Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Gurmánský průvodce světem potkanů: Jak se starat o potkany skrze kvalitní výživu

Stejně jako u lidí nebo u jiných mazlíčků, dodávat potkanům kvalitní stravu má obrovský význam pro jejich zdraví a celkové blaho. U potkanů jakožto domácích mazlíčků je to specifické – jsou tzv. oportunističtí všežravci a pokud jim stravu adekvátně nehlídáte, vypracují se do 12. měsíce života v obézní potkany. Jak na jejich správnou výživu?

Ač se to nezainteresovanému člověku nemusí zdát, potkani jsou v domácnostech oblíbenými společníky. A není divu. S jejich chytrou povahou a živým temperamentem přinášejí do životů jejich majitelů množství zábavy. Jejich schopnost vytvářet silné pouto s lidmi je neuvěřitelná, často jsou překvapivě přizpůsobiví a náklonní tvorové. Takovým mazlíčkům zkrátka chcete dopřát to nejlepší. Jaké krmivo pro potkany je ale nejvhodnější?

Co vaši potkaní mazlíčci skutečně potřebují

Potkani jsou všežravci, proto jejich strava zahrnuje vše. Malé množství ovoce, zeleniny, vařených vajec, zrní i semen a samozřejmě vhodné krmivo pro potkany. Pokud chcete pro vašeho potkana to nejlepší, nesahejte po granulích pro králíky, morčata, křečky nebo jiné býložravce. Ty jim nedodají potřebné živiny. Vhodné krmivo pak může dokonce pomoci předcházet různým onemocněním, jako jsou srdeční choroby, onemocnění jater a tvorba nádorů.

Granule pro potkany fungují jako skvělý recept na šťastný a zdravý život. První a možná nejzřetelnější výhodou je komplexnost složení, která zajistí, že potkani dostávají vše, co potřebují. Nemusíte tak mít obavy o to, zda jejich strava obsahuje dostatek potřebných živin. Kvalitní krmiva jsou navržena tak, aby pokrývala vše od klíčových bílkovin až po nezbytné vitamíny a minerály, což zajišťuje optimální růst, energii a podporu jejich imunitního systému.

Další skvělou výhodou je pohodlí pro majitele. S kompletními krmivy nemusíme složitě mixovat různé přísady nebo se starat o to, jestli vaši mazlíčci dostávají dostatečné množství všeho potřebného. Je to jednoduché a efektivní řešení pro ty, kteří chtějí jistotu, že jejich potkani mají stravu, která jim skutečně prospívá. Navíc, s méně starostí o správnou stravu, můžeme věnovat více času tomu nejlepšímu – tedy nespočtu hravým potkaním momentům, které nám každý den přinášejí.

Čím krmit mládě potkana? Už mladým potkanům je nutné nabízet různá krmiva, aby si mohli osvojit správné návyky. Nabízením různých druhů potravy už od útlého věku, zejména zeleniny, můžete pomoci vyvinout zdravé návyky a zabránit tak selektivnímu chování dospělých potkanů.

Potkan

Zdroj: Shuttestock

Co potkanovi do jídelníčku nepatří

Vyhýbejte se potravinám jako cibule, citrusové plody, vlašské ořechy, rebarbora, hroznové víno, rozinky, čokoláda a potravinám s vysokým obsahem tuku, jako jsou mléčné výrobky.

Potkani si vyvinuli stravovací strategii oportunistického všežravce, což znamená, že si v případě špatné dostupnosti potravy v budoucnu vyberou potraviny s vysokým obsahem tuků a bílkovin. Potkani mají rádi sladké a tučné potraviny, ale pokud jich snědí příliš mnoho, mohou jim způsobit zdravotní problémy, proto je používejte pouze jako pamlsky a odměny při výcviku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Gurmánský průvodce světem potkanů: Jak se starat o potkany skrze kvalitní výživu