Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Jak hravě zvládat trému? Odpočinek je největším lékem

Adéla Beranová

Adéla Beranová

26. 3. 2014

Tréma je pro mnohé lidi často obrovskou překážkou v profesním, někdy dokonce i osobním životě. Na začátek je potřeba říct, že velmi záleží na povaze člověka a jeho predispozicích, nicméně i s trémou se dá bojovat a časem třeba zvítězit.

Tréma je nepopsatelný pocit úzkosti, strach ze selhání a veřejného ponížení, vyvolávají ji převážně neobvyklé stresové situace při setkání s cizími lidmi, těžké zkoušce nebo veřejném vystoupení. Může jít o příjímací pohovor do nové práce, prezentaci na firemní konferenci nebo ples, na kterém chcete oslovit neznámého člověka.

Rozbuší se vám srdce, ruce se potí a mozek vypovídá službu. V takové situaci se dá dělat jediné, pokusit se zklidnit. K tomu může ale velmi pomoct, když se na trému dopředu připravíte.

Štěstí přeje připraveným

Pokud vás čeká situace, u které jste si jisti, že se tréma dostaví, není nic jednoduššího, než se na ni důkladně připravit. Můžete si zkoušet různé scénáře, kreslit si různé varianty, prezentaci si klidně projděte dvacetkrát, dokud si nebudete jistí.

“Když jsem měla ve firmě poprvé před celým představenstvem přednést prezentaci o stavu mého oddělení, měla jsem tak strašnou trému, že se mi chtělo brečet,” vyprávěla mi kamarádka Lenka. “Přišla jsem tam, mozek se mi zatemnil a dalších dvacet minut si vůbec nepamatuju. Jen vím, že mi na konci všichni tleskali,” svěřila se mi. Dodnes si není úplně jistá, co že se vlastně stalo. “Myslím, že jsem řekla všechno, jak jsem chtěla. Týden dopředu jsem si celou prezentaci zkoušela nahlas, nejprve sama, pak před partnerem a nakonec před celou rodinou po nedělním obědě. Asi to mě zachránilo,” vysvětluje si svůj úspěch.

Spěte, jezte, běhejte

Den před tím, než vás čeká stresová situace a s ní spojená tréma, je lepší spíš odpočívat a nesnažit se dohnat na poslední chvíli, co jste doteď nestihla. Důležité je se dobře vyspat, vyrazte proto před spaním za sportem, který vás unaví a lépe díky tomu usnete.

Dostatek spánku je pro trému velmi důležitý. Ráno si dejte vydatnou snídani a vezměte nějaký talisman, může to být třeba jen obyčejná propiska, se kterou se vám už jednou zadařilo.

Snažte se odreagovat

Nejlépe bude, pokud se před danou událostí budete věnovat něčemu, co vás naplno vtáhne a zabaví. Pokuste se myšlenky odvést úplně jiným směrem. Můžete si např. zajít do kina, hrát si s dětmi nebo se začíst do oblíbené knížky. Věřte, hodiny strávené přemítáním nad tím, jak to asi dopadne, na vaší situaci nic nezmění ani nevylepší.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak hravě zvládat trému? Odpočinek je největším lékem