Menu
WomanOnly
Krása

Jak je to s nošením snímacích aparátů?

Sundavací rovnátka jsou na první pohled skvělou volbou. Můžete je přece kdykoliv vyndat a jejich cena není tak vysoká. Především ekonomické stránka věci je důvodem, proč se často používají k léčbě zubních vad u dětí. Jenomže všechno má dvě strany, aby byla léčba úspěšná, je třeba je nosit důsledně.

Právě důslednost v nošení je největším problémem a také důvodem, proč je léčba u dětí tak často neúspěšná. U dospělých pacientů se k tomu navíc připojuje i nepohodlí a zhoršená výslovnost. Při léčbě snímacími rovnátky jsou důležité intervaly, během kterých rovnátka nosíte.

Neměli byste je zkracovat a vynechávat léčbu. Tím by se léčba mohla výrazně zpomalit. Klasická snímací rovnátka je třeba pro požadovaný efekt nosit po celou noc a i během dne. Celá doba nošení by měla každý den činit minimálně 12 hodin denně.

Vzhledem k tomu, že doba pokročila, moderní ortodoncie od klasických snímacích rovnátek téměř upustila. Využívají se už jen v minimu případů. Nicméně si z nich vzala to nejlepší – možnost rovnátka vyndat.

Díky tomu vznikla Invisalign, neviditelná rovnátka. Fóliová rovnátka se vyrábí ze speciálního materiálu, díky kterému skvěle drží na zubech a zároveň nejsou vidět. Fóliová rovnátka Invisalign se nosí 22 hodin denně. Rovnátka se vyndávají před jídlem, jinak byste je měli nosit celý den i noc. Dobu nošení rovnátek je třeba dodržovat, nicméně pokud víte, že vás čeká událost, kdy by vás rovnátka omezovala, můžete je sundat. Nedělejte to však příliš často, protože by efekt nebyl takový, jaký má být.

Čištění rovnátek

Rovnátka by se měla čistit minimálně dvakrát za den, nejlépe ráno a večer. Nicméně neuděláte chybu, když je vyčistíte nebo alespoň opláchnete čistou vodou po každém vyjmutí. Zabráníte tak zápachu.

Rovnátka čistěte pomocí kartáčku a zubní pasty. Pomoci mohou i čisticí tablety, které však slouží pouze jako doplněk a rovnátka je i přes použití těchto tablet třeba mechanicky čistit.

Skvěle poslouží směs jedlé sody, vody a čistících tablet. Nezapomeňte nakonec dlahy mechanicky vyčistit.

Jak aparát uchovávat?

Pokud nejsou rovnátka v ústech, uchovává se v pevné krabičce s větracími otvory. Tato krabička chrání dlahy před poškozením nebo ztrátou. To se může stát především v restauraci, kdy si odložíte rovnátka do ubrousku, který obsluha odnese s prázdným talířem.

I pouzdro na rovnátka byste měli udržovat v čistotě a pravidelně ho čistit. Zabráníte tak množení bakterií a následnému vzniku zápachu.

Nošení neviditelných snímacích rovnátek má velkou spoustu výhod. Jsou diskrétní, neomezují vás v jídle a jejich nošení je bezbolestné. Na druhou stranu je také potřeba myslet na to, že pokud nebudete rovnátka nosit pravidelně a po předepsanou dobu, budete muset rovnátka nosit déle, než se původně předpokládalo. Výsledek léčby je zkrátka závislý na vaší disciplíně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak je to s nošením snímacích aparátů?