Menu
WomanOnly
Hubnutí

Hubnete? Prozradíme vám, co je to vitariánství

Alena Zelová

Alena Zelová

15. 2. 2014

Vitarián je ten, kdo přijímá pouze tepelně neupravené potraviny, tedy syrovou stravu – raw. Dalo by se říci, že se jedná o speciální životní styl. Vitariáni potravu nevaří z toho důvodu, aby neztratila důležité enzymy a vitamíny, které se ztrácí při teplotě nad 42°C.

Vitarinánství – ano či ne?

Každý by měl přemýšlet, co jí a kolik toho jí. Správná životospráva má vliv jak na tělo, tak i na duši. Cítíme se lépe, svěžejší, čistější, lépe se soustředíme, cítíme se plni energie. Vitariánství se rovněž snaží o to, aby se člověk cítil pokud možno co nejlépe a zbytečně se neochuzoval o enzymy a vitaminy.

Jídelníček vitariána je značně omezen. Žádné maso, pečivo, mléko pouze čerstvé nepasterizované, které může zpočátku být velmi silné a prohnat nás, syrová vajíčka, kde je velké riziko salmonely. Luštěniny a klíčky můžete jíst jen nabobtnalé, nevařené.

Těstoviny, rýže, brambory… všeobecně přílohy také můžeme vyškrtnout z jídelníčku. Obzvláště brambory obsahují solanin, který je jedovatý a díky varu mizí. Pak jsou zde vitariáni, kteří vůbec nekonzumují živočišné produkty, vyjma medu, a jí jen rostlinnou stravu.

Vitariánská dieta

Minimálně můžete vyzkoušet vitariánskou dietu, která pročistí vaše tělo. Vitariáni přiznávají, že zpočátku jejich tělo neslo změnu stravy velmi těžce a k vitariánství se dostávali postupně. Odvyknout si na tepelně upravenou stravu zabere určitý čas. Po nějaké době si tělo zvykne a pocítíte úlevu a cítíte se lépe. Čistější a svěžejší. Většina vitariánů uvádí, že jejich váha rapidně klesla.

Vitariánské restaurace

Vitariáni navštěvují převážně vegetariánské a veganské restaurace, kterých je po celé republice spousta. Restaurace, které jsou zaměřeny pouze na vitariánskou – raw stravu je velmi málo. Jednou z takových restaurací je restaurace Secret of raw v Praze.

Slavní vitariáni

Věděli jste, že vitariány jsou Demi Moore, Megan Fox, Barbara Streisand, Brian Adams, David Bowie, Pierce Brosman, Prince, Robin Williams, Seal, Sting a Moby?

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Hubnete? Prozradíme vám, co je to vitariánství