerozhodnou.

V České republice si nechává změnit pohlaví kolem deseti lidí ročně, což není úplně zanedbatelné číslo. Své o tom ví také padesátiletý Stanislav, který kvůli změně pohlaví opustil rodinu a začal úplně nový život v Praze, kde ho nikdo neznal. Zde také podstoupil operaci z ženy na muže. Teprve po této proměně mohl zase nalézt ztracené sebevědomí a sebeúctu a konečně se cítil svobodný.

Transexualita je dědičná?

Dlouho se mu nedařilo najít ženu, které by nevadila jeho pozměněná identita, dokud nepoznal Andreu. Ta kdysi bývala mužem, takže jejich spojení bylo ideální. Dokud byl ještě Stanislav ženou, porodil syna, který k jeho velkému překvapení podstoupil také operaci na změnu pohlaví. Podle odborníků je to světový unikát, dokazující osudový vliv genů.

Mužů, kteří kdysi bývali ženami, je v naší společnosti opravdu mnoho a dost často to na první, možná ini na druhý pohled nepoznáte. Ze slavných osobností tuto operaci prodělal také syn zpěvačky Cher Chaz Bono, který býval ženou jménem Chastity. Český písničkář a básník Mike Perry zase býval ženou jménem Ivana. Možná jste se v životě setkali i s jinými muži, kteří se nenarodili s mužským pohlavním orgánem. To ale třeba nikdy nezjistíte.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Syn Čecha, který býval ženou, prodělal stejnou operaci pohlaví