Menu
WomanOnly
Bylinky

Jmelí patří k Vánocům, má léčivé účinky a i v pohanství představuje magickou ochranu

Taťána Kročková

Taťána Kročková

23. 12. 2020

Neodmyslitelnou součástí vánoční výzdoby je jmelí, které si tradičně věšíme nad dveře nebo jej pokládáme na vyvýšená místa v domě. Nazdobené jmelí ale také může být spolu s jedlovými větvičkami umístěno ve váze, což údajně není zrovna nejlepší volba. Jaká je vlastně symbolika jmelí a proč si ho na Vánoce nosíme do domu? A co léčivé účinky jmelí – při jakých zdravotních potížích nám může pomoci?

Na jakých stromech roste jmelí?

Jmelí bílé (Viscum album) je parazit rostoucí vysoko v korunách listnatých i jehličnatých stromů. Nejčastěji se vyskytuje na jabloních, dubech, hlohu či topolech. Typičtější a známější je jmelí vyskytující se na listnatých stromech, na jehličnanech se vyskytuje méně často a vypadá trochu jinak. Za nejvíce léčivé se považuje jmelí pocházející z dubu, naopak jmelí rostoucí na topolech je velmi toxické a má negativní energii, proto se k léčebným účelům nevyužívá. Jmelí totiž není jen tradičním symbolem Vánoc a nejvyšší ochranou domova, ale také léčivka, která se může užívat po celý rok v nejrůznějších formách.

Kde sehnat jmelí?

Před Vánocemi si zajděte s rodinou do lesa a můžete zabavit děti tak, že budete po jmelí pátrat. Ideální je pokusit se najít jmelí spadlé ze stromu, určitě totiž nebudete šplhat vysoko do korun stromů. Jmelí se dá ale někdy najít i z boku na kmeni či ve větvích mladých stromů, takže na něj s přehledem dosáhnete.

Jmelí si také můžete samozřejmě koupit, a to buď klasické přírodní zelené jmelí, anebo postříbřené, pozlacené či jinak nazdobené. Působí to sice kýčovitě, ale někomu se to líbí, navíc pozlacené jmelí má také svůj tradiční význam, o kterém ještě bude řeč. Ovšem pozor! Podle tradice má nejsilnější ochranné účinky jmelí darované, které vám někdo přinese do vašeho domu. Totéž můžete také udělat vy a přinést jmelí svým známým, přátelům a příbuzným. Bílé kuličky, ačkoliv jsou jedovaté, na jmelí ponechte – přinášejí totiž štěstí. A čím více jich jmelí má, tím více štěstí si přinášíte do svého domova.

Jmelí a pohanské zvyky

Z hlediska křesťanství se jmelí spojuje s kolébkou pro Ježíška i křížem, na kterém byl Ježíš ukřižován. Mnohem častěji se však spojuje s pohanskými tradicemi a zvyky. Jmelí v domě především představuje vysokou magickou ochranu. Už kdysi se jmelí věšelo v domech jako ochrana všech obyvatel, a zejména dětí, před zlými duchy a strašidly, proti zlým snům a vidění, proti epilepsii a ženské hysterii. Dubové jmelí při jízdě na koni též chrání jezdce a koně před schvácením. Jmelí chrání před nemocemi, těhotné ženy ochraňuje před potratem. Celkově přináší do domu nejen zdraví a ochranu, ale také lásku a štěstí.

Zlaté jmelí či pozlacené jmelí má rovněž svou symboliku. Podle tradice se někdy v domech věšelo jmelí už o půl roku dříve, aby do Vánoc uschlo a zezlátlo (zežloutlo). Zlaté jmelí totiž mělo mít ještě větší sílu a přinášet do domu i bohatství, navíc prý dokázalo pomoci určit, kde se v zemi ukrývají poklady, které na Štědrý den dle pověr země vydávala.

Kam zavěsit jmelí?

Jmelí by mělo v každé domácnosti viset, nikoli ležet. Ideálně může viset nad vchodovými dveřmi, nad stolem u něhož se schází celá rodina, anebo třeba na lustru či na jiných vyvýšených místech. Je to dáno tím, že takto má jmelí dle tradičních pověr největší sílu a ochraňuje všechno ve svém dosahu. Má své původní umístění, stejně jako vysoko v korunách stromů. Jmelí by se totiž nemělo dávat do vázy, protože tak nebude plnit dle tradic svůj účel a nebude domácnost magicky ochraňovat.

Pod jmelím se také na Štědrý den líbají snoubenci nebo manželé, přináší jim to štěstí. Za každý polibek se ze jmelí sundávala jedna jeho kulička, ale ta poslední už na jmelí vždy měla zůstat, aby v domě zůstala láska. Pokud o polibek pod jmelím požádal dívku mládenec, nic jí nezbývalo, takový polibek pod jmelím se totiž dle tradice nikdy nesměl odmítnout.

Zavěšené jmelí po Vánocích nikdy nevyhazujte. Je potřeba nechat jej v domě po celý rok až do příštích Vánoc, kdy ho vyměníte za nové.

Léčivé účinky jmelí

Jmelí má nejrůznější léčebné účinky, které se tradičně využívají v alternativní medicíně. Ze jmelí se vyrábí tinktura, která účinkuje zejména na kardiovaskulární systém, cévy a žíly, pomáhá při křečových žilách a studených končetinách, při špatném prokrvení a také na celkové potíže s krevním oběhem. Jmelí snižuje tlak a uzdravuje srdce, podporuje plodnost u mužů i žen, uklidňuje psychiku, rozbouřené nervy, posiluje imunitní systém a usměrňuje správnou činnost štítné žlázy při její zvýšené funkci.

Jmelí pomáhá při mdlobách, závratích a epilepsii, využívají ho ženy při menstruačních potížích i v klimakteriu. Je skvělou prevencí proti infarktu. Celkově vnitřně ochlazuje a uklidňuje.

Bílé kuličky ze jmelí jsou jedovaté, ty se k léčebným účelům nevyužívají. Kromě tinktury se také připravuje studený macerát ze jmelí, který se pije jako čaj. Jmelí se totiž nesmí zahřívat a přelévat vroucí vodou, ztrácí tím zcela své léčivé účinky. Z bílých kuliček, které značně lepí, se kdysi vyráběl ptačí lep.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jmelí patří k Vánocům, má léčivé účinky a i v pohanství představuje magickou ochranu