Menu
WomanOnly
Krása

Druhá nejčastější plastická operace? Zvětšení prsou! Co o ní nevíte?

V USA si v loňském roce nechalo zvětšit prsa přes 300 tisíc žen, uvádí to statistika Americké společnosti estetické a plastické chirurgie. Někdy se o zvětšení prsou s nadsázkou říká, že je to nejrychlejší terapie, protože přinese ženě nejen viditelné zlepšení vzhledu, ale také dokáže zásadně zvednout její sebevědomí.

 

Plastika prsou patří k operacím méně náročným, stačí týden a je možné vrátit se k běžnému životu. Nejsou k dispozici žádné vědecké studie, které by prokazovaly, že zvětšení prsou zvyšuje riziko rakoviny prsu, autoimunního nebo systémového onemocnění. Podobně neexistují důkazy o tom, že by implantáty ovlivňovaly těhotenství nebo kojení.

Na otázku, proč se ženy rozhodly pro zvětšení prsou, uvádějí většinou, že chtějí mít přitažlivější postavu s jasnými konturami hrudníku, dále chtějí, aby jim oblečení lépe padlo, pociťují nespokojenost se svým tělem po těhotenství a kojení nebo řeší asymetrii, kdy mají jeden prs větší než druhý.

Pokud uvažujete o zvětšení prsou, musíte být v dobrém zdravotní stav a mít od zákroku realistická očekávání. Nejčastěji se zvětšení poprsí provádí s použitím silikonových implantátů, protože na ně tělo dobře reaguje.

Rizika zvětšení prsou

 

Kromě pozitiv v podobě dlouhodobého řešení vysněných křivek, postava, která vypadá mladší nebo nově nabytého sebevědomí v plavkách, má zvětšení prsou, stejně jako jiné operace, i svá rizika. „Implantáty je třeba sledovat. Naštěstí jsou na trhu implantáty s bezpečnostním čipem, který díky unikátnímu kódu umožňuje lékařům kdekoli na světě dohledat potřebné informace,“ uklidňuje Anna Brandejs, majitelka a zakladatelka pražské kliniky estetické medicíny Brandeis Clinic, kde s nimi pracují.

Měla byste vědět, že implantáty by měly být po určité době vyměněny, ale nemusejí. Výrobci neomezují dobu jejich použití, ale dle doporučení Americké lékové agentury (Food and Drug Administration, FDA) by měl být implantát vyměněn po 10 letech, pak by se měly ženy obrátit na lékaře, chirurga, který posoudí, jestli je potřeba implantáty vyměnit. Často se stane, že v mezidobí byly ženy těhotné nebo prodělaly váhové změny, a proto uvítají i úpravu prsou.

Jak probíhá zvětšení prsou

Celá procedura, od okamžiku rozhodnutí, ke splněnému snu, se dá rozdělit do několika etap.

Začíná konzultací s lékařem, kde se dozvíte všechny možnosti, jak lze naplnit vaše představy, a podstoupíte zdravotní prohlídku. Lékař vám vysvětlí, jak bude operace vypadat a jakou operační techniku zvolí. Existují dva základní způsoby umístění implantátu, pod prsní sval nebo pod prsní žlázu. Rozhodnete se také pro typ a velikost implantátů.

Příprava na zvětšení prsou se podobá přípravě na jiné operace. Měsíc před termínem nesmíte užívat léky na snížení srážlivosti krve. Zajistíte si předoperační vyšetření od praktického lékaře nebo internisty, jejichž součástí bude i sonografické, případně mamografické vyšetření, aby byla vyloučena případná možnost onemocnění prsou.

Operace se provádí v celkové narkóze a trvá přibližně hodinu až dvě. Na klinice zůstanete ještě jeden až dva dny a další zhruba dva týdny byste měla dodržovat klidový režim. Můžete se věnovat běžným aktivitám doma nebo v práci. Pooperační průběh je u každého jiný a liší se hlavně v tom, jak vnímáte bolest. V prvních dnech po operaci budete nosit podpůrnou elastickou bandáž nebo speciální podprsenku a nebudete se mýt a koupat. Sprchovat se můžete, až se rána zhojí. Speciální podprsenku neodložíte ještě další měsíc až dva po operaci, a tři měsíce od zákroku se můžete těšit z trvalého výsledku.

Více o plastice prsou najdete na Univerzitě krásy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Druhá nejčastější plastická operace? Zvětšení prsou! Co o ní nevíte?