Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak si vyrobit dezinfekci doma. Použijte esenciální oleje s antiseptickými účinky!

Víte, jak si vydezinfikovat domácnost, čím umýt podlahu, provonět byt a zároveň zničit většinu bakterií a virů bez použití chemie? Znalci aromaterapie a vykuřování určitě tuší, o čem je řeč! Pojďme si představit zázraky z přírody, kterými si můžete umýt ruce po příchodu z města, anebo které lze vdechovat pro dezinfekci dýchacích cest! V souvislosti s šířením nákazy koronavirem jistě oceníte některé tipy a praktické rady!

Esenciální oleje, které čistí vzduch

Určitě máte doma nějakou aromalampičku. Je vhodné ji mít každý den v provozu. Dle potřeby si nakapejte esenciální olej do dostatečného množství vody a pod mističkou zapalte čajovou svíčku. Svíčku však nikdy nenechávejte hořet, pokud odcházíte z domu a s olejem šetřete. Méně je někdy více. Některé esenciální oleje mohou podráždit dýchací cesty a jiné například vůbec nejsou vhodné pro kojence a batolata. Obvykle stačí jen pár kapek a efekt je i tak zaručen. Které olejíčky si tedy k dezinfekci ovzduší můžete nakapat do aromalampy?

Dezinfekční účinky má tea tree oil z australského čajovníku, který vykazuje silné antimikrobiální a antimykotické vlastnosti. Pokud vám jeho vůně samostatně není moc příjemná, můžete si jej smíchat například s eukalyptovým olejem, který se často používá při nachlazení. Eukalyptový olej má také dezinfekční účinky, skvěle působí na dýchací cesty a byly u něj zjištěny také protivirové vlastnosti, například si skvěle poradí s herpetickými viry.

Jak si vyrobit domácí krém, parfém nebo čistící prostředky?

Tea tree, lemon tea tree a eukalyptus k dezinfekci domácnosti

Dalším zázrakem, který můžete smíchat s tea tree olejem je lemon tea tree olejíček. Ten voní asi nejlépe, a to po citrusech. Je to totiž esenciální olej, který pochází z australského citronovníku (Leptospermum petersonii). Má stejné vlastnosti jako čajovníkový olej, tedy silně mikrobiální a antivirové účinky, ale nádherně voní po citrónu. Rozjasní vaši mysl, povzbudí vaši výkonnost a budete se díky němu cítit jako znovuzrození. Má spíše stimulující vlastnosti, proto si jej raději nedávejte do ložnice před spaním, to naopak využijte levanduli, která je rovněž antiseptická.

Trojice tea tree, lemon tea tree a eukalyptus by vám rozhodně neměla chybět ve vaší domácnosti.  Ať už si tyto antiseptické olejíčky budete chtít nakapat do aromalampy samostatně, anebo si z nich vytvoříte nějakou vlastní účinnou směs, prokážou vám dobrou službu. Kromě použití k inhalaci můžete pár kapek těchto olejíčků využít také do rozprašovače s destilovanou vodou, kterou můžete stříkat do každé místnosti nebo na šátek před ústa, případně na šátek, který nosíte na krku když jdete ven. Zvolená koncentrace olejíčku už bude na vás. Další možností je přidat esenciální olej do vody na vytírání podlahy či k omývání povrchů ve vaší domácnosti.

Jak zabránit šíření nákazy v bytě?

Pokud používáte přírodní tekuté mýdlo ve vaší ekologické domácnosti, například to které je tvořeno pouze z derivátů rostlinných olejů či marseillské mýdlo, můžete si též nakapat esenciální olej do nádobky s tekutým mýdlem. I tento způsob dezinfekce je možný, navíc vám budou ruce o to krásněji vonět. Obdobně to lze provést s tekutým přípravkem na praní prádla, anebo třeba i s přípravkem na mytí nádobí. Olejíčky si ale i můžete nakapat do vany, když se jdete koupat, anebo na polštář před spaním. To pak volte spíše uklidňující esence.

V rámci dezinfekce bytu můžete použít i jiné přírodní prostředky a způsoby očisty vzduchu, například vykuřování, velice účinná je k tomuto účelu třeba šalvěj. Při hrozících virových epidemiích je dobré mít v kuchyni na stole nakrájenou cibuli, která svým odérem a dezinfekčními účinky chrání vzduch v celé místnosti. Takové krájení většího množství cibule je opravdu účinné, pěkně vám to protáhne dýchací cesty a vydezinfikuje vzduch v místnosti, přičemž dojde ke zničení mnoha mikrobů. Cibule je známá svými antivirovými vlastnostmi, proto si ji můžete nakoupit ve velkém.

Tea tree oil proti mykózám a plísním. Jaké může mít nežádoucí účinky?

Cibulový sirup proti virózám, nachlazení a kašli

Pokud zrovna nenakládáte zelí, vyrobte si z nakrájené cibule účinný lék proti rýmě a kašli, stačí nakrájenou cibuli smíchat s medem či cukrem a nechat ji přikrytou na misce v místnosti. Do druhého dne vám pustí velice chutnou šťávu, která se užívá po lžičkách při obvyklém virovém i bakteriálním onemocnění. Doporučuje se také podávat dětem.

Esenciální oleje k dezinfekci osobního prostoru a domácnosti

Tea tree – antiseptický, antimykotický olejíček, součást mnoha kosmetických přípravků

Eukalyptus – antivirový olejíček, který dezinfikuje dýchací cesty a uvolňuje hleny

Lemon tea tree – citrusový olejíček s dezinfekčními a antivirovými účinky, který povzbuzuje a navozuje dobrou náladu

Šalvěj – ženský olejíček, který má opojnou vůni a silně dezinfekční účinky, není vhodný pro děti, působí proti bolestem hlavy a při infekcích všeho druhu, pomáhá při ženských problémech

Rozmarýn – olejíček, který krásně voní, dezinfikuje a povzbuzuje, ovlivňuje nervovou soustavu, působí při nachlazení a na podporu trávení a dobré nálady, používá se i proti klíšťatům

Levandule – působí proti stresu a nespavosti, dezinfikuje a hojí drobné ranky, je vhodná pro domácí pohodu a před spaním, často se kape na polštář nebo přidává do večerní koupele

Cedr – antiseptický a antidepresivní olej, který velice vyhovuje samotářům, má příznivé účinky na dýchací cesty, nervy a psychiku

Santalové dřevo – má protizánětlivé účinky, čistí vzduch a působí příznivě na psychiku

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak si vyrobit dezinfekci doma. Použijte esenciální oleje s antiseptickými účinky!