Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak moc nám škodí elektrosmog v našem domě a jak se ho zbavit?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

24. 6. 2019

Kabely elektronických zařízení jsou často příliš krátké, zamotávají se a mohou se častou manipulací porušit nebo vám je může rozkousat pes. Skoro s jistotou se dá říci, že u bezdrátových zařízení převažují výhody. Co ale se všemi těmi vlnami ve vzduchu? Neovlivní také chod našeho těla?

Hojně rozšířený hoax

Vědci se, možná překvapivě, povětšinou shodují, že ne. Žádný seriózní výzkum negativní účinky tohoto vlnění na živé organismy neprokázal. Jistý vědec dokonce získal za šíření mylných informací o jeho účincích v roce 2015 zlatý Bludný balvan, cenu udělovanou Českým spolkem skeptiků Sisyfos za bludy a dezinformaci.

Na internetu existují celé weby věnované tématu “karcinogenních a smrtících” vln. Některé dokáží vyznívat seriózně, hledat logické, smysluplné důvody a informace podkládat. Jiné vyloženě využívají strachu, hry na city a nedostatku kritického myšlení některých čtenářů. Jedním z jasných znaků stránek, které je třeba brát s rezervou, je spojení uváděných informací s prvky konspirační teorie.

Otázkou je tedy spíše to, jak je možné, že se s nebezpečím elektrosmogu, tedy magnetického znečištění, obecně počítá, a zda v tom je zrnko pravdy. Stále totiž existují jedinci, kterým pobyt v zónách nasycených elektromagnetickým vlněním nedělá dobře.

Nastartujte pozitivní myšlení. Pomůže vám do života dostat štěstí i peníze

Elektrosmog a civilizační choroby

Skutečností, která snad může tvrzení o škodlivých vlnách napomáhat, je častý výskyt rakoviny, neplodnosti a jiných zdravotních problémů v zemích, kde se bezdrátová elektronika používá. V těchto zemích se ovšem vyskytuje mnohem více potenciálních příčin, z nichž některé už byly i prokázány. Nejen totiž, že žijeme v ovzduší plném elektrosmogu. Žijeme zároveň v ovzduší plném smogu chemického, tenčí se nám ozonová vrstva a dožíváme se dost vysokého věku, aby nás mohlo postihnout chronické onemocnění.

Naše vlastní myšlenky jsou většinou jen domněnkami, ale některé mohou být smysluplnější než jiné – s přihlédnutím k ověřeným faktům. Někdy místo hltání informací z každé webové stránky stačí jen spojit poznatky ze školních lavic s trochou selského rozumu.

Elektrohypersenzitivita?

Obzvláště v zemích jako Švédsko se začalo mluvit o tzv. elektrohypersenzitivitě – přecitlivělosti vůči magnetickému záření. Postižení trpěli při vystavení signálu Wi-Fi nebo v blízkosti mobilních telefonů nevolností, migrénami, nespavostí a únavou. Někteří důsledkem těchto potíží dokonce museli opustit civilizovanější oblasti a odejít na venkov.

Z experimentů zabývajících se elektrohypersenzitivitou a účinky vlnění mobilních zařízení ale později vyplynulo, že zdravotní potíže spojované s elektrosmogem jsou psychosomatickou poruchou – elektronika tedy působí jako nocebo, negativní opak placeba.

Vliv elektrosmogu na psychiku

Psychický stav je významným faktorem pro zdravotní stav, a to snad ani žádný lékař nepopře. Všem je známo, že se ve stresu tělo chová jinak – od kůže po trávicí soustavu. Není v tom tedy nic nadpřirozeného, když člověk napomáhá svému zdraví pozitivní autosugescí.

Myšlenkové formy se dají velice účinně zbavit síly tak, že se jim vysmějete, že v ně nevěříte. Když se něčemu vysmějete, zmizí to. Pokud tomu opravdu nevěříte, pak to tu ani nebude,” vysvětluje ve své publikaci Umění psychické ochrany odbornice na léčení duše, účinky drahých kamenů a astrologii Judy Hall. “Ale ne vždy lze v sobě sebrat takovou míru nevíry. Přijde na nás strach. Dokážeme-li strach přemoci, jsme chráněni. Mezitím se můžeme opatřit nějakým účinným obranným prostředkem.”

Oním obranným prostředkem mohou pro některé být čarovné formulky či předměty z knih o okultních vědách, pro jiné cokoli jiného, v co se rozhodnou uvěřit – třeba prostředky pro zamezení elektrosmogu. Placebo prý působí, i když o něm daná osoba ví. Koneckonců, přesně na tomto veškerá magie stojí.

Sensibilové a elektromagnetická energie

Někteří lidé zažívají nepříjemné stavy i na hřbitovech či ve starých opuštěných budovách. Těžko říct, zda se vždy jedná o autosugesci, o takové zážitky totiž mnohdy nebyli připraveni ani nevěřící. Dozajista jsou i v přírodě zóny nabité určitým vlněním. Osoba schopná toto kmitání zachytit by pak měla teoreticky být schopna cítit i elektromagnetické vlny našich přístrojů.

Věci mezi nebem a zemí dozajista nikdo neprokázal, ale ani nevyvrátil. Mějme však na paměti, že pokud někdo dokáže jen tak vycítit vlny, aniž by si třeba jen podvědomě všiml na stole ležícího mobilu, určitě je jen jedním z mála. Navíc to vůbec nemusí znamenat právě negativní energii – pokud si ji nepřipustíte k tělu a nenecháte se jí vystresovat.

Jak omezit elektrosmog v domácnosti

Hlavním uváděným činitelem je vlnění v ložnici. Doporučuje se vypínat na noc router Wi-Fi, telefony nastavit na mód Letadlo a umístit daleko od postele. Pohybujeme-li se ale ve sférách té energie, která působí na psychiku, představuje mobil vlastně negativní energii sám o sobě a svou přítomností nám ji bude stále připomínat.

Drží-li se vás strach z toho, že by vám vlny opravdu mohly uškodit, přesvědčit svůj mozek o opaku samozřejmě není lehké. Řešením pak je všechna zařízení nejen vypnout, ale i vynést z pokoje. Máte-li ale odhodlání negativní vlny neutralizovat silou vůle, můžete se nejen postupně zbavit potíží způsobených elektrosmogem, ale také strachu z něj, když se s ním setkáte mimo domov. Tím pravým smogem snad není ani tak vlnění samotné, jako stresující myšlenky v našich hlavách.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak moc nám škodí elektrosmog v našem domě a jak se ho zbavit?