Menu
WomanOnly
Make-upy a líčení

Jak být krásná a zároveň snížit svou ekologickou zátěž? Zvolte low-waste kosmetiku!

Odpad, který produkujeme, to nejsou jen zbytečné PET lahve a jednorázová brčka. I make-up a další kosmetika se prodávají v nádobkách, které po spotřebování produktu letí do koše. Není totiž vždy lehké vyčistit je, aby se hodily k recyklaci. Proto je na trhu čím dál tím více společností prodávajících tyto výrobky v ekologicky šetrnějších obalech. Ohledy se berou i na to, jaké přísady by měla kosmetika obsahovat. Jak to funguje a jak poznáte ekologickou kosmetiku?

Jaké jsou problémy u běžné kosmetiky?

  1. Nerecyklovatelné obaly. Některé produkty tradičně mají design, který je sice praktický pro aplikaci, ne však pro správné naložení s obalem. Řasenky, lesky na rty a podobná líčidla nanášíme vestavěným aplikátorem, se kterým se však nikdy nepodaří dostat se až na dno – natož nějaké čištění! Celý obal i po tom, co je produkt už nehygienicky starý nebo vyschlý, nezbývá než vyhodit.
  2. Neekologicky vyrobené obaly.  Společnosti se rády chlubí, že používají recyklovatelné obaly. Často však samy nevyužijí své prostředky na to, aby pomohly planetě využitím recyklovaných materiálů. To, že je lahvičku možné vytřídit, neznamená, že to spotřebitel udělá.
  3. Plasty a mikroplasty. Vyrobit tunu papíru není o moc ekologičtější než vyrobit tunu plastu. Problém je však to, že plasty se nikdy úplně nerozloží. Už teď máme ve vodě, kterou pijeme, nespočet mikroskopických částeček plastu.
  4. Zbytečné chemikálie. Problémovými přísadami jsou parabeny, silikony a některé druhy konzervantů či parfémů. Líbí se nám efekt hladkých vlasů, hebké pokožky i pěkné vůně, ale někdy jde jen o krátkodobý pocit a zbytečnou zátěž pro tělo.

S prvními třemi body se snaží vypořádat filosofie zero waste – to znamená nula odpadu. Jedná se o snahu produkovat co nejméně odpadků. Určitě znáte slogan reduce, reuse, recycle. Ekologicky nežije ten, kdo si okamžitě nakoupí spoustu eko věcí, aby nahradil ty své staré. V prvé řadě snížíme svou spotřebu. To, co pořídíme, používáme, dokud to jde, a pak obaly v rámci možností recyklujeme.

Úplně to vždycky nejde. Je však lepší, aby tisíc lidí šetřilo přírodu nedokonale, než aby pět lidí bylo dokonale zero waste. Stačí si v rámci možností najít příležitost přispět svou troškou do mlýna a být aspoň less waste nebo low waste – tedy produkovat toho odpadu méně.

Výhody ekologických značek kosmetiky

Zda se úplně vzdát líčidel a přípravků, na které jste zvyklí, to je na vás. Ekologická kosmetika však má spoustu výhod pro planetu i pro vaše tělo. Navíc nemusí být o moc dražší než ta běžná a dnes ji není těžké sehnat. Eko značky mají následující benefity:

  1. Přírodní složení. Ne každý produkt s eko balením je sám o sobě přírodní. Pokud se však kosmetická firma snaží opravdu brát ohledy na přírodu, sáhne raději po rostlinných složkách než chemických látkách z laboratoře. Sáhněte po nich také – vaší pokožce se uleví.
  2. Znovu použitelné či rozložitelné obaly. S low waste kosmetikou ušetříte místo na skládce. Eko značky se vyhýbají použití plastů a upřednostňují materiály jako bambus, který se dá zkompostovat, případně recyklovatelný papír, kov nebo sklo. Existují dokonce firmy, kterým plechové obaly od produktů můžete vrátit na vyčištění a opětovné použití. Výrobky jako mýdla a tuhé šampony lze sehnat úplně bez obalu.
  3. Ekologický proces výroby. Sem patří například hospodárné využití, recyklace a filtrace vody či využívání rostlinných materiálů vypěstovaných bez pesticidů. Důležitý je i transport přísad. Vozit suroviny z fabriky do fabriky po celém světě je pro některé velké firmy ekonomicky výhodné, ale takový transport má velkou uhlíkovou stopu.
  4. Charitativní činnost. Řada eco-friendly a low waste výrobců kosmetiky spolupracuje s různými ekologickými iniciativami. Můžete najít značky, které část výdělku věnují na účely, jako je sázení stromů, čištění oceánů a podobně.

Neváhejte vyzkoušet některou z alternativních značek kosmetiky. Kompromis mezi životním prostředím a jednoduchostí použití produktů nebude nutný. Věříme, že najdete produkty, které si zamilujete! A kde je hledat?

Tento článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem Cosibella. Najdete tam široký výběr pečujících i dekorativních kosmetických produktů včetně značek používajících eco-friendly obaly. Velkou zásluhu má Cosibella v tom, že všechny zásilky balí bez plastů a do šetrnějších materiálů, jako je papír či skropak.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak být krásná a zároveň snížit svou ekologickou zátěž? Zvolte low-waste kosmetiku!