Menu
WomanOnly
Rodina

Jak mluvit s dětmi o sexu? Hlavně si nevymýšlejte!

Alena Zelová

Alena Zelová

8. 8. 2014

Děti jsou velmi zvídavé a každý jednou od svého potomka dostane otázky typu: „Jak jsem se narodil/a?“ Univerzální příručka, jak mluvit s dětmi o sexu, není, ale můžete jim o sexuálním životě říct bez zbytečného trapného pocitu. Jen musíte chtít. 

Povídání o sexu mezi dětmi a rodiči bývalo dříve tabu, dnes se rodiče snaží dětem vysvětlit, jak to ve světě lidí chodí, avšak často mají stále rozpaky. Děti si všímají rozdílů mezi mužem a ženou velmi brzy, proto byste měli začít s vysvětlováním už v předškolním věku. Samozřejmě, že nebudete svojí malé dceři nebo synovi vysvětlovat, jak fungují hormony, ale stačí říct rozdíl mezi chlapcem a dívkou.

Sexuální výchova na díly

Bavte se s dětmi o sexu průběžně během jeho vývoje a zodpovídejte jeho dotazy. Není dobré si s dítětem sednout a vysvětlit mu vše najednou. Bude v šoku a stejně všemu nebude rozumět.

Maminko, přinesl mě čáp nebo vrána?

Ve školce si děti všímají dělení na kluky a holky, na prvním stupni základní školy si více všímají role muže a ženy. Na druhém stupni základní školy se začíná projevovat puberta, dochází ke škádlení, přichází první lásky a také hormonální změny. Začínají růst chloupky, dívky menstruují a chlapci mutují.

Dětem je dávno jasné, že je nepřinesl ani čáp ani vrána. Tyto báchorky se ani nedoporučují dětem říkat. V tomto věku by už měly být vaše děti nejvíce informovány o sexu, sexuálním životě a celkově o jejich tělech a procesech v něm odehrávajících. Také by měly vědět o pohlavních nemocech, způsobech ochrany, antikoncepci.

Nenechávejte to na ostatních

Mluvte se svými dětmi otevřeně, nebojte se toho! Vaše vztahy se prohloubí a zároveň bude vaše dítě připraveno. Někteří rodiče spoléhají na sexuální výchovu ve škole, ale ta je na našich školách bídná, a většinou když už dojde ve škole na téma sex, děti už jsou dávno dostatečně informovány. Informace získávají od vrstevníků, starších kamarádů nebo sourozenců, ale i z internetu, tv…

Necháte-li sexuální výchovu na někom jiném, riskujete nevhodný slovník a nejasnosti. Tyto děti často volí vulgární slova pro označení pohlavních orgánů i samotného sexuálního aktu. Odpovědi na své otázky pak hledají nejčastěji na internetu, kde mohou získat zkreslené nebo neúplné informace.

Masturbace a zneužívání

Už malé děti pociťují příjemný pocit, když si třou svůj pohlavní úd, ať už chlapci nebo dívky. Není to nic nevídaného, avšak měli bychom dětem vysvětlit, že některé věci jsou intimní a neukazují se na veřejnosti. Masturbace je přirozená, avšak ne před ostatními.

Vaše dítě by mělo být ještě během předškolního věku informováno o vhodných a nevhodných dotycích, ať už z jeho strany nebo od ostatních vůči němu. Děti by měly vědět, že se jejich pohlavních orgánů nesmí nikdo dotýkat, krom rodičů a blízkých při osobní hygieně nebo prohlídky u lékaře. Rozhodně se jich nesmí dotýkat nikdo cizí!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak mluvit s dětmi o sexu? Hlavně si nevymýšlejte!