Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Glauberova sůl a její využití při detoxikaci jater. Zkuste 2 detoxikační programy

Jana Langová

Jana Langová

21. 2. 2018

Máte pocit, že by si vaše tělo zasloužilo vyčistit a nakopnout po těžkých zimních hostinách a přejídání? Říká vám něco Glauberova sůl? Vyzkoušejte detoxikaci s její pomocí, ulevíte tak vašemu trávicímu systému!

Co je Glauberova sůl

Glauberova sůl, známá také pod názvem mirabilit, je nenápadná bílá krystalická látka, ve vodě rozpustná a bez zápachu. Z chemického hlediska se jedná o dekahydrát síranu sodného. Někdy se můžete setkat i se směsí síranu sodného a vápenatého.

Pozor, neplést s Epsomskou solí, která je hořká a má jiné složení – jde o síran hořečnatý.

Sůl je známá především pro svoje detoxikační účinky. Čistí trávicí systém od toxinů a díky obnovení pravidelnosti stolice pomáhá při hubnutí. Podporuje také očistu lymfatického a cévního systému. Glauberova sůl patří mezi látky používané čínskou medicínou.

Epsomská sůl: Účinky má dle babských rad na pleť i na zahradní rostliny

Jak Glauberova sůl funguje

Stěna střev těžce vstřebává síranové ionty, které proto tvoří silně hypertonický roztok, přitahuje vodu a zvětšuje objem střevního obsahu. Tím pádem jsou střeva drážděna a jsou podpořeny jejich pohyby, což vede k průjmu. Glauberova sůl proto patří mezi silná projímadla.

Používat pouze přiměřeně

Jako vše, i Glauberova sůl má svoje limity. Není dobré jí používat dlouhodobě, protože tím připravujete tělo nejenom o škodliviny, ale také cenné minerály a živiny. Hodí se spíše na krátký detoxikační program a očistu střev.

Používat by jí neměly těhotné ženy. Pokud trpíte na některou z nemocí zažívacího traktu, určitě se nejprve poraďte se svým lékařem; to samé platí i pro chronická onemocnění.

Ověřená detoxikační kůra. Odstraňte z těla do 3 dnů všechny toxické látky

Glauberova sůl a její účinky

  • Odstraňuje škodliviny z těla
  • Pročisťuje játra, žaludek a žlučník a podporuje jejich funkci
  • Odkyseluje organismus
  • Pomáhá nastolit pravidelnou stolici a funguje jako projímadlo
  • Působí preventivně proti žlučovým kamenům
  • Očišťuje lymfatický systém a cévy

Pozor, Glauberova sůl mírně dehydruje organismus, proto nezapomínejte na pitný režim!

Kdy Glauberovu sůl použít?

Pokud trpíte na nadýmání, zácpu, otoky nebo bolesti břicha, vyzkoušejte detoxikační program pomocí Glauberovy soli. V tradiční čínské medicíně se také používá jako léčivo při bolesti v krku, bolesti nebo červených očích.

Čínská medicína pozná vaše zdravotní problémy v obličeji. Vyzkoušejte ji s námi

Detoxikace s použitím Glauberovy soli

Ingredience: 30 g Glauberovy soli, teplá voda.

Vynahraďte si ve svém rozvrhu jeden volný den, kdy vás nečekají žádné práce ani cesty a kdy budete moci v klidu odpočívat doma. Den před očistou jezte jen lehká a snadno stravitelná jídla.

V den detoxikace si ráno rozmíchejte 30 g (zhruba jedna polévková lžíce) Glauberovy soli v 250 ml teplé vody (asi jeden hrnek). Tento roztok vypijte a celý zbytek dne odpočívejte. V průběhu detoxikace nejezte žádnou pevnou stravu, pijte pouze šťávy či vývary.

2-3 dny po očistě jezte opět lehká zeleninová jídla, abyste zbytečně nezatížili vyčerpaný trávicí trakt. Vynechte maso, fazole, sóju, houby, vajíčka a mléčné pokrmy.

Dvoudenní jaterní očista

Ingredience: cca 50 g Glauberovy soli, 1,5 dcl panenského olivového nebo řepkového oleje, 3-4 ks grapefruitu, 1 l vody, nahřívací polštářek.

Detoxikaci si samozřejmě naplánujte na klidný víkend, kdy vás nečekají žádné cesty ani práce, protože vás čeká očista a relaxace. 2-3 dny dopředu vynechejte ze svého jídelníčku těžká a tučná jídla včetně smažených pokrmů, tučných sýrů, jogurtů a oříšků. Hodně pijte a jezte dostatek zeleniny a ovoce.

Detoxikační kůru nezahajujte pokud máte zrovna menstruaci, trpíte jaterním nebo žlučníkovým onemocněním (v takovém případě se poraďte s lékařem), po náročných fyzických výkonech, půstech nebo při imunitním oslabení a nemoci.

Během očisty neberte žádné jiné léky než ty, které opravdu musíte.

Druhy soli a jejich zdravotní účinky. Vyzkoušejte černou a himalájskou

Proč dělat jaterní očistu

Játra jsou důležitý orgán, který má na starosti mnoho funkcí našeho těla. Probíhají v nich přeměny bílkovin, tuků i sacharidů, tvoří žluč, produkují hormony, ukládají živiny a vitaminy. Také nám každou minutou detoxikují tělo a odstraňují cizorodé molekuly (např. léky).

Je proto dobré si játra udržovat ve formě, nezahlcovat je a pomáhat jim, aby měli vhodné podmínky pro svou práci. Dnešní životní styl fastfoodů, alkoholu a balíků léků jím příliš nesvědčí, proto je třeba se o ně starat a sáhnout i po občasné očistě.

Nejlepší samozřejmě je, pokud o játra pečujete dlouhodobě a šetříte je. V takovém případě střídmě pijte alkohol (nejlepší je abstinence), málo jezte uzeniny, smažené pokrmy, houby, kafe, ostrá jídla… Také nenadužívejte léky; berte pouze ty, které opravdu musíte.

Průběh

Očistu začněte v jednu hodinu po poledni. Připravte si 50 gramů Glauberovy soli v 1 litru nesycené minerální vody a nechte odstát. Od této doby již nic nejezte a nepijte. V 5 hodin odpoledne vypijte čtvrt litru (1 hrnek) připraveného roztoku a umístěte nahřívací na játra, aby se prohřály.

V 7 hodin vypijte druhý hrnek roztoku a připravte šťávu z grapefruitů (bez dužiny), kterou smíchejte s 2,5 dcl oleje. Stále si zahřívejte játra a choďte na toaletu tak, jak to vaše tělo vyžaduje. V 9 hodin večer protřepejte a vypijte grapefruitovou směs. Běžte si lehnout, nezapomeňte při tom na nahřívací polštářek.

Je nutné použít olivový nebo řepkový panenský olej, ničím jej nenahrazujte. V posteli ležte na zádech nebo na pravém boku.

V 6 hodin ráno vás čeká třetí hrnek roztoku, čtvrtý vypijte v 8 hodin. Od 10 hodin dopoledne již můžete začít pomalu jíst. Zařaďte ale do svého jídelníčku lehká a stravitelná jídla, která nezatíží játra. Vhodné je začít ovocem a zeleninou. Po zbytek dne hodně odpočívejte a nechte tělo pracovat.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Glauberova sůl a její využití při detoxikaci jater. Zkuste 2 detoxikační programy