Menu
WomanOnly
Móda a styl

Hodinky jako stylový doplněk – na co se zaměřit při výběru a co káží trendy?

O hodinkách platí, že se hodí ke každému outfitu. Řekněte sami, dá se to samé tvrdit o jiném doplňku? Hodinky povýší váš styl, a navíc se jedná o praktický doplněk, ale jak je vybrat? Soustřeďte se na kvalitu a provedení a zároveň na styl oblečení, ke kterému chcete hodinky nosit.

Funkční, stylové, nebo oboje?

První otázkou, kterou byste si měli položit je „K čemu budu hodinky nejčastěji nosit?“. Chcete je spíše ke sportovnějšímu nebo elegantnějšímu outfitu, popřípadě obojímu? To rozhodne o tom, jaký styl hodinek budete hledat.

Pokud jsou vaše nejčastější cesty do práce v kanceláři, pak oceníte jistě elegantnější hodinky s ručičkovým mechanismem. V tomto případě můžete vybírat kovový nebo kožený řemínek, pokud je vám pohodlnější nebo se zkrátka více zalíbil. Vyvarujte se ovšem bílé barvě řemínku, která působí levně, podobně jako bílé kozačky. Klasický řemínek by měl být vždy kožený, protože náhražky vydrží sotva stovky zapnutí a odepnutí, navíc se snadno odírají.

V případě, že jste spíše sportovnější typ, který si potrpí na tenisky a pohodlné džíny, zaměřte se na sportovní hodinky, které nabízejí i funkce navíc, jako stopky, alarm a mnoho dalších. V tomto případě najdete hodinky spíše s řemínkem v kovovém nebo gumovém provedení.

Pokud plánujete hodinky hojně používat i při sportovních aktivitách, pak doporučujeme gumové nebo lépe silikonové řemínky, které bez problému vydrží zápřah ve fitcentru a pot jim neublíží. Můžete se také zaměřit na chytré hodinky a sporttestery, které nabízejí i mnoho funkcí navíc, jako měřič tepové frekvence, počítají kroky, a některé se hodí i na plavání, protože jsou voděodolné nebo dokonce vodotěsné.

Hledáte univerzální hodinky, které se hodí k podpatkům a kabelce i k teniskám a batohu? Pak jednoznačně doporučujeme hodinky v celokovovém provedení. Vybírejte jednoduché, bez kamínků a dalšího zdobení, které si můžete vzít k mikině i halence. Vyvarujte se různorodým tvarům a rytinám, rozličným barvám ciferníků a podobně. Vhodné jsou jednoduché hodinky v kulatém pouzdře s jednobarevným ručičkovým ciferníkem v bílé nebo černé.

A jak je to s těmi strojky…

Nad digitálními hodinkami spekulovat nemusíme. Mají digitální strojky. Složitější je to u ručičkových hodinek.  Nejčastěji narazíte na Quartzové strojky, jež pohání baterie. Tu je třeba měnit jednou za pár let. Tyto strojky se objevují u většiny levnějších hodinek, ale pozor, spoléhají se na ně i vyhlášení výrobci. Jde zkrátka o to, zda vám nevadí výměna baterie.

Máte ale také možnost zvolit strojek mechanický, který je mnohem složitější, a proto je najdete u dražších modelů. Jde o „ten původní“ spolehlivý styl výroby, který je zkrátka nadčasový. V případě, že hledáte hodinky, které vám vydrží spolehlivě dlouhá léta, pak je pro vás mechanický strojek to pravé. Existují navíc ještě dva jeho typy. Ten klasický je třeba pravidelně natahovat, pak ještě existují hodinky se samonátahem, jež se nejčastěji natahují pohybem ruky. U mechanických hodinek se nezapomeňte také zajímat o rezervu nátahu, tedy o čas, který hodinky vydrží bez natahování.

Jak vybrat hodinky

Jakou velikost hodinek vybrat?

Stejně jako u oblečení, platí u výběru hodinek pravidlo „Vím, co si mohu dovolit.“ V případě, že máte větší ruce a zápěstí, budou drobounké dámské hodinky působit komicky, stejně jako obří hodinky na malinkém zápěstí. Hodinky sluší každému, jen je potřeba vybrat správnou velikost pouzdra.

S řemínkem je to komplikovanější. U kožených řemínků uvádí výrobce největší i nejmenší rozměr, podle kterého byste se měli řídit a ruku přeměřit. Kovové řemínky tyto cifry neuvádějí, řemínek je vždy větší, aby hodinky nasadila jakákoliv žena, ovšem musíte počítat s tím, že bude nutné řemínek upravit. To provádějí v dobrých zlatnictvích a každém hodinářství. Z kovového řemínku na místě vyndají pár článků tak, aby hodinky na vaši ruku seděly.

Kolik do hodinek investovat?

V případě, že hledáte jedny univerzální hodinky, které chcete mít dlouhé roky, možná i desetiletí, doporučujeme investovat do kvalitních mechanických hodinek se samonátahem. Tyto hodinky jsou samozřejmě dražší a jejich cena se bude pohybovat od 10 tisíc výše. Vrátí vám to ovšem spolehlivým chodem a kvalitními materiály.

Pokud hledáte hlavně módní doplněk, pak počítejte s Quartzovým strojkem a nižší kvalitou materiálů a zpracování. U těchto hodinek se obvykle počítá, že je nebudete mít na ruce každý den, ale budete je střídat s dalšími hodinkami, podle vašeho momentálního outfitu. Nespornou výhodou je cena, která se může pohybovat i v řádech stokorun, což se právě odvíjí od kvality.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Hodinky jako stylový doplněk – na co se zaměřit při výběru a co káží trendy?