Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Jak být úspěšní? Klíč tkví v efektivním odpočívání, tvrdí vědci

Veronika Tichá

Veronika Tichá

6. 1. 2015

Ještě poměrně nedávno bylo normální pracovat šest dní v týdnu a na odpočinek sloužila jen neděle. My už si dopřáváme takový luxus jako dva dny volna, ale ne všichni ho opravdu dokážeme využít k zaslouženému odpočinku. V době, kdy workoholismus je skoro nejzhoubnější civilizační chorobou, je pro mnoho lidí téměř nemožné naučit se odpočívat. Podle vědců je to ale naprostou nutností k tomu, abychom mohli v dalším týdnu zase nastartovat naše tělo i mozek.

Zůstaňte v posteli co nejdéle

Každý, kdo dokáže o víkendu efektivně odpočívat, má v práci prokazatelně vyšší výsledky než ten, kdo si ani v tyto dny nedokáže dát pauzu. Pořádný odpočinek nám  povzbudí mozek, doplní ztracenou energii a dopomůže k lepšímu soustředění. Experti dokonce radí zůstat v posteli déle a dohnat tak spánkový deficit z pracovního týdne.

Možná si říkáte, že víkendové lenošení není úplně jednoduché, obzvláště jestli máte děti, které vás nenechají vyspat. Také další okolnosti nám to velmi často znemožňují, o víkendu doháníme resty, na které kvůli práci v týdnu nezbývá čas. Máme pro vás radu – co takhle odložit úklid, vaření nebo jiné domácí práce na neurčito a užít si zasloužený odpočinek?

V případě, že se vám ráno nedaří spát déle, vezměte si do postele knížku, zapněte televizi, pusťte film nebo přizvěte i vaše děti a zkuste strávit dopoledne v posteli například hraním společenských her nebo povídáním. Uvidíte, že se budete celý den i ten následující cítit o mnoho lépe a v pondělí se vám nebude zdát vstávání do práce tak náročné jako obvykle.

Bojkotujte domácí práce

Domácí práce vám nikam neutečou, a i kdyby na vás měly počkat několik dalších dní, no a co, chodí k vám někdo na kontrolu? Pokud přece jen musíte odrážet útoky rýpavé tchyně, vysvětlete jí, že bez lenošení se snižuje pracovní výkonnost, mozek nemá kdy regenerovat a těžko pak můžete něco udělat.

Každý si ovšem může víkendový odpočinek představovat jinak a bohužel vás musíme zklamat – prohýřené noci a následné vyspávání do pozdních odpoledních hodin vám mohou naopak uškodit. Alkohol ničí mozkové buňky, ale i bez jeho konzumace budete hodiny bez spánku během pouhého dne dohánět hodně obtížně a vy se v pondělí ráno v práci budete cítit jako po ráně palicí.

Pokud jste tedy doposud měli výčitky kvůli dlouhému dopolednímu vyspávání, můžete hodit starosti za hlavu a chvíle v posteli si o to víc užívat. Prospěje to nejen vašim mozkovým buňkám, ale i rodinné pohodě a dobré pracovní morálce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak být úspěšní? Klíč tkví v efektivním odpočívání, tvrdí vědci