Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak na jarní úklid? Co dělaly naše babičky jinak

Stejně jako dnes, bylo dříve jaro spojeno s jarním úklidem. Ten však vypadal v mnohém jinak než dnes, v době dokonalé čistoty a všemožných účinných prostředků.  A tak se zkuste třeba zrovna letos podívat na jarní úklid z jiného úhlu pohledu a vneste do svého domova především jarní vzduch, slunce a kousek přírody.

Vysmejčete rohy

Zkuste se nejdříve zaměřit na prach, který se usazuje všude a neustále. I hospodyně ho v dřívějších dobách vymetaly ze všech koutů. A pokud byste nejprve třeba umývali okna, či prali záclony, zvířený prach by vám výsledný efekt mohl pokazit.

Prachu na skříních (např. kuchyňské linky a skříních) se můžete napříště zbavit jednoduše tak, že na jejich povrch rozložíte po celé ploše noviny, které v té výšce stejně nejsou vidět a příští jaro je jednoduše sundáte a nahradíte jinými. Noviny prach krásně pochytají.

Mytí oken

Dříve musela stačit čistá voda. Dnes, přestože je na trhu spousta čistících a samoleštících výrobků, jsou často plné chemie a třeba i nepříjemných sloučenin se čpavkem, které sice pomáhají rychle odpařovat vodu, ale zároveň moc nevoní a šetrné také nejsou.

Zkuste se vrátit ke klasické Okeně, gumové stěrce, která vám přebytečnou vodu po čištění nejdříve jednoduše setře a poté můžete zkusit třeba novinový papír, který prý leští okna beze šmouh ze všeho nejlépe.

Poohlédnout se můžete i v prodejnách zdravé výživy, kde často nabízejí ekologické mycí prostředky, které navíc krásně voní.

A pokud nejste nikdy s výsledkem spokojení, dejte za okna do vázy květiny. Dokonale odpoutají vaši pozornost od nedokonalých oken a krásně provoní byt či dům.

Pryč s těžkými závěsy

K mytí oken neodmyslitelně patří také praní záclon a závěsů. Možná jste vyznavači starých těžkých závěsů, ale vězte, že to jsou lapače prachu a světla. Možná si napříště ušetříte práci, pokud je po vyprání pěkně složíte a uložíte do skříně. Vaše pokoje se provzdušní a prosvětlí a možná se vám bude i lépe dýchat.

Záclony můžete zkusit vyprav v některém z ekologických prostředků a pověsit je ještě mokré. Budou vám ještě několik dní v bytě krásně vonět.

Očistěte duši

Myslíte, že do jarního úklidu očista duše nepatří? Zkuste o tom přemýšlet. A pak otevřete vaši šatní skříň a vše, co už je vám malé nebo jste už celý rok neměli na sobě a máte to schované v šatníku jen z nostalgie, vyhoďte do tříděného odpadu, nebo ještě lépe darujte na charitu potřebným. Ulevíte šatní skříni, možná i své duši, a také třeba zažijete radostný pocit z toho, že jste mohli někomu pomoci.

Očistěte tělo

I tělo si žádá svůj jarní úklid. A tak zasázejte jarní bylinky – řeřichu, pažitku a další, které máte rádi. Provoní vám byt lépe než umělé vůně a po zimě dodají vašemu organizmu potřebné vitamíny.

Větrejte

Pusťte do svého domu vzduch a slunce. Dodá vám energii a vypudí vám z příbytků zbytky nevlídné zimy. Vyneste ven nebo na balkón peřiny, ať z nich slunce vytáhne všechno špatné a provoní je jarem.

S jarním vzduchem a sluncem prostupujícím vaše obydlí možná zjistíte, že nemáte tak dokonale uklizeno jako každý rok, zato se vám lépe dýchá a je vám jaksi lehčeji u těla i na duši. A tak krásné jaro!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak na jarní úklid? Co dělaly naše babičky jinak