Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Finance a vztahy: jak se vyhnout hádkám o penězích?

Jakmile se partneři nastěhují do jedné domácnosti, už neřeší jen to, jak spolu budou trávit nedělní odpoledne nebo kam v létě vyrazí na dovolenou. Tématem každodenních konverzací už se stávají i důležitější otázky, které se například týkají financování bydlení nebo správy domácího rozpočtu. Právě kvůli nim vzniká spousta partnerských hádek, které v některých případech končí dokonce i rozchodem.

Důvodů k hádkám bývá hned několik

Existuje mnoho různých důvodů, proč se páry kvůli financím dostávají do konfliktu. Nejčastěji však příčina spočívá v rozdílném přístupu k financím. Každý z nás měl jinou výchovu a tím pádem si pod pojmem „normální“ představujeme trochu něco jiného. Potom nesejde na tom, zda máte peněz na rozdávání nebo jste nuceni počítat každou korunu. Stačí aby byl jeden z partnerů šetřílek, zatímco druhý neustále utrácí, a hádka je okamžitě na světě.

K hádkám často dochází také tehdy, když jeden z partnerů do domácnosti přináší výrazně větší výplatu než ten druhý. Samozřejmě, že nikomu nevadí, že si jeho drahá polovička dokázala zajistit slušné zaměstnání. Nicméně pokud začne svůj velký podíl na chodu domácnosti brát jako důvod k tomu, aby mohl rozhodovat a manipulovat toho druhého, nastává problém. Takové jednání si asi nikdo nenechá dlouho líbit, což logicky opět vede ke konfliktu.

Když peněz není dost

Síla vztahu a schopnost překonávat překážky se teprve ukáže v momentě, kdy pár upadne do krize, a to i té finanční. Jestliže oba partneři mají pocit, že v nějakém ohledu strádají, přirozeně to v nich vyvolá frustraci, což je jasná cesta k hádkám, a to i kvůli sebemenším maličkostem. Když se do toho navíc přidá nějaký nečekaný výdaj, stres je může zahnat do kouta a válečnou náladu v domácnosti ještě posílit.

I když se na člověka hrnou starosti ze všech stran, je třeba udělat vše pro to, aby zachoval chladnou hlavu a pokusil se s jeho partnerem najít vhodné řešení. Když nemáte finanční rezervu, může vám krátkodobě pomoci menší půjčka, která vaše starosti odloží až na další měsíc, kdy budete mít k dispozici více prostředků. Je ale důležité se do takových závazků pouštět pouze po vzájemné domluvě, aby to opět nevedlo k hádkám.

Půjčku online ihned snadno najdete a vyřídíte pomocí portálu Bezvamoney.cz. Jeho prostřednictvím si můžete úvěr nejen sjednat, ale také si nabídky vzájemně porovnat, díky čemuž se vám podaří vybrat takový produkt, u kterého zbytečně nepřeplatíte. Samozřejmě je ale třeba si vše dobře propočítat, abyste měli jistotu, že půjčku skutečně zvládnete včas splatit.

Bez systému to nejde

Nečekané výdaje vás ale nepotkají každý den ani měsíc, avšak nákupy, účty za telefon nebo návštěvy kadeřnictví ano. Životní nároky každého z nás se od sebe dost liší a na to je třeba při organizaci domácího rozpočtu myslet. V tomto ohledu se nabízí dvě základní varianty řešení – buď pracovat se společným rozpočtem, nebo výdaje na jídlo, nájemné, provoz auta a další záležitosti rozdělit rovným dílem.

Jestliže se vám zamlouvá první možnost, určitě se vyplatí založit si také společný účet v bance. Díky tomu si nebudete muset peníze posílat mezi sebou a navíc budete mít o tom, kolik za co utratíte, mnohem lepší přehled. I plánování rozpočtů do budoucna pro vás bude mnohem snadnější a navíc budete vždy jasně vědět, kolik peněz vám zbývá. Díky tomu se výrazně snižuje pravděpodobnost, že by vám nezbylo na zaplacení důležitých výdajů.

Jestliže váš vztah není tak daleko, abyste s partnerem chtěli sdílet veškeré informace o tom, jaké máte zájmy a kolik vás každý měsíc stojí, bude pro vás lepší mít bankovní účty oddělené. V takovém případě je potřeba si sednout a jasně stanovit, kolik bude každý z vás přispívat na bydlení, energie, internet a další společné výdaje. Ideálně by vám měla každý měsíc zbývat dostatečná částka na návštěvu fitness centra, kadeřníka či jiných služeb, které využíváte.

Předmanželské smlouvy se nebojte

Jestliže jste zasnoubení a plánujete svatbu, hodí se vzít v potaz také sepsání předmanželské smlouvy. Navzdory tomu, že se momentálně milujete a bezmezně si věříte, situace se může kdykoliv změnit, a proto se vyplatí mít pro takový případ finanční stránku vašeho vztahu ošetřenou. Konverzace o předmanželské smlouvě sice bývá pro mnoho lidí nepříjemná, ale často se vyplatí, zejména pokud má jeden z manželů větší majetek nebo naopak dluhy. Ty by jinak musel splácet nejen samotný dlužník, ale i

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Finance a vztahy: jak se vyhnout hádkám o penězích?