Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Epsomská sůl: Účinky má dle babských rad na pleť i na zahradní rostliny

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

3. 11. 2021

Ozdravte epsomskou solí zahradu, zašlé kachličky i sebe! Tato chemická sloučenina má celou řadu využití. Její předností je vysoký obsah hořčíku, snadná dostupnost i menší závadnost než některé alternativy. Přesto je třeba zacházet s ní opatrně a nečekat žádné zázraky. Co všechno epsomská sůl dokáže, má prokazatelné účinky a je v tom nějaký háček? Čtěte dále a dozvíte se více.

Základní informace o epsomské soli: Co to je a odkud pochází

Epsomská sůl (vzorec: MgSO4·7H2O) nemá moc společného se solí, kterou dochucujeme pokrmy. Slovo „sůl” je zde zastoupeno jakožto širší chemický pojem, který označuje látky vzniklé nahrazením vodíku v kyselinách. Takovou solí je v tomto případě síran hořečnatý.

Jak napovídá název, epsomská sůl byla objevena u anglického města Epsom, a to na začátku 19. století. Nerostu epsomské soli se říká epsomit a jak napovídá jeho chemický vzorec, obsahuje 7x více vody než samotného síranu hořečnatého. Vzniká krystalizací páry, která obsahuje síranové a hořečnaté ionty. Existují i jiné hydráty této soli, které jsou ale vzácnější.

Usazený epsomit se těží z vyschlých jezer a dalších zdrojů, které mají co do činění s vodou o konkrétním chemickém složení. V rozpuštěné podobě jej najdeme v moři i v minerálkách, jako je například Šaratica. Epsomská sůl se dá snadno připravit synteticky: neutralizací hydroxidu hořečnatého s kyselinou sírovou.

Detoxikační koupel. 7 kroků jak na domácí lázně

Epsomská sůl a zahrada? Úplně eko to není, opatrné dávkování však může prospět

Prvním důvodem, proč aplikovat epsomskou sůl na rostliny, je hořčík. Tento minerál je pro ně stejně nezbytný jako pro náš organismus. Díky hořčíku rostliny dokáží například přijímat další důležité minerální látky a, co je velmi důležité, produkovat chlorofyl. Máte-li pocit, že vaše zahrádka moc neprospívá, jeden z možných důvodů je nedostatek hořčíku. Ten se dá zjistit rozborem půdy a je-li to právě tento případ, zeminu můžete oživit trochou epsomské soli.

Díky přírodnímu původu předčí epsomská sůl hnojiva ze zahradnictví menším dopadem na životním prostředí. Buďme však opatrní se silnými tvrzeními: to, že se epsomská sůl nehromadí v půdě a nezatěžuje ji, je mýtus. Tato látka je velmi dobře rozpustná ve vodě, tím pádem se hromadí v půdní vodě.

Občasné použití by nemělo přírodě příliš škodit. Aplikujete-li roztok epsomské soli na rajčata, papriky či jiné rostliny s podobnými nároky, podpoříte tím výživu jejich listů. Co se týče hmyzích škůdců, je tato látka méně škodlivá než insekticidy a hmyz umí odpuzovat. Proto se také používá epsomská sůl na růže a jiné rostliny, které často trápí mšice.

Účinky epsomské soli na pleť

Dále má epsomská sůl využití také v koupelně, a to hned dvěma způsoby. Začněme tím obvyklejším, a tím je její aplikace na pleť. Do koupele používáme zhruba 300 gramů epsomské soli na 4 litry teplé vody. Větší množství by mohlo negativně ovlivnit konzistenci vody a hlavně vysušovat pokožku. Proto byste se také neměli koupat déle než čtvrt hodiny.

A proč se koupat v epsomské soli? Koupel účinky oplývá téměř zaručeně, a to hned několika. Velmi důležité je například snížení stresu. Hořčík má totiž pozitivní fyziologický účinek na nervy. Může uvolnit svaly a dle některých prý i pomoci produkovat serotonin.

Použijete-li epsomskou sůl do koupele, údajně tím také zmírníte počínající záněty ve svém těle. Mluví se o zmírnění svalové námahy, astmatu i cukrovky. Pravdivost takových tvrzení je sporná, proto nemějte moc velká očekávání. Pravděpodobnější jsou účinky přímo na pokožku, a vlastně i ty je třeba brát s nadhledem. Pokud ale dodržíte správné dávkování, není na škodu tuto babskou radu otestovat.

