Menu
WomanOnly
Domácnost

Vánoční úklid: 8 kroků, jak ho zvládnout v pohodě a bez stresu

Anna Cajthamlová

Anna Cajthamlová

14. 12. 2017

Padáte do mdlob při představě, co všechno musíte do Vánoc zvládnout? Musíte napéct, nakoupit dárky, nazdobit byt či dům. A co velký úklid? Ne, nebudeme vás zbytečně stresovat, nýbrž poradíme, jak jej zvládnout v pohodě a bez zbytečných nervů.

Vánoce jsou za dveřmi a vás čeká každoroční velký předvánoční úklid? My jsme jej shrnuli do jednotlivých kroků:

Vezměte úklid pokoj po pokoji

V prvním kroku se zaměřte na chodbu. Z věšáku ukliďte všechny bundy, kabáty, šály, šátky a čepice, které pravidelně nenosíte. Chodba hned bude přehlednější a opticky prostornější. To samé udělejte s botníkem. Důkladně jej vyčistěte od nečistot z podrážek, boty omyjte a ty, které zrovna nenosíte, schovejte.

Jmelí patří k Vánocům, má léčivé účinky a i v pohanství představuje magickou ochranu

Umyjte okna v celém bytě

Z čistých oken se krásy zimní přírody hned sledují lépe. Nejdříve omyjte rámy, poté skleněné tabule, které důkladně vyleštěte. Nezapomeňte na dveře, především na ty vstupní, jsou totiž vaší vizitkou. Po omytí je můžete podle libosti ozdobit vánočním věncem, jmelím nebo nazdobenými větvičkami. Okna můžete s dětmi vyzdobit z papíru vystřiženými vločkami nebo umělým sněhem ve spreji.

Zbavte se roztočů

V ložnici je v první řadě třeba zbavit se roztočů. Vyklepejte matrace a peřiny. Pokud máte příležitost, nechte je na balkoně nebo zahradě vyvětrat na mrazu. Studený vzduch totiž roztoče dokonale likviduje. Úložné prostory vyluxujte a vytřete a projděte, zda se s některými nezbytnostmi v nich nemůžete už konečně rozloučit. Nezapomeňte utřít prach, vyprat záclony a závěsy a na závěr povléct peřiny do voňavého povlečení.

Vánoční hvězda, symbol adventu. Jak o ni pečovat, aby vydržela i po svátcích?

Nazdobte si obývák

V obývacím pokoji si pobydete asi nejdelší dobu. Tato místnost vás má před návštěvami reprezentovat, a jelikož se s nimi o Vánocích dveře netrhnout, dejte si záležet. Utřete prach (i z lustrů), vyperte záclony, vyklepejte pohovku, šetrně očistěte elektrospotřebiče, vyleštěte stůl, načechrejte polštáře. V obývacím pokoji nezapomeňte na výzdobu! Neměl by v něm chybět minimálně adventní věnec, vánoční hvězda a samozřejmě stromeček.

Hurá do koupelny

Kosmetické produkty najde pod stromečkem téměř každý z nás. Než se tak však stane, zkontrolujte, jestli vůbec nové lahvičky s voňavým obsahem máte kam dát. Omyjte poličky a skříňky, zbavte se veškeré kosmetiky, které prošla záruční doba, nebo ji stejně nepoužíváte. Zrcadla vyleštěte, vanu i umyvadlo důkladně vydrhněte. Nezapomeňte zkontrolovat, jestli se vám v koupelně netvoří plíseň. Prohlédněte všechny rohy, zákoutí a spáry dlaždic. To samé udělejte i na toaletě.

Království vašich ratolestí

Dětský pokoj ukliďte podobně jako ložnici nebo obývací pokoj. Sama ale víte, že zde se pořádek příliš dlouho neudrží. Obzvlášť ve chvíli, kdy si děti do pokojíčku nanosí nové hračky, které našly pod vánočním stromečkem.

Průvan v kuchyni

Vaše kuchyň dostává z celého bytu asi nejvíc zabrat. A především před Vánoci, kdy z ní prakticky neodejdete kvůli přípravám na svátky a pečení cukroví. Kde tedy začít? Ve spíži! Projděte všechny potraviny, jestli nejsou prošlé. Omyjte poličky, skříňky, dřez, spotřebiče a celou kuchyňskou linku. Zvažte, zda také není třeba odmrazit lednici. V každém případě ji vymyjte a opět zkontrolujte, zda potravinám neprošla záruční doba.

Podlahy na závěr

Na konec si nechte podlahy a koberce. Vytírat a vysávat pravidelně se určitě vyplatí, při vánočním úklidu si tak na podlaze nezničíte ruce. Koberce důkladně vyluxujte, podlahy omyjte vhodným přípravkem a případně ošetřete leštěnkou.

Rada navíc

Než se do velkého úklidu vrhnete po hlavě, zvažte, zda není zbytečný. Opravdu je vaše domácnost tak zaneřáděná, když uklízíte pravidelně? A nepočká úklid až po Vánocích, kdy budou dárky rozbaleny, cukroví snědeno a jehličí ze stromku opadá? Nezapomeňte, že tyto svátky mají být hlavně o klidu a pohodě, o tom, že se celá rodina sejde. Není nutné mít deprese a být ve stresu z toho, že nemáte vycíděno tak, že by se z podlahy dalo jíst.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vánoční úklid: 8 kroků, jak ho zvládnout v pohodě a bez stresu