Menu
WomanOnly
Domácnost

Inkoustová, laserová nebo multifunkce? Aneb jak vybrat tiskárnu pro domácnost

Dovedete si dnes vůbec ještě představit domácnost bez tiskárny? Stejně jako jiné spotřebiče se i tisková zařízení stala nedílnou součástí našich životů. Tiskneme s nimi vouchery, letenky, školní úkoly i dokumenty do práce. Když ale tiskárna doslouží, je čas poohlédnout se po novém přístroji.

Podle jakých faktorů se ale rozhodnout?

Inkoustová tiskárna: když tisknete jen občas

Inkoustové zařízení se vám nejvíc vyplatí v okamžik, kdy tisknete jen čas od času (v řádu desítek stran měsíčně). V takovou chvíli totiž nebudou vadit vyšší tiskové náklady, protože je přebije nižší cena inkoustové tiskárny.

Inkoust zaručuje kvalitní tiskové výstupy. Především v oblasti fotografií a grafických prací je bezkonkurenční. Ovšem pozor – je důležité tisknout alespoň jednou týdně. Inkoust v náplni totiž rád zasychá a může znehodnotit tiskovou hlavici. Pak nezbývá, než celou náplň vyhodit.

To znamená, že pokud tisknete nárazově (třeba jednou za měsíc), bude pro vás lepší laserová tiskárna nebo dokonce multifunkce.

Po jakých inkoustových tiskárnách se poohlédnout?

  • Epson EcoTank M1100 (černobílý tisk)
  • Epson EcoTank L1110 (barevný tisk)
  • Epson EcoTank L7160 (barevný tisk)

Laserová tiskárna: když tisknete mnoho dokumentů

Oproti inkoustových zařízením mají laserové tiskárny řadu výhod: mezi ty hlavní patří levnější tisknutí a vyšší rychlost tisku. Také jim nevadí, když je použijete jen jednou za čas. Jako náplň totiž používají tzv. tonerový prášek, který nevysychá a na tiskový mechanismus nemá žádný negativní vliv.

Zařízení využijete zejména ve chvíli, kdy potřebujete tisknout stovky listů měsíčně. Tehdy se vám laserová tiskárna finančně vyplatí zejména z pohledu dlouhodobých nákladů. Jednou z mála nevýhod těchto zařízení je totiž fakt, že pro jejich pořízení musíte sáhnout hlouběji do peněženky.

Po jakých laserových tiskárnách se poohlédnout?

  • Brother HL-1110E (černobílý tisk)
  • HP LaserJet Pro MFP M28w (černobílý tisk)
  • HP Color Laser 150a (barevný tisk)
Jak vybrat tiskárnu pro home office

Businessmen press button on the panel for using photocopier or printer for printout and scanning document paper at office.

Multifunkční tiskárna: když potřebujete také skenovat

Jako tzv. multifunkce se označují zařízení, která kromě tisku umí také skenovat, kopírovat a někdy i faxovat. Jde o všestranné pomocníky, kteří se už dávno zabydleli v kancelářích – a díky masivnímu přesunu pracovníků na home office se ve velkém začínají objevovat i v domácnostech.

Mezi výhody multifunkčních tiskáren patří menší spotřeba elektřiny, nižší ekologická zátěž při jejich výrobě (oproti produkci samostatných tiskáren, skenerů či faxů) a také úspora místa v domácnosti.

Multifunkce jsou k dispozici jak ve formě laserových, tak inkoustových tiskáren. Jejich výběr je proto poplatný potřebám popsaným výše, k tomu je ale třeba zamyslet se také nad funkcí skenování.

Pokud potřebujete kvalitní skeny dokumentů, sáhněte po zařízení s plochým skenerem. Průtahové skenery sice umožňují současně skenovat obě strany papíru, to je ale vykoupeno nižší kvalitou výsledného skenu.

Po jakých multifunkčních zařízeních se poohlédnout?

  • Canon i-SENSYS MF746Cx (laserová barevná multifunkce)
  • Epson L6550 (inkoustová barevná multifunkce)
  • Epson L15160 (inkoustová multifunkce s oboustranným tiskem a faxem)
Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Inkoustová, laserová nebo multifunkce? Aneb jak vybrat tiskárnu pro domácnost