×
WomanOnly

Dejte si pozor! Junk food může být stejně návykový jako drogy či nikotin

Junk food se podobá tvrdým drogám. Foto: Martin Peška, Topzine.cz

Pod označením junk food se skrývají potraviny, jako jsou chipsy, hranolky, hamburgery či uzeniny. Všichni nejspíš víme, že jsou nezdravé, měli jste však ponětí, že mohou být stejně návykové jako třeba heroin?

Junk food se podobá tvrdým drogám. Foto: Martin Peška, Topzine.cz
Junk food se podobá tvrdým drogám. Foto: Martin Peška, Topzine.cz

Američtí vědci zjistili, že konzumace potravin nazývaných jako junk food na náš mozek působí tak, že čím dál více toužíme po další dávce cukru, soli a tuku. Z výzkumu vyplynulo, že se tato reakce velmi podobá závislosti na drogách. Kromě toho, že tato jídla mohou způsobovat obezitu a zdravotní problémy, nejvíce z celého těla ovlivňují náš mozek, který volá po větších a větších dávkách své drogy.

Závěr vědců tedy zní, že drogová závislost a obezita jsou založeny na stejných skrytých neurobiologických mechanismech. Stejně tak, jako jsou drogově závislí svým mozkem nuceni sáhnout po dávce kokainu, heroinu či nikotinu, lidé trpící přejídáním se ocitají v situaci téměř totožné.

Protože míra obezity roste i u nás, je toto téma velmi aktuální. Je potřeba více dbát na kvalitu a vyváženost vašich pokrmů a junk food zařazovat do jídelníčku pouze výjimečně.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*