Menu
WomanOnly
Cvičení

Jak konečně zhubnout? Udržujte při cvičení správou tepovou frekvenci

Adéla Svobodová

Adéla Svobodová

3. 8. 2013

Pokud jste přesvědčená, že čím více se při sportu nadřete, tím více budete hubnout, jste na omylu. Co děláte špatně? Seznamte se s pravidly, která jsou klíčová pro úspěšné spalovaní tukových zásob a formování postavy. 

Spalování tuku je založeno na principu udržování správné tepové frekvence. Tu si během cvičení můžete buď orientačně měřit pomocí prstu přiloženého na tepnu na zápěstí či krku, nebo ji můžete kontrolovat pomocí sportesterů. V lepších fitness centrech jsou běžně k půjčení, ale pořízení vlastního měřiče tepu bude jistě dobrá investice.

Jak poznám správnou hodnotu tepové frekvence?

Zatímco v klidu má většina lidí tepovou frekvenci přibližně 70 – 80 tepů za minutu, při sportu tato hodnota rapidně roste. Maximální tepovou frekvenci zjistíme obecným vzorcem 220 – věk. Pokud je vám tedy například 20, bude se tato hodnota rovnat 200.

Pro spalování tuků je optimální udržovat tep na 60 – 70 % z této maximální hodnoty (maximální tepovou frekvenci vynásobíme 0,6, čímž získáme 60 %, u 70 % násobíme číslem 0,7). V našem ukázkovém případě bude tedy ideální rozmezí tepové frekvence dvacetileté ženy 120 – 140 tepů za minutu.
Orientační pomůckou pro vás může být, že při správné spalovací tepové frekvenci byste měla zvládnout plynule hovořit.

Jak často a dlouho cvičit?

Ideální je provozovat aerobní aktivitu asi třikrát týdně, a to alespoň 45 minut. Neznamená to však, že byste měla posilovací cvičení úplně vynechat. Zajistí vám pevnou postavu a zformuje ji do požadovaných tvarů. Zařaďte ho do svého cvičebního plánu zhruba dvakrát týdně.

Zbylé dva dny v týdnu se věnujte relaxaci, protože i ta je pro hubnutí důležitá, stejně jako psychická pohoda a dostatek spánku. Samozřejmě je potřeba dodržovat vyvážený jídelníček.

Ideální sporty pro spalování tuků

Pokud jste obézní či si teprve začínáte budovat kondici, bude pro vás ideální rychlá chůze nebo různé spalovací lekce ve fit centrech. Při sportech, jako je běh, zumba a další velmi dynamická cvičení, se sice vyřádíte, ale jen těžko udržíte tepovou frekvenci ve spalovacím pásmu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak konečně zhubnout? Udržujte při cvičení správou tepovou frekvenci