Glauberova sůl a její využití při detoxikaci jater. Zkuste 2 detoxikační programy

Neprokázaná ale možná léčba epsomskou solí: Ekzém, akné a lupénka

Účinky epsomské soli na akné, lupénku, celulitidu či hemoroidy nebyly dosud žádnou vědeckou studií účinně prokázány. Přesto je na tyto potíže lidmi tradičně užívána – možná na tom tedy něco je. Pokud jste jako teenageři trpěli akné a vyzkoušeli vše, pak vás toto použití epsomské soli nepřekvapí. To však odborníci nedoporučují.

Lidé s lupénkou mohou zkusit obohatit epsomskou solí koupel nohou, rukou i celého těla. Namočení končetin či celého těla do roztoku této soli má údajně změkčit odlupující se šupinky a tím poskytnout úlevu od svědění. Velká role se zde přisuzuje obsaženému hořčíku. Při lupénce svědění často nastává právě po koupání, proto můžete epsomskou sůl použít pro zpříjemnění zážitku z koupele. Podobně prý funguje epsomská sůl na vlasy, máte-li na hlavě lupy, a také při atopickém ekzému.

Někdy se podomácku léčí epsomskou solí hemoroidy – také bez důkazů účinnosti, ale to samé můžeme říci o tradičně používané dubové kůře. Sedací koupelí s epsomskou solí můžete zároveň poskytnout ozdravnou kúru své celulitidě. Samotná určitě nezabere, ale někteří lidé tvrdí, že v kombinaci s masážemi může zjemnit pokožku.

Žádnému z těch zázraků, co epsomská sůl prý dokáže s tělem, raději moc nevěřte. Tedy kromě toho, co zcela spolehlivě udělá, když ji vypijete. A s tím doporučujeme si nezahrávat.

Je epsomská sůl jedlá? Leda pokud si chcete „zaběhat”…

Může se jíst epsomská sůl? Jako projímadlo určitě. A to je vlastně jediný dobrý efekt, co se týče jejího vnitřního užití. Údajně je k tělu šetrnější než většina jiných projímadel. Jakožto dospělá osoba byste měli rozpustit tři čajové lžičky ve 250 ml vody, děti od 6 let maximálně dvě lžičky, pro mladší děti je epsomská sůl zcela nevhodná.

Příznivci detoxu někdy doporučují podpořit epsomskou solí očistu jater a ledvin. To však přináší více škody než užitku. Vyvolat si jen tak průjem znamená, že tělo zbavíte nejen „toxinů”, ale také se dehydratujete a připravíte o živiny. A co teprve všechny ty vedlejší účinky, jež mohou nastat…

Jak se zbavit tvrdé kůže na chodidlech? Vyzkoušejte recept na mátový peeling

Jaké má epsomská sůl nežádoucí účinky? Shrnutí negativ

Kromě zdravotních a jiných benefitů obnáší použití epsomské soli rizika, o kterých je třeba vědět předem. Většinou je možné je obejít tím, že dodržíte správné dávkování a nebudete své kúry přehánět. Pokud čekáte dítě nebo máte slabé srdce, užívání epsomské soli se přísně vyvarujte.

To, že je epsomská sůl projímadlo, je jasně vypovídající. Pokud máte citlivé zažívání, může vás tento malý zázrak prohnat více, než je zdrávo. A netrpíte-li zácpou, určitě se nepokoušejte podpořit epsomskou solí hubnutí. Negativní účinek, který by to přineslo, si může dobrovolně přivodit snad jen člověk s psychickými problémy. Kromě průjmu může nastat i ochablost svalů, nepravidelný tep, motání hlavy a slabost.

Léčíte-li epsomskou solí celulitidu, akné nebo jiný vnější nedostatek, mějte trpělivost. Budete-li se snažit její působení umocnit silnějšími dávkami nebo častým použitím, nemusí to zrovna dobře dopadnout. Myslete na to, že epsomská sůl na toto nezabere každému. Jak bylo řečeno, vyšší dávky vysušují a dráždí pleť.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Epsomská sůl: Účinky má dle babských rad na pleť i na zahradní rostliny