Menu
WomanOnly
Krása

Jednoduchý návod, jak si vyrobit domácí levandulový olej

Levandule má netradiční účinky, které našly využití zejména v aromaterapii. Jak si vyrobit léčivý olej doma?

Čerstvou levanduli najdeme na mnoha zahrádkách a dá se také pěstovat doma v květináči. Pokud vás neuspokojuje pouze její voňavá krása, můžete se pokusit zpracovat čerstvou nebo sušenou levandulovou nať a vyrobit si třeba levandulový olej. Ať už jste si levanduli usušili sami nebo si ji pořídili v obchodě, s naším návodem si snadno připravíte blahodárný voňavý elixír. Než se do toho však pustíte, přečtěte si, jaké léčivé účinky levandule vlastně má.

Levandule – léčivé účinky

Levandulový olej díky protizánětlivým účinkům zklidňuje podrážděnou kůži, zmírňuje migrénu, žaludeční nevolnost i bolesti svalů. Má příznivý vliv také při menstruaci. Příjemná vůně vám pomůže krásně relaxovat a dosáhnout klidného spánku. Levandulový masážní olej můžete použít i na jemné relaxační nebo klasické masáže při únavě svalů nebo při potížích se zády.

Levandule v zahradě nejen na okrasu. Jak ji pěstovat a zpracovat?

Sušená levandule – výroba levandulového oleje

Na výrobu levandulového oleje budete potřebovat čerstvou levanduli nebo sušenou levandulovou nať. Čím více jí použijete, tím silnější levandulový olej získáte. Pokud levanduli sušíte sami, zabalte ji nejprve do látky, aby nepřišla o své charakteristické aroma. Rostlinu při sušení nejlépe zavěste za svázané stonky květy směřujícími dolů. Po čase pak můžete sušené levandulové květy použít k výrobě oleje. Kromě levandule si pro výrobu levandulového oleje připravte kvalitní rostlinný olej, například olivový olej, mandlový olej, sezamový olej nebo třeba olej z hroznových jadérek.

Jak si vyrobit levandulový olej – postup

Sušenou levanduli nejprve rozdrťte. Pokud nemáte hmoždíř, poslouží vám dobře i lžíce. Poté nasypte sušenou levandulovou nať do uzavíratelné sklenice a přelijte vámi vybraným rostlinným olejem. Směs oleje a levandule postavte na slunce a nechte levanduli macerovat v oleji přibližně 2 týdny. Olej pak sceďte přes plátno do připravených uzavíratelných tmavých sklenic a uskladněte jej v chladu a temnu.

Rozmazlujte se. Návod na peeling z levandule a kokosu

Levandulový olej – extra silný a trvanlivý

Pro silnější macerát opakujte celou proceduru s novými levandulemi a stejným olejem. Můžete učinit podle potřeby až osmkrát. Aby si olej uchoval své účinky co nejdéle, přidejte na závěr pár kapek vitamínu E. Pro vyšší intenzitu a vůči levandulového oleje do něj můžete přidat i pár kapek 100 % esenciálního levandulového oleje.

Domácí levandulový olej doporučujeme uchovávat v neprůhledné sklenici na tmavém místě, aby se zabránilo negativnímu působení slunečních paprsků, které by jej mohly připravit o vůni. Takto vám vydrží až několik měsíců.

Příprava domácího krému – levandulový olej s bambuckým máslem

Levandulový olej můžete použít k natírání celého těla. Pokud vám vyhovuje pevnější krémovitá konzistence, stačí trochu vámi vyrobeného levandulového oleje smíchat s bambuckým máslem. Umíchejte si hladký krém, který si můžete uchovat v malém uzavíratelném kelímku. Takto připravený voňavý levandulový krém má vynikající účinky na pleť. Účinky bambuckého másla v kombinaci s levandulovým olejem vám prokáží dobrou službu, navíc se můžete ve svém volném čase s nadšením věnovat výrobě vlastní domácí kosmetiky. Výroba domácí kosmetiky není totiž vůbec složitá!

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jednoduchý návod, jak si vyrobit domácí levandulový olej