Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Hrajte squash podle pravidel, bude to větší zábava

Alena Zelová

Alena Zelová

19. 9. 2014

Squash patří mezi oblíbené raketové sporty, kdy dva hráči hrají na uzavřeném hřišti se squashovými raketami a míčkem. Na squash se používají nejčastěji tři typy míčků – žlutý (nejpomalejší), červený a modrý (nejrychlejší). V neposlední řadě budete potřebovat kvalitní halové boty se světlou podrážkou, s tmavou vás na kurty nepustí!

Příprava na hru – zahřátí

Před každou hrou se protáhněte a zahřejte. Následně je třeba zahřát i míček. Pomocí rakety několikrát udeřte do míčku o podlahu, a pak začněte volnou výměnu se spoluhráčem o hlavní stěnu. Zahřejete míček i sebe. Postupně přidávejte na intenzitě a po chvíli může hra začít.

Počítání, podání, výměna

Správně se hraje na 2 až 3 vítězné hry, ale když hrajete jen tak pro zábavu a kurt máte pronajatý na hodinu, tak hrajete, dokud máte čas. Hraje se do 11 bodů. Avšak hráče od sebe musí dělit alespoň 2 body, pokud je to méně např. 10-11, hráči hrají dál, dokud není dosažen rozdíl dvou bodů. Hraje se na ztráty.

Hráč, který vyhraje podání, si vybere stranu, ze které chce podávat. Podává do té doby, dokud míček neztratí a při každém podání mění stranu. Podávající musí stát alespoň jednou nohou ve čtverci na podlaze. Následně míček nadhodí a podává.

Míček se musí odrazit od hlavní čelní stěny a to tím způsobem, aby byl umístěn mezi prostřední a horní čáru a musí dopadnout na protihráčovu stranu. Protihráč míček odpálí buď přímo z voleje nebo jedním odrazem míčku o podlahu. Nyní už není třeba se strefovat na určitou stranu, teď už hrajete přes celé hřiště.

Samotná hra

Hřiště je ohraničeno červenými čárami. Dostane-li se míček nad některou z červených čar na stěnách, je to out. Čáry na podlaze a prostřední čára s horní čárou na čelní stěně hrají hlavní roli při podání, při hře je důležitá pouze nejhornější čára na čelní stěně, pokud se trefíte nad ni, je to out. Při výměně se míček vždy musí odrazit od čelní stěny, jakmile se dotkne čelní stěny, hraje protihráč. Dopomáhat si můžete bočními stěnami a také i zadní stěnou, která už chce cvik na odehrání.

Bránění ve hře, zásah míčkem…

Hráči se vzájemně střídají a nebrání si ve hře. Nastane-li taková situace, rozhodčí rozhodne, avšak hrajete-li jen pro zábavu, tak je na vás, jak se domluvíte. Většinou nejlepší varianta je dát nový míček. To samé i v případě, když míček zasáhne jednoho z hráčů. Záleží na situaci, ale než se dohadovat, lepší je dát nový míček. Podávat bude ten, kdo podával poslední.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Hrajte squash podle pravidel, bude to větší zábava