Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Hydrocolon terapie. Výplach střev, který vás má zbavit zácpy i bolestí hlavy

Efektivní metoda výplachu střev podle některých lékařů napomáhá k celkové detoxikaci organismu a zlepšuje funkci trávicího systému.

Co je hydrocolon terapie?

Ve střevech se v průběhu života hromadí škodlivé bakterie a usazují se zde plísně, parazité a toxiny. Důsledkem je zhoršené trávení a oslabení dalších životně důležitých orgánů, jako jsou ledviny, játra apod. Při hydrocolon terapii dochází k vyplavení obsahu střev včetně škodlivin za pomoci vody z těla ven. Tato metoda zlepšuje funkci střev, tok lymfy, cirkulaci krve, okysličování tkání a přirozenou schopnost organismu odplavovat toxiny.

Hydrocolon terapii však nemůže podstoupit každý. Proceduru musí schválit a doporučit váš ošetřující lékař, který posoudí, zda je pro vás skutečně vhodná.

Divertikulóza může mít vážné následky. Proč vzniká a jak jí předejít?

Výhody hydrocolon terapie

 • obnova přirozeného pohybu střev
 • aktiva ochablých částí střevní svaloviny
 • pročištění střev od nepřátelských bakterií, plísní a parazitů
 • obnova bakteriální flóry ve střevech
 • vyplavení zatuhlých částí střevního obsahu
 • prevence rakoviny tlustého střeva

Očista střev má prý pozitivní dopad i na určitá onemocnění. Dokáže zatočit se zažívacími problémy, alergiemi, astmatem, kožními chorobami, vysokým krevním tlakem, bolesti hlavy i bolestmi kloubů. Navíc pomáhá řešit nadváhu, oslabenou imunitu a chronické záněty.

Průběh střevního výplachu

Výplach střev doma rozhodně nezkoušejte. Provádět ho mohou jen zkušení odborníci v čistém prostředí a s vhodnými nástroji. Pro čištění se používá přístroj zvaný colonhydromat a set hadiček na jedno použití. Hadička se jedním koncem napojí na přístroj, druhým koncem zavede do konečníku a pomalu vpouští do střev teplou vodu. Tekutina plná střevního obsahu poté odchází odtokovou hadicí do uzavřeného systému.

Během výplachu ležíte na lehátku v příjemné poloze. Není třeba se bát bolesti ani tlaku. Při hydrocolon terapii ucítíte jen jemné lechtání a pohyby v břiše. V některých případech zdravotníci provádějí nenásilnou masáž břicha v problematických místech a cíleně vedou do těchto oblastí vodu. Výplach konečníku trvá dohromady 30 – 45 minut a je při něm použito 50 l vody. Nakonec můžete použít wc nebo sprchu.

Trápí vás zácpa? Zkuste si upravit jídelníček podle ajurvédy!

Před výplachem střev byste měli vědět

Zastánci výplachu střev tvrdí, že se při této metodě z těla odplavují i dlouholeté usazeniny, což má velmi pozitivní vliv na celkové zdraví organismu. Odpůrci naopak tvrdí, že se při terapii odplavují nejen nečistoty, ale i přátelské bakterie.

Někteří lidé mohou mít při hydrocolon terapii nepříjemné pocity. Rizikem je možnost podráždění nebo narušení střevní sliznice v případě nečekané změny polohy v průběhu ošetření. Někteří lékaři varují před pravidelným podstupováním střevních výplachů. Střeva si totiž mohou na pravidelnou očistu zvyknout a přestat pracovat samostatně.

Po hydrocolon terapii se mohou na čas objevit nepříjemné kožní potíže, jako je lupénka či akné. Mohou za to detoxikační procesy organismu, které výplach střev nastartuje.

Hydrocolon terapie není vhodná, pokud vás trápí:

 • akutní infekční zánět, viróza nebo horečka
 • akutní zánět střev nebo konečníku
 • divertikulitida
 • vrozená vada střev
 • zhoubný nádor ve střevě
 • akutní hemoroidy
 • porušená kůže v místě konečníku
 • tuberkulóza střev
 • úzkostné stavy
 • onemocnění, které znemožňuje polohu na zádech

Výplach střev lékaři nedoporučují ani menstruujícím či těhotným ženám a lidem do 6 měsíců od operace v dutině břišní.

Roste počet lidí se záněty střev, i těch, kteří nesnáší lepek

Příprava na hydrocolon terapii

Dva dny před procedurou je dobré dodržovat šetřící dietu. Vhodné jsou těstoviny, rýže, omáčky, bezmasé polévky, vařená a dušená zelenina, kaše, bílé jogurty, voda a čaj. Naopak se nedoporučuje pečivo, maso, syrová zelenina, luštěniny, mléko, ovoce v jakékoliv podobě, perlivé nápoje a džusy. Jeden den před terapií by se měla jíst pouze lehká a nenadýmavá jídla společně s alespoň 2,5 litry neperlivé vody.

Výplach střev zkušenosti

Pokud o očistě střev uvažujete a stále váháte, do internetového vyhledávače zadejte „hydrocolon terapie zkušenosti“ a projděte si diskuze. Zjistíte, jak se cítili lidé po absolvování této metody i zda se jim ulevilo či nikoliv. Myslete však na to, že stejně jako u jiných procedur se jedná o individuální záležitost a každý může na hydrocolon terapii zareagovat trochu jinak. S finálním rozhodnutím vám jistě pomohou názory lékařů a dalších odborníků, kteří se v této oblasti dlouhé roky pohybují.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Hydrocolon terapie. Výplach střev, který vás má zbavit zácpy i bolestí hlavy