Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Levandule v zahradě nejen na okrasu. Jak ji pěstovat a zpracovat?

Levandule patří mezi královny květin, hned na druhém místě po růžích. Snad každá žena ocení krásu i vůni levandulových květů. Sušená levandule je velmi oblíbená a účinná léčivá rostlina, která se využívá také v aromaterapii a pro výrobu parfémů. Pro svou nádhernou barvu je ozdobou zahrady i celých francouzských lánů, kde se pěstuje a zpracovává ve velkém. Jak ji můžete pěstovat doma a jak nejlépe využít levandulové květy?

Sazenice levandule sázíme nejdříve v květnu

Levandule na zahrádce je lákavým a voňavým potěšením, kterému žádná žena neodolá. Pokud si chcete levanduli na zahradě vypěstovat a využít pak léčivou moc těchto nádherných květů, ideální čas k sázení sazenic je květen. Sazenice levandule seženete v každém zahradnictví a můžete si je také objednat na internetu v nějakém kvalitním eshopu s dobrým doporučením. Otázka jak sázet levanduli není nijak složitá. Levandule je trvalka, vydrží vám tedy dlouho a bude vám každý rok nádherně kvést a postupně se na zahrádce rozrůstat.

Sazenice levandule sázejte do připraveného záhonku, anebo třeba do velkého květináče či truhlíku, pokud si chcete levanduli pěstovat na balkóně či na terase. Se sázením levandule začněte až tehdy, když je venku přes den teplo okolo 20°C. Začít můžete klidně už v průběhu měsíce května, ale nevadí když si sazeničky levandule zasadíte až v červnu. Důležité je, aby levanduli neohrozily přízemní mrazíky. K sázení si vyberte sušší místo, kam nejčastěji svítí slunce.

Levandule a klíčení: Jak pěstovat levanduli ze semínek?

Nejjednodušší je zasadit si rovnou vypěstované sazenice levandule. Další, avšak složitější, variantou je sázení semínek levandule. Ta seženete všude, v zahradnictví i v supermarketu. Jistotu, že vám levandule ze semínka vyroste, však nemáte nikdy. Semínka levandule můžete začít sázet už brzy na jaře, nejlépe v březnu, ale prozatím pouze do květináčů a truhlíků, která umístíte v místnosti na okno, kam svítí slunce. Další možností je zasadit si semínka levandule do skleníku.

Levandule má ráda suchý substrát, můžete do něj i přisypat písek. Semínka udržujte vlhká, nejlépe když budete hlínu zavlažovat vodou z rozstřikovače. Do měsíce by vám ze semínek měla vyklíčit malá rostlinka. Pokud pak budete chtít v květnu rostlinky přesadit na zahradu, opatrně vyjměte kořenový obal, abyste levanduli nepoškodili. Je potřeba ponechat rostlinkám dostatek prostoru. Levandulí v květináči si můžete také ozdobit balkón, vždy se ale starejte o to, aby měla levandule dostatek slunce a vody, a aby jí nebylo zima a nedopatřením vám ještě za chladných rán nezmrzla. Truhlíky a květináče si můžete také krásně ozdobit, ale pravdou je, že tou nejkrásnější ozdobou vašeho balkonu či terasy stejně budou nádherně fialkové a voňavé květy levandule.

Vadnoucí levandule: Co dělat když levandule začne usychat?

Uschlá levandule nikomu na náladě nepřidá. Bohužel se to však může stát. Vadnoucí levandule nám sděluje, že se o rostlinku staráme špatně a že něco není v pořádku. Rostlinka ale průběžně usychá a na jaře i na podzim se zastřihává. Právě stříhání levandule způsobí, že bude hustě rozvětvená a bohatě pokvete. V průběhu dubna byste si měli na zahrádce keříky levandule zastřihnout, než vám začnou opět krásně kvést. Podzimní stříhání je nejlepší provést koncem srpna nebo maximálně začátkem září, později už raději ne.

