Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak a čím vyleštit zrcadlo? 4 triky pro dokonalý lesk beze šmouh

Určitě to znáte. Usazeniny, kapky vody, otisky rukou a v neposlední řadě šmouhy… Dokonale nablýskaného zrcadla zkrátka ne a ne dosáhnout. Dobrou zprávou je, že zdánlivě nekonečný boj se šmouhami vyřeší pár jednoduchých triků. Jak se s tímto problémem vypořádávají úklidoví profíci?

Jak na zrcadla beze šmouh?

Nezáleží na tom, jak pečlivě zrcadlo leštíte, pokud nemáte to správné vybavení. Zde je pár triků, které zaručí dokonalý lesk beze šmouh.

1. Nepoužívejte papírové utěrky

Papírové utěrky jsou na čištění zrcadla nevhodné z jednoho prostého důvodu. Zanechávají na něm bílé kousky či rovnou žmolky, což má za následek to, že zrcadlo vypadá jako špinavé. Zrcadlo je potřeba leštit s pomocí látkového hadříku, který nepouští vlákna. Zároveň by neměl být abrazivní, aby zrcadlo nepoškodil. Obě tyto vlastnosti splňuje utěrka z mikrovlákna, s níž se zrcadla leští jedna báseň.

Nejdřív očistěte nečistoty mokrým bavlněným hadříkem a utěrku z mikrovlákna poté použijte na doleštění. Jak uvidíme dále, důležité také je, jaký prostředek a v jakém množství na mytí zrcadla použijeme.

7 způsobů, jak využít solamyl nejen v kuchyni a jak ho nahradit

2. Používejte vhodný čistič

Všechny skleněné povrchy dokonale vyčistí prostředek na bázi alkoholu. Odstraní kapky, otisky rukou i případné zaschlé skvrny. V tomto případě doporučujeme použít speciální vatu na čištění zrcadel, která v kombinaci s přípravkem na bázi alkoholu funguje velmi dobře.

Pokud však zrcadlo potřebujete pouze očistit od prachu, použijte čistič bez obsahu mýdla, vůní a barviv. Všechny tyto přísady totiž paradoxně způsobují, že se na zrcadle usadí tenký film, který při leštění vytváří šmouhy.

Spolehlivě účinný a navíc ekologický prostředek na čištění zrcadel si snadno vyrobíte svépomocí. Stačí smíchat vodu s trochou octa, namočit bavlněnou utěrku a zrcadlo umýt. Následné leštění proveďte s pomocí již zmíněné utěrky z mikrovlákna. Ocet usnadní jak samotné mytí, tak následné leštění.

Dobře funguje také směs vody a citronové šťávy, která si poradí se zaschlými kapkami, mastnotou i dalšími nečistotami, navíc má příjemně svěží vůni. Na půl litru vody vám postačí zhruba čtyři lžíce citronové šťávy, popřípadě octa.

3. S čisticím prostředkem šetřete

Pokud použijete moc čisticího prostředku, bude velmi těžké zrcadlo vyleštit. Buď si namočte bavlněný hadřík a pořádně ho vyždímejte, nebo prostředek na zrcadlo zlehka nastříkejte rozprašovačem. Otřete a nakonec doleštěte suchou utěrkou.

Když je zrcadlo příliš mokré, je náchylnější k poškození. Na to je ostatně dobré pamatovat například i tehdy, když po večerní hygieně opouštíme koupelnu. Pokud zrcadlo vždy otřeme dosucha, vydrží také delší dobu bez zaschlých kapiček a různých otisků.

5 nejčastějších mýtů o čistotě toalety a koupelny. V čem chybujeme?

4. Zapomeňte na krouživé pohyby

Jste zvyklí leštit zrcadlo krouživými pohyby? I to může být důvodem, proč se nedaří zbavit nežádoucích šmouh. Ideální způsob leštění je ze strany na stranu, odshora dolů. Tak budete mít jistotu, že jste žádné místo nevynechali, a zároveň nebudete vytvářet šmouhy na místech, která jste již vyleštili.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak a čím vyleštit zrcadlo? 4 triky pro dokonalý lesk beze šmouh