Menu
WomanOnly
Domácnost

Vánoční hvězda, symbol adventu. Jak o ni pečovat, aby vydržela i po svátcích?

Vánoční hvězda je nedílnou součástí adventní výzdoby mnoha domácností. Není náročná na pěstování, nicméně její konec zpravidla nebývá zrovna slavný. S vánoční hvězdou se přitom nemusíme loučit ani poté, co odkvete – stačí znát pár jednoduchých pravidel pro její pěstování a vyvarovat se chybám, kterých se mnohdy dopouštíme. Jak často tuto efektní rostlinu zalévat, kde ji pěstovat a co s ní dělat po odkvětu? Zjistěte, jak vánoční hvězdu uchovat až do příštích Vánoc.

Odkud vánoční hvězda pochází?

Pryšec nádherný, známý především pod názvem vánoční hvězda, pochází z Mexika. Zde také vznikla legenda, která se váže k jeho rudé barvě. Údajně si tuto rostlinu oblíbila jedna z aztéckých bohyň. Když zjistila, že ji její milý podvedl, puklo jí srdce žalem a kapky krve zbarvily květy pryšce dočervena.

Červená je bezpochyby nejoblíbenější barvou vánoční hvězdy, existuje však také bílá, žlutá a lososová varianta. Rostlina dorůstá do výšky 70 centimetrů a má tmavě zelené, vejčité listy. Šťáva z listů může podráždit sliznice a vyvolat alergickou reakci, proto je lepší s rostlinou manipulovat v ochranných rukavicích.

Péče o pokojové rostliny v zimě. Co musíme dělat jinak?

Jak pečovat o vánoční hvězdu?

Péče o vánoční hvězdu není náročná, pokud ji plánujeme pěstovat jen po dobu několika měsíců. Jakmile chceme vánoční hvězdu uchovat do dalších Vánoc, stává se pěstování o něco obtížnější. Při dodržení jistých pravidel nám však vydrží i několik let.

Předně je důležité dát pozor na to, abychom nekoupili nemocnou rostlinu. Vánoční hvězdy mohou být již v obchodě napadeny různými chorobami či škůdci, což jejich životnost pochopitelně snižuje. Mnohdy bývají také přelité. Pokud vánoční hvězda stojí ve vodě, rozhodně ji nekupujte. S největší pravděpodobností jí brzy začnou uhnívat kořeny, což bude následováno úhynem celé rostliny. Kupte pouze takovou rostlinu, která je v dobrém stavu – barva listů je sytě zelená, listy ani květy neopadávají a nejsou přesušené ani pokroucené. Zemina nemá být přemokřená, ale ani vyschlá.

Jaké stanoviště pro vánoční hvězdu?

Vánoční hvězdě se bude nejlépe dařit na světlém místě bez přímého slunečního záření. Teplota vzduchu by se měla pohybovat kolem 22 °C, určitě však květináč nedáváme do blízkosti zdroje tepla, kde je příliš sucho. Suchý vzduch by s velkou pravděpodobností způsobil usychání a opadávání listů a také vyšší náchylnost k chorobám. Zároveň je třeba vánoční hvězdu chránit před průvanem, proto ji neumisťujeme blízko domovních dveří apod.

Vánoční hvězda krátkodobě vydrží i v ne zcela ideální podmínkách, nicméně pokud ji chceme udržet vitální co nejdéle, stanoviště volíme s velkou precizností.

Brambořík. Pokojová rostlina vhodná do podzimních a zimních dnů. Jak na jeho pěstování?

Jak často vánoční hvězdu zalévat?

Při zalévání vánoční hvězdy se řiďte jednoduchým pravidlem – zemina má být vlhká, nikoliv přesušená ani příliš mokrá (v podmisce nesmí stát voda). Zároveň je vhodné vánoční hvězdu čas od času pokropit rozprašovačem, jelikož jí nesvědčí suchý vzduch. Nikdy nezaléváme příliš studenou vodou, nejlepší je nechat vodu odstát. Není nutné vánoční hvězdu hnojit.

Jak vánoční hvězdu uchovat do dalších Vánoc?

Po svátcích nemusíme vánoční hvězdu hned likvidovat. Ačkoliv je považována za krátkodobou pokojovku, díky správné péči vydrží i několik let. Co obnáší dlouhodobé pěstování vánoční hvězdy?

Jakmile opadají všechny listy, hned rostlinu ostříháme asi na 10 centimetrů, aby mohla vyhnat nové listy a výhonky. Šťáva rostliny je jedovatá, proto vše provádíme v rukavicích. Seříznutou vánoční hvězdu umístíme na světlé místo s teplotou kolem 16 °C a mírně snížíme intenzitu zalévání.

Začneme také s hnojením, použít můžeme hnojivo na pokojové rostliny. Na jaře vánoční hvězdu přesadíme do většího květináče s novou zeminou. Zároveň ji můžeme dát na balkon či terasu, kde se jí bude dobře dařit až do podzimu. Není od věci preventivně použít postřik proti škůdcům a vyhnout se tak napadení mšicemi a jinými parazity.

Jak vánoční hvězdu rozkvést?

Přibližně měsíc před Štědrým dnem je potřeba omezit přísun světla. Vánoční hvězda pro rozkvetení potřebuje několik hodin tmy každý den – na světle by měla být jen zhruba osm hodin denně. Odpoledne ji proto zakryjeme (můžeme ji obalit např. novinami) a takto ji necháme až do rána. Asi po třech týdnech se objeví první poupata.

Jak vánoční hvězdu rozmnožit?

Množení vánoční hvězdy je nejlepší provádět na jaře, kdy je také nejvhodnější doba na její přesazování. Jednoduše odebereme vrcholový řízek (nejvyšší část rostliny o délce cca 10 centimetrů) a dáme ho asi na hodinu do vlažné vody, čímž zastavíme vytékání šťávy. Poté ho zapíchneme do vlhké směsi substrátu pro pokojové rostliny a písku v poměru 2:1. Zeminu přikryjeme potravinovou folií, čímž vytvoříme ideální mikroklima.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vánoční hvězda, symbol adventu. Jak o ni pečovat, aby vydržela i po svátcích?