Co dělat, aby nám levandule neuvadla? Vadit jí může nedostatek vody, anebo to, že naopak levanduli přeléváme. Levanduli neprospívá ani zima a stín. Potřebuje mít vždy dostatek slunce. Kromě toho se může stát, že vaši levanduli napadne plíseň, hniloba nebo houba Septoria lavandulae, která občas napadá levandulová pole. Stát se tedy může ledacos a jen zkušený pěstitel levandule si dokáže s vadnoucí levandulí hravě poradit. Nejčastějším problémem však bývá nedostatečná nebo nadměrná zálivka, která způsobí, že levanduli začnou uhnívat kořeny.

Pokud chcete vadnoucí levanduli zachránit, první pomocí je ji přesadit a ostříhat. Výměna prostředí jí prospěje. Při přesazování si všimněte, jestli z kořenů necítíte hnilobu. Pokud ne, šance na záchranu levandule je velká. Vyměňte hlínu, ostříhejte všechny uschlé části, postavte levanduli na slunce a přiměřeně ji zalévejte.

Rozmazlujte se. Návod na peeling z levandule a kokosu

Pěstování levandule na poli

Jestliže jste si levanduli natolik oblíbili, že ji chcete pěstovat ve velkém, směle do toho! Nejprve je potřeba si vybrat, který druh levandule vlastně budete pěstovat. Levandule existuje více druhů, například levandule lékařská (Lavandula officinalis), což je klasická levandule, jak ji nejčastěji známe. Říká se jí také úzkolistá. Jejím křížením s Levandulí širokolistou (Lavandula latifolia) vznikla také Levandule prostřední, nazývaná Lavandin (Lavandula intermedia). Různé druhy levandule mívají také různě zbarvené květy, od lila odstínů přes tmavou fialovou až třeba k nachové nebo dokonce bílé.

Francouzská levandule korunkatá (Lavandula stoechas) má narůžovělé květy, španělská levandule (Lavandula lanata) je zase poměrně tmavá. Levandule se liší také svými listy, podle nichž bývají i jednotlivé odrůdy pojmenované, například levandule rozeklaná (Lavandula multifida) nebo levandule zoubkatá (Lavandula dentata).

Obrovská pole levandule můžeme najít v jižněji položených oblastech, kde je takové počasí, jaké pěstování levandule na poli vyhovuje. Například oblast Provence je pěstováním levandule proslulá. Levandule kvete během léta, od června do konce srpna, a svou nádherou i vůní láká turisty široko daleko. Láká ale také včely, které v těchto oblastech produkují levandulový med. Pěstování levandule na poli má svá pravidla a rituály. Tradičně se v Provence pořádají Levandulové slavnosti. Pokud chcete pěstovat levanduli na poli, učte se od mistrů – pěstitelů v Provence. U nás existují spíše menší levandulové farmy, ale nutno uznat, že koukat na modrá pole levandule je jistě příjemnější než se dívat na žlutá pole řepky.

Jak zpracovat listy levandule a levandulovou nať?

Pěstování levandule jsme zvládli. Jak ji ale nejlépe sklidit a zpracovat? Jaké léčebné účinky má levandule a jak využít levanduli v kuchyni? Kromě estetického efektu a tisíce možností dekorace ze sušených levandulových květů a celých levandulových trsů ve vaší domácnosti, můžete levanduli sbírat pro její léčebné účinky. Levanduli sušíme ideálně v celých trsech na suchém a tmavém místě. Další možností, jak sušit levanduli, je na rozloženém papíře na stole, případně na bavlněném ubruse. Sušené květy pak uchovávejte tak, aby se na ně zbytečně neprášilo. Můžete k tomuto účelu využít papírové sáčky, krabičky nebo látkové pytlíčky.

