Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak léčit dnu. Tipy, které potraviny z jídelníčku odstranit

Dna v dnešní době rozhodně není jen nemocí  bohatých, ale nemocí, která trápí celých 10% naší populace. Jde o nemoc pohybového aparátu, která se projevu záněty kloubů. Tyto záněty způsobuje nadměrné ukládání kyseliny močové.

Příčiny onemocnění

Všeobecně trpí tímto onemocněním z velké většiny jedinci, kteří často konzumují maso a další nejen masné produkty. Ty v sobě obsahují puriny, látky, které se v našem těle za normálních okolností rozkládají na kyselinu močovou.

Při nedostatku enzymu urikázy se však kyselina močová nemůže rozpustit a zůstává v našem těle. Následně se její krystalky začnou ukládat v kloubech.

Krystalky kyseliny močové mohou nejen způsobovat mechanické poškození kloubů, ale také záněty, které se nejčastěji projevují jako tzv. dnavé záchvaty. Pro ty je charakteristická bolest postiženého kloubu. Postižené místo může být horké a zarudlé. Zprvu začíná ve většině případů záchvat dny palcem u nohy.

Léčba dny

Úprava životosprávy

V první řadě je naprosto nezbytné upravit váš stravovací režim. Dietolog vám doporučí omezit potraviny s vysokým výskytem purinů, jako je například maso, vnitřnosti, uzeniny, luštěniny, tučné sýry nebo také celozrnné výrobky a alkohol. Vyhnout byste se měli i čokoládě či kakau, špenátu nebo česneku.

Zároveň zvyšte pitný režim. Díky tomu se naředí kyselina močová a bude se snáze vyplavovat z těla. Důležitý je také pravidelný pohyb a udržování vaší hmotnosti v normě.

Neopomenout byste neměli ani pravidelný pohyb a v případě obezity zhubnutí.

Pomoci by vám měla také zelenina a ovoce, proto je žádoucí je v syrovém stavu zahrnout do vašeho jídelníčku. Nebojte se zkonzultovat svůj jídelníček s odborníkem.

Farmakologická léčba

Lékař vám také pravděpodobně předepíše léky na snížení koncentrace kyseliny močové. Pokud jste právě v tzv. akutní fázi se zánětem, doporučují se rovněž protizánětlivé léky, jako jsou antirevmatika. Příkladem je ibubrofen.

Neléčená dna

V případě, že byste dnu neléčili, může mít velmi závažné dopady na vaše celkové zdraví. Nejzávažnější vliv má na funkci ledvin a močových cest.

Dlouhodobé záněty kloubů rovněž mohou způsobovat trvalé změny na kloubech a jejich degeneraci, což pro vás může být problém nejen estetický, ale i z hlediska dopadu na funkčnost v běžném životě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak léčit dnu. Tipy, které potraviny z jídelníčku odstranit