Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak dlouho a jak často cvičit jógu

Redakce

Redakce

12. 6. 2014

Rozhodnete-li se věnovat józe, je důležité hned na začátku říct, kolik času jste ochotni jí věnovat. Od tohoto rozhodnutí se bude odvíjet váš časový harmonogram, plán a také náplň cvičení.

Nejlépe by samozřejmě bylo, kdybyste mohla cvičit denně. V dnešní době to však může být nemalý problém, ale vaše tělo určitě pravidelný režim a uklidnění uvítá.

Stačí i 20 minut denně

Lekce, na které chodíme, trvají 60 – 90 minut a navštěvujeme je alespoň 2x týdně. Pokud ale už máme nějakou praxi, můžeme cvičit doma. Domácí cvičení nemusí vůbec trvat 90 minut. Zkuste z počátku cvičit 30 minut 3x – 4x týdně. Vaše tělo si na pravidelné cvičení zvykne, protáhne se a zpevní.

Také je zde možnost si cvičení rozložit do celého dne. Ráno začít s protahováním a pozdravem slunci a den skončit pozdravem měsíci a předklony. Takové praktikování jógy je stejně přínosné jako náročnější hodinové lekce. Přiznejme si, že je tuto formu jógy jednodušší naplánovat a vměstnat do svého každodenního programu. Každá jsme ale jiná a každé opravdu vyhovuje něco jiného. A to se týká i pozic, které se rozhodneme doma praktikovat.

Promyslete si pozice

Jednou z nejdůležitějších věcí, které musíme promyslet před začátkem domácího praktikování, jsou ásany a typy pozic, které si chceme procvičit. Je také dobré si doma zopakovat pozice, které jste se naučila na hodině jógy, kterou běžně navštěvujete.

Důležitou částí hodiny jógy, ať už doma nebo s lektorem, je začátek a konec. Ty by měl pokaždé provázet nějaký rituál, najděte svůj rytmus, na který si navyknete a pomůže vám se uvolnit.

Zdroj: Balance Club Brumlovka

Zdroj: Balance Club Brumlovka

Přichystejme si atmosféru, udělejme si prostor

Pro domácí cvičení jógy je také důležité vytvořit si podmínky, ve kterých se nám bude cvičit dobře, a ve kterých se také dobře cítíme. Přichystejme si atmosféru, udělejme si prostor. Čím více prostoru, tím lépe, ale s trochou šikovnosti si vystačíte i v menším prostoru.

Někdo ke cvičení potřebuje úplný klid, vonné tyčinky či svíčky, aby se dokázal uvolnit. Každý má jiné požadavky, ale určitě si každý najde to své, kdy se budete soustředit, cítit se velmi dobře a klidně, abyste si cvičení zpříjemnila.

Rituál a pravidelnost

Každé cvičení si vyžaduje pravidelnost, ne jen jóga. Nejlépe by teď bylo, kdyby se vám podařilo opravdu ze cvičení udělat každodenní rituál, který se pro vás stane samozřejmostí. Pravidelní cvičení dá řád celému vašemu dni.

Mějte ale na paměti, že je lépe cvičit jógu pod vedením instruktora, dokud nenasbíráte nějaké zkušenosti. Pak teprve nebude nebezpečné cvičit doma bez dozoru.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak dlouho a jak často cvičit jógu