Jednoduchý návod, jak si vyrobit domácí levandulový olej

Z levandulových květů se dá rovněž vyrobit levandulový olej. Lisovat si semínka a květy levandule asi doma nezvládnete, ale můžete využít proces macerování levandulové natě a levandulových květů v rostlinném oleji na slunci. Hotový levandulový olej lze pak používat k mazání celého těla a k uvolňujícím levandulovým masážím.

Levandule – účinky lze využít v aromaterapii i v alternativní medicíně

Levandulová nať je oblíbená pro svou krásnou vůni, která odpuzuje nepříjemný hmyz. Proto se pytlíčky s levandulí tradičně umisťují do šatních skříní, aby odháněly moly. V polštářcích se zase používá k navození klidného spánku a příjemných snů. Levandule celkově uklidňuje, zlepšuje dobrou náladu, působí proti úzkosti a depresím, uvolňuje svalové napětí a je výborná při různých nervových potížích. Je velkým pomocníkem při stresu a stresových situacích v životě. Pomáhá při bolestech hlavy a má také výrazné dezinfekční účinky.

Zevní použití levandule bývá nejčastější, a sice ve formě koupelí či obkladů, protože účinky levandule na pleť jsou opravdu výborné. Levandule má dezinfekční účinky a hodí se zejména pro mastnou a zanícenou pokožku. Ideální formou aplikace je oplachování pokožky levandulovým odvarem. Koupele s levandulí se používají pro relaxaci, k uvolnění svalů a úlevě od bolestí kloubů. Tato levandulová koupel je výborná před spaním. Levandulové listy a květy si můžete nasušit a připravovat si z nich odvar o různé síle k zevnímu použití.

Které bylinky a plody sbírat v srpnu? Rozkvetlé zahrádky lákají svou vůní!

Nežádoucí účinky levandule hrozí spíše při vnitřním použití

Vnitřní použití levandule je méně časté, ale není zcela vyloučeno. Levandule vnitřně však není vhodná pro malé děti a pro těhotné a kojící ženy, u ostatních platí jen krátkodobé použití v malém množství. Sušená levandulová nať obsahuje silně působící silice, které ovlivňují nervovou soustavu, proto by se nám při častém vnitřním použití levandule mohlo udělat špatně, například v podobě bolestí hlavy, žaludeční nevolnosti nebo nervového podráždění.

Nežádoucí účinky levandule ale hrozí i v případě, kdy to přeženeme s použitím levandulové silice. 100 % esenciální levandulový olej je vynikající volbou pro aromaterapii, olej bychom však neměli používat neředěný na pokožku a ne ve větším množství. Každý masážní levandulový olej by měl být naředěný ve správném poměru, abychom si levandulovou silicí nepodráždili pokožku. Příliš silná levandulová vůně může zase podráždit naše smysly a ve výsledku nám spíše uškodit.

Levandule do pití: Levandulová domácí limonáda pro letní dny

Pokud to nebudeme s používáním levandule přehánět, můžeme si připravit slabý levandulový čaj ze sušené levandulové natě. Tento čaj má kromě uklidňujícího účinku také příznivý vliv na naše trávení a dokonce i hubí vnitřní parazity. Je také možné přidat si levanduli do pití jako ozdobu nebo voňavou a harmonizující složku.

Zajímavým tipem může být třeba i levandulová domácí limonáda připravená z levandulového sirupu. Ten lze vyrobit zasypáváním levandulových květů třtinovým cukrem a ponecháním v uzavřené sklenici na slunci. Způsobů na přípravu levandulového sirupu nebo levandulové limonády je však spousta. Tím nejjednodušším je příprava odvaru z levandule, jako bychom si vařili běžný čaj ze sušených levandulových květů, ale necháme ho vychladit, osladíme medem nebo třtinovým cukrem a dochutíme ho limetkou či citrónovou šťávou. Levandulovou limonádu můžeme podávat také s ledem.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Levandule v zahradě nejen na okrasu. Jak ji pěstovat a zpracovat?